@Mat, все още наивно разбираш нещата, но поне се опитваш, за разлика от Ванката
1. ова е
документа (whitepaper), написан от Сатоши още през 2008, който описва причините да го има и как ще работи. Това че години по-късно някой е решил да го използва за търговия на вещества и други работи не значи, че замисъла е такъв. Нито пък значи, че само за това може да служи.
Хората дето се занимават с незаконни неща да не мислиш че са се пръкнали ей така от нищото с появата на Биткойн. Нищо подобно, те винаги са една стъпка напред или встрани. Просто са видяли приложение на тази нова система за разплащания и са се възползвали. Те ако трябва и с ориз ще търгуват.
В днешно време обаче Биткойн не е от най-добрите методи за такива транзакции, понеже всички транзакции са публични. Но има Монеро за целта.
2. Аз не вярвам да се стигне до там, но ако хипотетично Биткойн стане дори наравно важен с долара, то няма да има такава волатилност. Един вид, волатилността сега спира търговците да го използват, но ако си представим време когато се използва масово, то трябва да е защото волатилността вече не е проблем. Ако Биткойн стане по-важен от долара или дори световна валута, тогава няма да го оценяваш спрямо долар, ще го оценяваш спрямо Биткойн. Т.е. волатилността ще е 0, защото 1 Биткойн = 1 Биткойн.
3. Тия KYC глупости ги има и сега навсякъде където се използват фиатни валути.
4. За достатъчен период от време шанса е 100%. Дори да не изчезнат като абсолютно число, то стойността им пада горе-долу 50% на всеки 10 години. Инфлация се нарича. Да не споменаваме моментите на хиперинфлация.
И докато при криптовалутите има спадове с по 85-95%, то очевидно идват времена когато тези колосални загуби не само се възвръщат, а стават колосални печалби. При фиатните валути всеки спад в стойността е завинаги и можеш да си напълно сигурен, че няма връщане назад.
Фиатните валути са предназначени да ги похарчиш възможно по-бързо след като ги получиш. Защото ако не го направиш ти, инфлацията ще го направи вместо теб. Да спестяваш фиатни валути за години наред е нецелесъобразно. Т.е. като "store of value" фиатните валути могат да служат за няколко месеца до една шепа години, но не повече.
Биткойн е обратното. Очевидно не става много много за харчене в краткосрочен план. В по-дългосрочен обаче е повече от очевидно, че служи като "store of value", че и като генератор на долари ако щеш.
Малко лична отговорност за собствените средства не пречи. Много глезена работа е с тия банки. Ти ако имаш милиони в Биткойн и нормално количество мозъчни гънки, ще се сетиш да си бекъпнеш 70-цифрения номер на няколко места.
6. Да, доста са неудобни такива числа с толкова нули. Обаче ако се замислиш малко, в началото са били ок, тогава в даден момент 1 Биткойн е бил равен на 1 долар и е било съвсем интуитивно. Може би е помогнало за адопшъна така да се каже. В даден момент обаче просто сменяваме мерната единица на Сатоши и готово.
Не е хубаво да се извърта палачинката така че все да сочи към твоята гледна точка. Ще отговарям по точки горе, че ме мързи да форматирам постове сега:
1. Сатоши може да е написал в white-paper-а, че Биткойн ще спомонгне засветовния мир или ще спре глада, докато не стане факт, това са си просто брътвежи на един мечтател, да не кажа заблуден човек.
2. Викатилноста няма как да спадне, освен ако това нещо не влезе в широка употреба. И няма как да влезе в широка употреба, ако волатилноста не спадне. Така че кое ще е първото тук - кокошката или яйцето?
Волатилността дори не е най-голямото препядствие пред Биткойн или другите трокени да влязат в широа употреба, просто са неуодбни по абсолютно всеки начин, за който можеш да се сетиш. Неудобни = неизползваеми на практика.
3. Ми не. Никой не ти иска акт за раждане, за да ти плати 50 кила домати да си направи доматен сок.
4. Сори обаче подточка четири направо изби рибата, флората и фауната. Инфлацията не е по вина на валутата, както грипа не е пи вина на температурата. Първо идва грипа, после температурата. Инфлацията е балансиращ инструмент на икономиката, който ще го има винаги, независимо дали плащаш в долари или черупки от охлюви. Суепр несериозен аргумент, направо съм потресен.
Биткойна = store of value - това какво е? Някакъв нов синоним на термина хазарт? Аз като икономист за първи път чувам за store of value... никой инвеститор не мисли по този начин за парите си. Имаш инфлация, имаш инвестиции. Всяка инвестиция идва с риск за загуба и печалба, тя не е store of value, защото value-то може да стане 0 много бързо. Независимо дали са акции, бондове и каквото и друго да е... ти инвестираш в потенциал. Обикновено инвестираш в неща, които имат много системи зад тях, които да гарантират прозрачност, лихвидност, сигурност на инвестицията или най-малкото на играта, в която влизаш. Store of value... Value-то или го ползваш веднага, или го влагаш в неща, които помагат на света по някакъв начин и се надяваш value-то да се запази или покачи. Повечето неща, в които можеш да си вкараш парите имат повече от една функция - златото е сигурен дългосрочен актив, който също се ползва за бижута, медицински цели и много други. Диамантите - същото, имат приложимост в социални събития, в направа на висококачествени инструменти ит.н. Крптито единственият път, когато ще о чуеш в ежедневието ти е в някоя новинарска емисия как някой сложил 100к и направил милион. Но там не чуваш как други 10 са сложили по 100к и са изгубили всичко. Или как някой е прибрал 30к комисионнна от тези 11 човека, за да им поддържа сигурните децентрализирани направо безплатни ама не-съмсем транзакции.
5. Собственоста на активите ти когато е гарантирана от държавата, се доказва чрез лична карта и имаш множество начини да докажеш, че апартамент еди-кой-си е твой, банкова сметка един-коя-си е твоя, пари еди-кои-са-са твои. Дори да си изгубиш личната карта, паспорта и шофъорската книжа, можеш да ги изкараш наново.
Пак те питам - как ще докажеш, че еди-кой-си токен акаунт е твой, ако изгубиш номера на акаунта ти? ЕГН-то се помни много по-лесно от 70 цифри акаунт. Няма кой да ти открадне ЕГН-то, но има кой да ти открадне цифрите на акаунта. На никой не му пука дали са ти взели криптото от там после - върви си възстанови загубеното със съд. Кой съд има правомощията да ти върне 10 биткойна, или дори 0.0000000000001? Никой. Децентрализация, бате.
6. Разбира се. Сигурен съм чв всяко правителство няма да има търпение да влезе под една и съща мерна единица, която е непроследима, или поне се предполага да е, не подлежи на контрол, не подлежи на проверка, не подлежи на нищо освен добри намерения и мечти.
Надявам се просяците да са се подготвили с по един 70-цифрен код и те, та като минеш на cahsless crypto based икономика, да можеш да им хвърляш по 1 биткойн като минеш покрай тях.
Аз харесвам спекулативна литература, но крипто хайпа е толкова прекален, че просто не е истина.
Да не забравяме - аз съм инвестирал в множество крипто проекти. Но това е защото се надявам да има някой балама след мен, който да си мисли, че няколко цифри в компютъра на Гошо ще бъдат по-практически начин за разплащане от златото и диманатите, с които баща му е предложил на майка му брак.
В момента над 90-95% от парите, които са в крипто пазара се държат от хора, които просто искат да направят долари.