От: Bitcoin
По-горе поясних защо е нормално цените на криптовалутите, националните валути, доматите и краставиците да са различни на различните борси (обменници, чейндж бюра, форекс брокери и т.н.) - защото има пречки за правене на арбитражна търговия. А при търговия с неща, цената на които е много волатилна - рискът при арбитражна търговия е по-голям. Например докато прехвърляш биткойните, цената им може да падне и да загубиш (затова трябва да държиш резерви на двете борси, което изисква да имаш повече капитал). Освен това е възможно да няма достатъчно ликвидност - при опит да купиш да се окаже, че няма достатъчно продавачи и цената да се повиши в резултат от твоята поръчка. И обратното - когато продаваш може да се окаже, че няма достатъчно купувачи и това да доведе до поевтиняване (и ефективната цена, на която продаваш да е по-ниска от очакваната - сделката, която правиш променя пазарната цена на съответната борса).
Колкото по-малко са пречките пред арбитражната търговия, толкова по-малко се различават цените на различните борси. Затова курса EUR/USD се различава съвсем малко, докато курса BTC/USD се различава значително.
Причините за посоката на разликата в цените е по-сложна. През повечето време цената на Mt. Gox е по-висока от тази на Bitstamp. Но през последните дни имаше моменти когато това се обърна - цената на Bitstamp беше по-високата.
Mt. Gox е по-удобен за купуване и неудобен за продаване на криптовалути. Затова цената на доларите при Mt. Gox (MUSD) е по-ниска от доларите при Bitstamp (BUSD). Тъй като новаците ще се чудят какво е MUSD/BTC и BUSD/BTC по сайтовете изписват котировките като USD/BTC.
Новаците си мислят, че биткойните струват различно в различните борси, но всъщност цената на доларите е различна, а на биткойните е същата. 1 биткойн струва 1 биткойн навсякъде, разликата се дължи на проблемите при прехвърляне на националните валути. Разбира се и обратната гледна точка е вярна, но само ако си промените гледната точка. (Концепцията за относителността се схваща трудно от повечето хора, така че ако не разбирате какво ви пиша не се притеснявайте.)
Mt. Gox - лесно се купува, трудно се продава (теглят долари) - затова цената на биткойните излгежда висока (но в същност доларите им са евтини).
Bitstamp - лесно се купува, лесно се продава. Затова цената там е средна.
BTC-E - само за потребителите на електронни валути (OKPAY, PerfectMoney, Egopay и т.н.) е лесно купуването и продаването. За потребителите на банки е трудно да се плаща, защото има големи банкови такси заради банките с които работи OKPAY - те взимат големи такси заради високорисковите клиенти - често се налага да ги гледат под лупа, да им искат документи и т.н. Самите
OKPAY имат малки такси за прехвърляне между техни клиенти, захранването на сметката чрез OKPAY има нула процента такса от страна на OKPAY (мин. $1, което е символична такса, отделно OKPAY имат такса за прехвърлянето, която е 0.5% (min. $0.01, max. $2.99)), но вкарването на пари в OKPAY е скъпо (ако го правите чрез банков превод или в Токуда банк чрез Унистрийм*). BTC-E е една от малкото борси, които дава възможност да се теглят пари чрез PayPal (въпреки голямата такса от 7%) и един куп електронни валути (при Bitstamp няма такава възможност, при Mt. Gox май имат OKPAY, но изискват сложна верификация и отказваха на някои компании от офшорни зони когато последно ги проверявах, сега не знам как е - може да имат друга политика).
Затова BTC-E се ползва предимно от потребители, които си продават криптовалутите и теглят чрез PayPal и други електронни валути (с цел да си харчат електронните валути директно при търговци, които приемат плащания или да теглят парите с дебитни карти, които се предоставят от множество доставчици на платежни услуги като OKPAY, които приемат различни електронни валути при сравнително ниски цени на транзакциите).
Трудността при захранване на сметката е калкулирана в пазарната цена USD/BTC при този обменник - банките кореспонденти „си взимат“** банкови такси при трансфера, освен това BTC-E ползва „скъпи“ банки заради рисковите си клиенти. Въпреки, че BTC-E са много удобни за някои купувачи на криптовалути (които имат вече пари при OKPAY - например защото са продали стоки и услуги чрез OKPAY) се оказва, че продавачите на криптовалути са повече и натискат цената надолу. Макар BTC-E да нямат изисквания за верификация, банките на OKPAY имат - затова понякога се налага да пращате сканирани документи.
* Между другото някой успя ли да си захрани сметка при OKPAY чрез Унистрийм? Преди време имаше оплаквания, че не приемали плащанията заради проблеми с адреса?
** Те не крадат, те си взимат. Напълно легално.