Глобул олигуфрени

Re: От: Глобул олигуфрени

Е заради такива тарикати държавата ни е на такова дередже!

Според мен трябва да има по-остри санкции, не може да дължиш пари на някой, а хич да не ти пука.

Това се нарича циганска работа, цоцкаш колко се може повече: помощи, не плащат данъци, осигуровки, крадеш и т.н. а после всички са ти виновни.
Тук бих се съгласил, защото ако той не си плати, това означава, че и Глобул няма да раздадат бонуси или да си покрият някой друг разход, от там служителя без бонус няма да отиде да си купи някоя дреха, от което следва, че собственика на магазина за дрехи няма да може да покрие разходите за нещо по магазина и така нещата стават една голяма свинщини.

Както съм казвал на много хора, ако ти не платиш на някой за някоя услуга или продукт, не очаквай друг да ти плати за същото. Просто не е лично, а просто всичко в икономиката работи на принципа на скачените съдове. Няма я логиката да наливаш от празно в пълно. И за санкциите е така. НЕ за друго, а защото когато някоя фирма има бизнес кредит, той трябва всеки месец до дадено число да си покрие задълженията. След него се трупат наказателни лихви. И ако 10 човека за един клон направят същото нещо, то реално и на тях трябва да се трупат, защото банката си иска своето и не пита дали някой те е забавил или не.

Просто тук сме се събрали хора с бизнес мислене и вярвам, че всеки намира логика в това, за което се изписа в последните постове до тук.

Имаше една счетоводна фирма, която каза на друга дизайнерска, че 600 лева за изграждането на сайт и е много и се е спряла на оферта за 80 лева. Човекът застана пред нея (жена, представляваща фирмата) и я попита "Вие какви клиенти гоните?", а тя върна "Големи фирми с големи бюджети". И той и каза нещо много добро - "Не очаквайте това, просто така икономиката не работи. Когато не даваш много пари, не очаквай да ти дават много пари". Отделно го има и момента, че сайт за 80 лева няма да успее да привлече вниманието на хора с много пари. Някак си не е логично.

За това, всичко трябва да се плаща и да е на реалните си цени. Естествено, ако искаме да имаме нормално работеща икономика.
 
От: Глобул олигуфрени

мда и друго.Примерно при глобул има следното. Ако не си платиш до 3 месеца ти спират картата и ти прехвърлят на Гъз Груп.Решаваш на 4месец да си платиш сметката/дотогава си нямал пари/ за всичките 4ри месеца и да си продължиш картата - неможе.Абе Глобулци- как при вивател може,дори и да не си плащал 4ри месеца и да ти възтановят картата?
Докато не ти свърши договора с оператора си към тях ,а не да го прехвърлят на други фирми.С този аргумент в съда се ПИЧЕЛИ!
 
От: Глобул олигуфрени

Не мога да разбера едно нещо: Ако вашите клиенти не ви платят - какво ще направите? Няма ли да си търсите парите? Не става дума за Globul, Mtel, Viivacom или друг търговец. Преди известно време имаше тема тук - Какво правите с клиентите, които не плащат? Там имаше много идеи, но като се обърнат нещата започвате да мрънкате.

Не мога да разбера и какво е това мислене - ако мога да не плащам - няма да плащам. Щом някой е използвал продукт / услуга си дължи сумата за това. Ако не иска да плаща да търси алтернативни решения.
По-горе голяма част от пишещите разказват за техни познати, един приятел, една леля и т.н. - почти никой не каза нещо от собствен опит. Условията по договорите били с малки букви. Ами като го знаете това защо не ги четете тези малки букви. Друг е въпросът дали фирмите имат право да поставят такива условия в договорите си.

Ако смятате, че нещо в договора не ви устройва - не го подписвате. За всичко останало си има КЗП. Ама май е по-лесно да се мрънка, че на някой му искали пари за това, че вече е използвал нещо.
 
От: Глобул олигуфрени

Има безнаказаност в нашата държава, затова всеки си мисли: Няма да плащам - да ме търсят.

Според мен за хора, които не плащат трябва да има супер строги санкции - дори затвор или обществено полезен труд. Ако дължиш 100 лева - отиваш да метеш тротоари докато си ги изработиш, дължиш 10 000 - няколко месеца в затвора, дължиш милиони - изгниваш си в затвора и т.н. Тогава няма да има такива тарикати "Ами 'що за плащам".
 
От: От: Глобул олигуфрени

От кога почва да тече гаранцията? ;)


Това не ти ли се вижда странно? И незаконно?! :twisted:
Как така дължиш едно нещо на две места? Задължението или е продадено, или не! И се дължи към един субект!
От описаното следва някаква мафиотска структура - Глобул не е продал задължението, но е предал личните данни!!! :twisted: И на който и да платиш, все си вътре.
Или си делкат задълженията, или който каквото успее да докопа, си е негово. Нещата при Глобул вонят отвсякъде.

Добавка:
Ако Глобул не е продал задължението, как може да се плати на тунеядците?
Ако Глобул е продал задължението, как може да се плаща при Глобул?

Ако питаш мен - то няма нищо законно в тази държава. Кажи ми кое е законно, и има ли то почва у нас ?

Аз горе съм му писал на момчето - имаше подобен случай с мой приятел, и най интересното че от офиса на GLOBUL му казаха че при тях се плаща сметката, при положение че им показахме писмото, те го взеха и го разгледаха внимателно, и даже най любезно казаха да си изберем на коя каса да платим. Едно от момичетата взе писмото от гъз груп, прочете го и след това тя чукна нещо на PC-то и каза че данните му стоят в техния PC, даже обърна монитора към нас за да се уверим че при тях се плащало. Плати си и край! Изминаха 3 години и нещо от този случай, и нито едно писмо не е получил от тогава насам.

В писмото от гъз груп пишеше че задължението вече е "купено" от тях, и попитахме служителките на GLOBUL след като пише това, от тук насетне какво правим - въпреки че така пишело, при тях се плащало, дори ни казаха че нямало нужда да им звъним, след като вече той си е платил.

Няма какво да се чуди - да отива в офиса на GLOBUL и да си плаща там. Аз по горе съм описал случай който е факт, от мои лични странични наблюдения. Беше преди 3 години и нещо, и поддържам връзка с момчето и до сега не се е оплакал че гъз груп са продължили да го тормозят след като си погасил всичко в GLOBUL въпреки писмата че задълженията му "вече били купени". Купени ама в шестък. :mad:

Най вероятно е да си делкат задълженията и ако мине номера. Че има мафиотска схема си има - то намирисва от всякъде.
 
От: Глобул олигуфрени

Познавам човек, дължащ на Глобул 600лв. До преди 4 години човека работеше, вземаше добра заплата (1000лв.), жена му също работеше, вземаше 600лв. От миналата година жената на въпросния мъж е без работа, а неговата заплата е намалена на 700лв. Въпросните хора изплащат заеми към банки в размер на 380лв. на месец. Вноски по кредитите не са им правени от 1 година. Причините са няколко: На въпросното семейство преди 3 години им се ражда дъщеря, болна от синдрома на ДАУН. Хората решават да си я гледат, а не да я захвърлят в някой дом. Всичките им пари и грижи отиват по здравето на малката, едва им остават да си покрият сметките (ток, вода, телефон). Не си позволяват да си купуват дрехи, по-пикантни храни, плодове и още други неща. Живеят на ръба. Забравих да спомена, че имат и по-голяма дъщеря, която е в 3-и клас. При опити да говорят с кредитни инспектори относно проблемните им заеми, отговорът бил, че не могат да направят нищо, че ще трябва да си плащат задълженията, в противен случай отиват на съд. Мога да разкажа още много неща за семейството им, но да не ви занимавам с това. Въпросът е защо такива институции (банки, GSM компании и др.) не се стремят да помогнат на такива хора, а искат да им вземат и нямането! Компромиси не могат ли да се направят. Все пак като подписваш договор когато теглиш кредит, не можеш да предвидиш след 3-4 години напред какво може да се случи, и ако си бил редовен платец, изведнъж бум и всичко отива по дяволите. Едва ли някой просто ей така е решил край спирам да си плащам задълженията. Не не мисля, че е така. Всеки има някаква причина и ако тя е основателна трябва банките и другите институции да правят някакви компромиси!
ИЗВИНЯВАЙТЕ, ЧЕ ВИ ЗАНИМАВАМ С ПОДОБНИ ИСТОРИИ! ЖИВИ И ЗДРАВИ ДА СТЕ!
 
От: Глобул олигуфрени

Мисленето на хората е страшно объркано, за това сме в такова положение. Вижте се само какво обсъждате - как не трябва да им се плаща и нищо не можели да направят. Всеки, който е ползвал дадена услуга, трябва да си заплати за нея, а не да търси начини да се измъкне. Ясно е, че и мобилните оператори правят много мизерии, но те разсъждават като вас, за това са такива - всеки гледа да прецака другия и да не се мине. Никой не иска за него да важат законите, а същевременно се възмущава че държавата е зле.

И не искам да защитавам нито Глобул, нито който и да било, казвам че е грешно мисленето на повечето хора. Правят нарушения с колите, а после полицаите били боклуци, че ги глобили. Дават подкупи постоянно, ама после що имало корупция и защо били корумпирани депутатите. Всеки краде от работното си място, ама държавата била зле. Боклуците всички си изхвърлят на улицата, виждал съм много пъти как летят пликове от балконите, ама било мръсно.

Всичко е объркано тук, не вярвам да се оправи. Имам познати, които купуват разни крадени стоки от наркомани, че са по-евтини и чак се гордеят, ама после като им разбият колата се оплакват. Та кой е виновен в случая?
 
От: Глобул олигуфрени

Познавам човек, дължащ на Глобул 600лв. До преди 4 години човека работеше, вземаше добра заплата (1000лв.), жена му също работеше, вземаше 600лв. От миналата година жената на въпросния мъж е без работа, а неговата заплата е намалена на 700лв. Въпросните хора изплащат заеми към банки в размер на 380лв. на месец. Вноски по кредитите не са им правени от 1 година. Причините са няколко: На въпросното семейство преди 3 години им се ражда дъщеря, болна от синдрома на ДАУН. Хората решават да си я гледат, а не да я захвърлят в някой дом. Всичките им пари и грижи отиват по здравето на малката, едва им остават да си покрият сметките (ток, вода, телефон). Не си позволяват да си купуват дрехи, по-пикантни храни, плодове и още други неща. Живеят на ръба. Забравих да спомена, че имат и по-голяма дъщеря, която е в 3-и клас. При опити да говорят с кредитни инспектори относно проблемните им заеми, отговорът бил, че не могат да направят нищо, че ще трябва да си плащат задълженията, в противен случай отиват на съд. Мога да разкажа още много неща за семейството им, но да не ви занимавам с това. Въпросът е защо такива институции (банки, GSM компании и др.) не се стремят да помогнат на такива хора, а искат да им вземат и нямането! Компромиси не могат ли да се направят. Все пак като подписваш договор когато теглиш кредит, не можеш да предвидиш след 3-4 години напред какво може да се случи, и ако си бил редовен платец, изведнъж бум и всичко отива по дяволите. Едва ли някой просто ей така е решил край спирам да си плащам задълженията. Не не мисля, че е така. Всеки има някаква причина и ако тя е основателна трябва банките и другите институции да правят някакви компромиси!
ИЗВИНЯВАЙТЕ, ЧЕ ВИ ЗАНИМАВАМ С ПОДОБНИ ИСТОРИИ! ЖИВИ И ЗДРАВИ ДА СТЕ!
Добре де, я помисли малко! Ти какво очакваш, от банката да опрощават заема на всеки, който има някакви проблеми ли? Те са дали пари и си ги искат с лихвите, това всеки го знае още от момента, в който взима заема. Ясно че никой не може да предвиди нищо, то за това е по-добре да се избягват тези кредити, но все пак банката с нищо не е виновна в случая - иска си това, което и се полага. Тук вина можеш да търсиш по-скоро в държавата, че не се грижи за болните, но и самите хора са си виновни, че са взели заем без да мислят. Винаги може да стане всичко, така че по-добре да се въздържаме, аз също съм взимал и още изплащам един, знам какво е, но все пак не смятам че банката ми е виновна с нещо.
 
От: Глобул олигуфрени

Добре де, я помисли малко! Ти какво очакваш, от банката да опрощават заема на всеки, който има някакви проблеми ли?
Банката ако наистина я интересуваше само внасянето на месечните вноски щеше във всеки договор за по-голям заем да заложи застраховка срещу безработица (има такива), която гарантира плащането на вноските за известно време, докато човек намери нова работа и си стъпи на краката. Банките обаче са по-заинтересовани да лапнат имотите, които са ипотекирани като гаранция за повечето големи заеми, които се раздават. Затова и договорите се правят нарочно по този начин.
 
От: Глобул олигуфрени

Банката ако наистина я интересуваше само внасянето на месечните вноски щеше във всеки договор за по-голям заем да заложи застраховка срещу безработица (има такива), която гарантира плащането на вноските за известно време, докато човек намери нова работа и си стъпи на краката. Банките обаче са по-заинтересовани да лапнат имотите, които са ипотекирани като гаранция за повечето големи заеми, които се раздават. Затова и договорите се правят нарочно по този начин.


смех в залата
застраховка срещу безработица! и плащат само неколко месеца!:evil:
 
Re: От: Глобул олигуфрени

Банката ако наистина я интересуваше само внасянето на месечните вноски щеше във всеки договор за по-голям заем да заложи застраховка срещу безработица (има такива), която гарантира плащането на вноските за известно време, докато човек намери нова работа и си стъпи на краката. Банките обаче са по-заинтересовани да лапнат имотите, които са ипотекирани като гаранция за повечето големи заеми, които се раздават. Затова и договорите се правят нарочно по този начин.

Защо банките да рекламират някое застрахователно дружество? Това не е ли в интерес на заемополучателя, т.е. той трябва да се застрахова и да пожелае тази застраховка? Това е съвсем отделна услуга, представяна от съвсем отделно сдружение.
 
От: Глобул олигуфрени

Все пак като подписваш договор когато теглиш кредит, не можеш да предвидиш след 3-4 години напред какво може да се случи, и ако си бил редовен платец, изведнъж бум и всичко отива по дяволите. Едва ли някой просто ей така е решил край спирам да си плащам задълженията. Не не мисля, че е така. Всеки има някаква причина и ако тя е основателна трябва банките и другите институции да правят някакви компромиси!
Ами за това пич, няма да теглиш кредит. Докато моите приятели си купиха коли преди време, аз чаках докато събера кеш и си купих без да тегля кредит. Докато други мои познати теглят всякакви видове кредити, за да си угаждат и да харчат пари, които не са техни - аз не го правя, точно защото сън няма да мога да спя от напрежение какво ще стане утре. Хората трябва да се научат да са отговорни, който е теглил кредит и е подписал договор сам се е заробил. Компромиси не могат да бъдат правени, освен ако в договора не е отбелязано, а то не е. Следователно ти, възрастен и разумен човек, си се подписал под нещо и трябва да имаш най-малкото доблестта да го изпълниш, защото сам си взел това решение.
 
Re: От: Глобул олигуфрени

Ами за това пич, няма да теглиш кредит. Докато моите приятели си купиха коли преди време, аз чаках докато събера кеш и си купих без да тегля кредит. Докато други мои познати теглят всякакви видове кредити, за да си угаждат и да харчат пари, които не са техни - аз не го правя, точно защото сън няма да мога да спя от напрежение какво ще стане утре. Хората трябва да се научат да са отговорни, който е теглил кредит и е подписал договор сам се е заробил. Компромиси не могат да бъдат правени, освен ако в договора не е отбелязано, а то не е. Следователно ти, възрастен и разумен човек, си се подписал под нещо и трябва да имаш най-малкото доблестта да го изпълниш, защото сам си взел това решение.

[sarcasm]
Бе човек, ти не разбираш! Банките са зли измамници и мутри! Как може те да искат от човек загубил работата си, да плаща вноски по заем който вече е изхарчил?!
[/sarcasm]

Наистина е много неприятна историята на семейството от по-горе, но въпреки всичко банките не са благотворителни дружества. Защо въпросното семейство не е помислило върху възможните варианти? Никой не е застрахован от съкращение/уволнение.

mvmrik написа по-горе 70% от нещата които бих искал да кажа. Няма да е лошо да седнете да ги прочетете пак. Всички такива теми трябва да приключват в зародиш с тези две мнения.
 
Re: От: Глобул олигуфрени

Ами за това пич, няма да теглиш кредит. Докато моите приятели си купиха коли преди време, аз чаках докато събера кеш и си купих без да тегля кредит. Докато други мои познати теглят всякакви видове кредити, за да си угаждат и да харчат пари, които не са техни - аз не го правя, точно защото сън няма да мога да спя от напрежение какво ще стане утре. Хората трябва да се научат да са отговорни, който е теглил кредит и е подписал договор сам се е заробил. Компромиси не могат да бъдат правени, освен ако в договора не е отбелязано, а то не е. Следователно ти, възрастен и разумен човек, си се подписал под нещо и трябва да имаш най-малкото доблестта да го изпълниш, защото сам си взел това решение.
Да, тук съм толкова съгласен, че нямам просто с какво да допълня, освен, че потребителското поведение реално дава живот на банките, защото познайте с тези депозити дали ще могат само на тях да карат, било до и с операция на финансови инструменти по борсите. Та има го, защото е необходимство. Това, че на разумните хора не им трябва, това не означава на че общата маса също не им е нужно. Има ги, защото има търсене. Ако всеки се разпростираше според възможностите си, то реално ебати и икономиката ще имаме, нали?

Не знам защо има учудени и изненадани. Това е просто икономика. А който не може да живее като повечето без кола за 30К лева (минимум), без телефона за 1500 лева, без междузвездно пътешествия за 10К лева и все такива нужни и ненужни глупости. Имам приятели с хубави опаковки, но вътрешно са толкова зле. Не могат да се отцепят от идеята за кредит и никога не стигат до тази за бизнес. Просто имат разходи (задължения), а за бизнеса ти трябва свобода и чисто съзнание, без нещо да ти диша във врата.

Всеки прави компромис със себе си, но някои вдигат много летвата. И това е едно доказателство за това. :)
 
От: Re: От: Глобул олигуфрени

Защо банките да рекламират някое застрахователно дружество?
От какъв зор банките да рекламират застрахователно дружество? Кой иска или е споменавал изобщо такова нещо?

Банките са от позицията на силния и те определят точките по договора. Човекът, който взима заема няма никаква власт върху определянето на условията по договора. Той само решава ще вземе или няма да вземе парите и за колко време ще ги изплаща. Работата на банката е да предвиди рисковете и да ги намали до минимум като вкара в договора задължителни застраховки за най-честите случаи, които биха довели до възможност от ненавременно погасяване на вноските. Най-рисковите моменти са два:

1. Смърт.
2. Загуба на работа поради здравословни, икономически или други причини.

Не ми се е налагало да пробягвам до заеми, но знам от познати, че застраховките "Живот" са задължителни за всички големи заеми вече. Ако бяха вкарали и задължителна застраховка "Безработица" гореописаният трагичен случай със семейството нямаше да го има.
 
Re: От: Re: От: Глобул олигуфрени

От какъв зор банките да рекламират застрахователно дружество? Кой иска или е споменавал изобщо такова нещо?

Банките са от позицията на силния и те определят точките по договора. Човекът, който взима заема няма никаква власт върху определянето на условията по договора. Той само решава ще вземе или няма да вземе парите и за колко време ще ги изплаща. Работата на банката е да предвиди рисковете и да ги намали до минимум като вкара в договора задължителни застраховки за най-честите случаи, които биха довели до възможност от ненавременно погасяване на вноските. Най-рисковите моменти са два:

1. Смърт.
2. Загуба на работа поради здравословни, икономически или други причини.

Не ми се е налагало да пробягвам до заеми, но знам от познати, че застраховките "Живот" са задължителни за всички големи заеми вече. Ако бяха вкарали и задължителна застраховка "Безработица" гореописаният трагичен случай със семейството нямаше да го има.

Нали точно поради тази причина обикновено имаш поръчител (гарант) или гарантираш с имуществото си? Не съм видял до сега банка да се е оплакала - те си взимат дължимото по законно регламентиран начин.
 
От: Re: От: Re: От: Глобул олигуфрени

Поръчителството и ипотекирането на имущество са функции, които съществуват изцяло и само за защита на банките. От тях полза за потребителя няма. Трябва да има баланс при защитата на интересите на страните по даден договор, а в случая изобщо няма такова нещо. Така както има задължителна застраховка "Живот" трябва да има и "Безработица" и това трябва да се вкара със закон при кредити над определена сума. Щом не се прави доброволно, трябва да е насила.

Естествено, че клиентите могат и сами да си правят застраховка "Безработица", без някой да ги задължава, но в крайна сметка човек не може да е специалист по всичко, а и функцията на държавата е именно да улеснява живота на хората, като намалява шансовете за фатални грешки чрез законите. Сигурен съм, че повечето хора, които взимат заеми дори не предполагат, че съществува такъв вид застраховка, камо ли да отидат да сключат такава.
 
Re: От: Re: От: Re: От: Глобул олигуфрени

Именно - в момента такъв закон няма. Никой не е задължен да се подписва под такава застрахователна полица. Банката си има гарантирани вземания, дори кредитополучателя да не успее да изпълни задълженията си.

За последното съм напълно съгласен, за да може нещо да работи като хората при нас, то трябва да бъде насила. И сме тъкмо на мястото да обсъдим този казус - тази застраховка се предлага от няколко дружества на цена от 5 до 25 лева на месец, колко ли такива полици са подписани? Обаче пък има теми в които се говори за 20-30-40 лева неплатени към мобилен оператор и се намират поне 10 човека да кажат, как да не се плащат задълженията. Не искам да бъда лош пророк, но имам силното предчувствие, че някой ще си го отнесе много здраво, заради компетентните "'юристи" във форума. Много грешни съвети се дават както тук, така и в темата за Мобио и НАП.

И последно изречение - когато взимаш заем, няма ли да пожелаеш да си вържеш гащите за да спиш малко по-спокоен или се блъскаш във вълните директно? Смея да твърдя, че над 90% от хората които се оплакват от кредитни проблеми с някоя банка или проблеми с някой мобилен оператор са нелоялни платци. Това не прави банките/мобилните оператори черни, те си търсят парите заради извършената услуга - вие сте нелоялните клиенти, които се опитвате да минете метър.
 
От: Глобул олигуфрени

Всеки подписва договор преди да вземе заем, значи се съгласява с всичките им условия. Как може да се оплаквате от нещо, което сте приели? На който не му харесва - въобще да не взима заеми, което е и по-добрия вариант според мен.
 
От: Глобул олигуфрени

Като стана въпрос за банки, аз до ден днешен нямам проблем със заеми. Изпадал съм понякога от нужда от кеш, но се въздържам от заеми, защото съм наясно с какви скрити програми работят банките в полза на самите тях, а не на клиента.

Във Швеция е удоволствие да теглиш заем от банка, защото там лихвата е само... 2 % и не ти въртят курвенски БГ-номера като тук с мънички букви в договора да пише че "банката си запазва правото по всяко време да ти увеличи лихвата" или други подобни глупости. Там нито една банка не може да си позволи този лукс, защото законите са железни и банкера ще бъде закопчан на минутата, а банката му ще остане в историята! Освен това ако останеш безработен, просто уведомяваш банката и те веднага ти замразяват всичко ( лихви, проценти ) и нямат право по закон да те притесняват до като не си намериш работа. До като си безработен и без доходи, спират лихвите. А в БГ е обратно.

А тук в нашата родина БГ работи една много порочна вътрешна схема в банките, която си я знаят само те. Така е не само в банките, но и при всички останали монополни дружества, цялата схема е един огромен порочен кръг. И това е така защото държавата се управлява от такива измамници, и от там са навързани по долните им постове. Няма нищо за чудене.

До колкото разбрах подкарали и арестували няколко банкери в Исландия заради подобни шашми. Явно са искали да копират от Балканско БГ но там номера не вървят. Икономиката на Исландия расте по-бързо от тази на САЩ и ЕС след арестите на корумпирани банкери
 

Горе