От: От: Bitcoin
Инфлацията движи икономиката.
Обратното е, инфлацията е вредна, защото е заобиколен начин за облагане с данък. Всеки, който държи долари е облаган с данък инфлация.
Всеки като почне да си стиска валутата накрая няма да има и хляб с какво да си купиш.
Няма никакъв проблем, че цената на 1 биткойн е много висока, може да си купиш хляб с части от биткойна.
Това, че инфлацията (създадена чрез печатане на пари) е полезна не е вярно. Това, че валутата не се обезценява не е недостатък - така хората могат да се осигуряват за пенсия.
Ти в каква валута би избрал да спестяваш за пенсия - във валута, която поскъпва или във валута, която се обезценява?
Хората ще харчат пари независимо от това, че валутата не поевтинява (или даже поскъпва). Хората имат нужда от храна сега. Имат нужда от лекарства сега. Имат нужда от превоз сега. Имат нужда от дрехи сега. И затова биха си харчили парите, независимо от това, че след няколко месеца със същите пари биха си купили повече стоки.
Защо според теб хората си купуват компютри сега, а не чакат една-две години когато за същите пари ще могат да си купят по-бързи компютри (или също толкова бързи, но на по-ниска цена)?
Защото имат нужда от компютри сега!
Днес видях всички валути в червено, без 2-3 дребни. Ако падне БТК - на всяка следваща ще се гледа по същия начин. Нещо генерално куца и не е измислено. Аз не бих си доверил парите за старини в някакъв файл, па ако ще и кода на Живота и Вселената да съдържа. Мнозонството мислят като мен, а дори не са компютърджии. Нито процесора, нито ОС, нито антивируса, нито валутата съм измислил. На какво точно да се доверявам, на коя точно математика, че не я видим?
А как се доверяваш на банките? Нали те ползват компютри, на които работи софтуер със затворен код? Не си им чел кода, нали?
Би било безотговорно да си доверяваш парите за старини на предположението, че цената на някоя криптовалута няма да падне. Това е толкова безотговорно, колкото и да разчиташ на държавата, че ще ти дава пенсия или че пенсионния фонд, в който инвестираш ще ти дава пенсия. Пенсионния фонд има годишна такса за управление, освен това инвестира в акции и национални валути. Акциите могат да паднат, валутите - също (за валутите е най-сигурно, че ще падат, за акциите - не се знае в коя посока ще поемат).
За сега най-сигурната „пенсионна застраховка“ е инвестирането в собственото здраве, знания и умения. Защото когато остареете ще трябва да продължите да печелите пари (ако децата ви нямат възможност да ви издържат или нямате деца). Не можете да разчитате на държавата, защото тогава повечето от населението ще са пенсионери, а младите ще откажат да изхранват по 5-10 пенсионера, държавни служителя и всякакви други паразити. Пенсионните фондове също няма да осигурят сериозни доходи, защото валутите и акциите ще се обезценят.
Дори инвестициите в ценни метали не се знае дали ще си струват - напълно е възможно новите технологии да обезсмислят ползването на злато (но е възможно среброто да продължи да се ползва - има приложение при производството на лекарства).
Единственото сигурно нещо е, че няма нищо сигурно. Напълно е възможно хипотезите, които изказах да се окажат неверни - например акциите може да продължат да поскъпват и инвестициите в пенсионни фондове да се окажат изгодни, може да дойдат млади хора от други държави, които да бъдат облагани с осигуровки (с които да се плащат пенсиите на пенсионерите - познатата пирамидна схема, която е активна сега - осигуровките, които плащате на държавата сега се ползват за плащане на пенсиите на сегашните пенсионери, а вашите пенсии ще ги плащат тези, които ще плащат осигуровки когато вие се пенсионирате).
Битпей искат процент транзакция или 30 долара месечно наем за услугата. Нещо като Пейпал, ама без отговорността която предлага.
Никой не работи безплатно. Обаче сравни размера на таксата при Bitpay и тази на PayPal, както и възможностите за измама чрез PayPal и BitPay. Измамите с Bitpay са на практика невъзможни тъй като транзакциите не могат да се отменят. Рискът от волатилността го поема Bitpay, а не търговеца.