Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

Евала.
Мисля, че стратегията за постоянно пазаруване си показа, че не е много добро решение и със сигурност е по-разумно да си подбираш кога и къде да наливаш пари.

@D.Ivanov да сподели дали си е заслужавало да пазарува цяла година FB.

Ама той има биткойни, не го бърка. :)

PS. Имаш пари, угаждаш си. :)

Абе не знам ама въпреки корекцията на FB пак е горе-долу на твоето дереже ако инвестира редовно както казва. Всъщност за него сега е добър момент да купува още до като Facebook налива пари в metaverse проекта си (от там и лошия отчет ако си го прегледал).

Това ако не броим другите позиции, които си споменавал, защото там положението е плачевно. :)

Screen-Shot-2022-02-18-at-20-38-33.png
 
Ти май не си гледал какво съм ти писал. :))
Ама чети де, и вземи ъпдейтвай, че скоро не си писал как е положението. :)

PS. Иначе плачевно, колко да е плачевно. Тая година не тръгна добре и портфолиото ми е -16% надолу спрямо 31/12/2021
Вярвям, че нещата ще се оправят. :)
 
Последно редактирано:
Евала.
Мисля, че стратегията за постоянно пазаруване си показа, че не е много добро решение и със сигурност е по-разумно да си подбираш кога и къде да наливаш пари.

@D.Ivanov да сподели дали си е заслужавало да пазарува цяла година FB.

Ама той има биткойни, не го бърка. :)

PS. Имаш пари, угаждаш си. :)
Да, определено си заслужава, особено сега, поне за мен де :). Както неведнъж съм отбелязвал, аз инвестирам в бизнеси и моят хоризонт е безсрочен занапред, така че, цената не ме вълнува, ръй като най-вероятно след 5 или 10 години тя ще е много над тази, която е в момента.

Price is what you pay, value is what you get.

Аз съм разпределил така активите си, че нито една единична компания да не може да ми навреди, ако има резки спадове. Диверсифицирал съм и по сектори. Както естествено, няма и да спечеля супер много, ако цената хвръкне нагоре. Но определено се възползвам от моменти като този. Ако не сега, кога ще се възползваме :).

И ако все пак нещо се случи с някоя от компаниите и тя спре да отговаря на моите изисквания за възвръщаемост и добър бизнес модел, тогава ще се разделя с нея и няма да страдам, защото както отбелязах, нито една единична компания не представлява значителен процент от портфолиото ми.

За биткойна , да, от 2018-та само купувам. Дори и на близо $70 000 съм купувал, но какво от това... той е на път към 1 милион :). Не е финансов съвет :).

Определено обаче бих препоръчал на всеки, който тепърва ще започва, да го направи плавно. Разпределете така активите си, че по-високо рисковите такива да са със значително по-малък процент. Това в дългосрочен план винаги помага. Според мен 5-10% от портфолиото да е в крипто е доста удачен вариант.

Вече, с минаване на времето и придобиване на все повече знания и опит, рискът намаля пропорционално.
 
@D.Ivanov не е срамно да си признаеш, че си надолу. :)
Е..вероятно е срамно, когато се броиш за Pro..

Колкото е вероятно цената да е по-висока, толкова е още ПО-вероятно компанията да се стабилизира около $300-500b капитализация.
Не разбирам тия мантри, че компаниите ще растат и растат и растат.
"След 10 години няма да има значение на колко си купил... "
То Тва е валидно само ако дадената компания фалира, защото без значение от цената за придобиване, накрая ще си загубил сумата.

При всички други варианти е от значение на колко си закупил.

Пък това за милиона.. Да се смея ли, да плача ли...
 
@D.Ivanov не е срамно да си признаеш, че си надолу. :)
Е..вероятно е срамно, когато се броиш за Pro..

Колкото е вероятно цената да е по-висока, толкова е още ПО-вероятно компанията да се стабилизира около $300-500b капитализация.
Не разбирам тия мантри, че компаниите ще растат и растат и растат.
"След 10 години няма да има значение на колко си купил... "
То Тва е валидно само ако дадената компания фалира, защото без значение от цената за придобиване, накрая ще си загубил сумата.

При всички други варианти е от значение на колко си закупил.

Пък това за милиона.. Да се смея ли, да плача ли...
Всъщност истината е, че не съм надолу, изобщо даже :).
 
  • Haha
Реакции: Ivo_
В такъв случай не си бил активен през последната година, както някак се опитваш да покажеш с комнтарите си. ;)
Особено пък с това изказване...
Отдавна не съм купувал ФБ на такава ниска цена :). Ето това се нарича промоция за мен.
Не знам колко си купил "на промоция", ама само от нея ти покупка си 20% надолу. Пък това ти беше на промоция, значи си се набил на $350 преди това.
Ама щом казваш, че не си надолу, така да е. :hankey:

[mm].jpg


Ама иначе си си повярвал де, съдейки по блог, коментари, платени консултации и съвети... :eek: Споко, доста са като теб. :D

FJsvEX5XEAMT5l-.png
 
На мен ми изглежда, че Иво си е сипал нещо пивко и се забавлява. :D Купи поне малко лед от Митко, да му направиш някой лев ръст NORTH POLE ICE Ти така го подреди...:)
 
  • Haha
Реакции: Ivo_
В такъв случай не си бил активен през последната година, както някак се опитваш да покажеш с комнтарите си. ;)
Особено пък с това изказване...

Не знам колко си купил "на промоция", ама само от нея ти покупка си 20% надолу. Пък това ти беше на промоция, значи си се набил на $350 преди това.
Ама щом казваш, че не си надолу, така да е. :hankey:

Виж файлът 22833


Ама иначе си си повярвал де, съдейки по блог, коментари, платени консултации и съвети... :eek: Споко, доста са като теб. :D

Виж файлът 22834
С коментарите си нищо не искам да показвам :). Не мисля, че някой го интересува даже. Ако искаш да ме изкараш губещ и ще се почувстваш по-добре от това, ок, мисли си, че съм назад :). И дотук спирам с подобни коментари, защото не виждам някакъв смисъл или стойност в написаното от мен последните 2 коментара. Просто празни приказки...назад си, напред си, това си написал, онова си казал...намеренията ми не са да се обяснявам като цяло. Имам 2 сериозни канала, където го правя и там можеш да прочетеш мнението ми за пазари, за компании, за инвестиции и т.н. Ще добиеш много ясна представа каква логика стои зад моите инвестиции. Не е за няколко коментара :).
 
Ами напротив, напълно съм убеден, че стратегията, която така усърдно промотирате беше разбита на пух и прах през последните близо два месеца. Обаче мантрата, че акциите ви след 5-10 години ще растат и растат и само надеждата за бързо възстановяване ви крепи. А такова развитие изобщо може да не се получи скоро. Тука четат разни тийнове и други ентусиасти и както се вижда в някои коментари се бутат в шамарите с покупки, заради разни псевдо гурута.
Пък не всеки може да си набива печалбата от бизнеса, както ти явно правиш и да не му пука дали ще изкара пари.

А теб те карам да си признаеш, защото преди една година беше писал какъв ти е гейна, само не стана ясно дали е за 3 или повече години.
Също така, стана ясно в какво инвестираш и именно поради твърденията ти, че купуваш постоянно и независимо от цената е добре да кажеш, че на този етап се получил един отрезняващ шамар. А не да подвеждаш хората колко е яко да купуваш винаги и на всяка цена.
И накрая ще излезе, че за 5-6 години си направил 30% горница, с голяма доза късмет, демек едвам си се преборил с инфлацията, ама иначе платени консултации даваш.
Тая стратегия е за земеделска земя. Повече щеше да си изкарал.

И не се прави, че не търсиш трафик от форума. :) Нашарил си темите с линкове, ма иначе не показваш на никой никой нищо и не влияеш на хората.

PS. Подобно нещо с buy&hold forever има някъв смисъл със S&P500 , ма не и с индивидуални компании.
Поне това би трябвало да сте видели от големите батковци, че променят позициите си при различните обстоятелства. Ама явно не са чели твоите коментари, че да са в крак с тенденциите.

PS. И може да изглежда, че се заяждам, но по-скоро съм опозицията, която тук липсва. :)
 
Супер всичко е на долу :D , дето се вика без да купувам съм на печалба :p :D. Като гледам и при криптото и там ги тресе ;)

Дето се вика в момента е 800+ но скоро може да е 300+ и тогава да се купува. Моето не е съвет за каквото да е било а просто мечти за човек, който мисли да навлиза. Дано да ми се сбъднат мечтите :D:D:D
 
PS. Подобно нещо с buy&hold forever има някъв смисъл със S&P500 , ма не и с индивидуални компании.
Поне това би трябвало да сте видели от големите батковци, че променят позициите си при различните обстоятелства. Ама явно не са чели твоите коментари, че да са в крак с тенденциите.
Всъщност Бъфет и Монгер съветват точно обратното - избираш няколко добри компании и редовно вкарваш пари. Така са започнали и самите те като е с малко по-големи суми за нашият стандарт на живот, но принципа е подобен.

Няма как консистентно да биеш пазара ако се опитваш да трейдваш (да уцелиш момента). Питай 95% от фонд мениджърите. Щом те не са успявали дали обикновен човек може? Time in the market always beasts timing the market... Не вярвам да си по-добър от тях и в продължение на 30г. винаги да целиш десятката ;).

“The money is made in investments by investing,” Buffett said in a recent interview, “and by owning good companies for long periods of time. ... If they buy good companies, buy them over time, they're going to do fine 10, 20, 30 years from now.



Супер всичко е на долу :D , дето се вика без да купувам съм на печалба :p :D. Като гледам и при криптото и там ги тресе ;)

Дето се вика в момента е 800+ но скоро може да е 300+ и тогава да се купува. Моето не е съвет за каквото да е било а просто мечти за човек, който мисли да навлиза. Дано да ми се сбъднат мечтите :D:D:D

Аз продължавам да купувам редовно всяка седмица. Ако при спирането на принтера в САЩ има по-голяма корекция съм готов да вляза в марджин и в дългото си портфолио. Там в момента не го използвам, а IB ми дава 6х лост при 1.08% годишна лихва. При 160к портфолио това прави около $900к като идеята е да използвам до 50% от него, защото калкулацията се мени дневно и за да има буфер.

Корекцията не е нищо повече от възможност да свалиш средната цена за любимите си компании и тогава се правят най-много пари.

Едит: крипто не го броя, защото за мен си остава спекулация. Въпреки, че имам не малка експозиция.

Едит2: странно е как само до преди няколко месеца всички викаха: "Еееех, как ми се искаше TSLA да бъде отново на $800 и веднага ще съм ALL IN!" Сега същите тези казват: "Всичко пада! Ще чакам още!" След 3-4г ще казват: "Много ми се иска TSLA отново да бъде $1300."
 
Последно редактирано:
Ше пусна една сълза. Накарахте ме да се почувствам зле, защото не съм купувал fb на 380 и тесла на 1200..

Не знам за $1,200, моята средна цена е $504, защото купувах с всеки свободен лев, когато от $160 падна на $96. Тогава това беше спад от $800 на $480.

Не забравяй, че всъщност $800 е $5,000, защото TSLA имаше 5:1 сплит. AAPL също имаше 4:1 сплит. Или викаш и сплитовете можеш да ги "уцелиш"? ;)

Screen-Shot-2022-02-23-at-10-30-19.png
 
Аз продължавам да купувам редовно всяка седмица. Ако при спирането на принтера в САЩ има по-голяма корекция съм готов да вляза в марджин и в дългото си портфолио. Там в момента не го използвам, а IB ми дава 6х лост при 1.08% годишна лихва. При 160к портфолио това прави около $900к като идеята е да използвам до 50% от него, защото калкулацията се мени дневно и за да има буфер.

Това сега го видях. Като си толко ербап що не купуваш акции на Тесла в момента? Нали е евтино ;)
 
Това сега го видях. Като си толко ербап що не купуваш акции на Тесла в момента? Нали е евтино ;)

Защото имам свои цели? В момента всяка седмица купувам Nvidia или Microsoft. :) Не купувам, защото някой друг така казва или от емоция, че утре ще изпусна нещо.

Ако падне под средната ми цена може би ще вляза в марджин за да купя. Макар че за толкова години никога не съм използвал марджин в този акаунт. Трябва да стане фрапираща обща корекция за да го направя - по-голяма и за повече време от 2020г. Както и никога не съм продавал нищо...

Ако си спомняш през 2020г. пазарът имаше корекция от около 33% и само след няколко месеца се възстанови. Всички ми крещяха продавай света приключва!!! Август 2021г. вече беше х2, а днес причината за кризата (Covid) е напът да спре да бъде новина.

За сега S&P500 дори не е в територията на голяма корекция. Буквално до вчера преди Путин да нахлуе в Украйна беше с под 10% спад спрямо ATH. Днес премаркет е зелено и вече е извън зоната.

Всеки знае за него си ;)

П.С. - обмислям да сложа малко YOLO пари в опции на inverse ETF ама чакам да видя какво ще стане март месец на FOMC срещата. Още не са обявили с колко точно ще вдигат лихвите, а сега покрай Путин имат и извинение да се забавят. Примерно ProShares Short S&P 500 или SQQQ? :hankey:
 
Последно редактирано:
Мда бе, мда бе. Иначе "кой купил купил, останалите гледат, щот до края на годината отива на $2000", сплит и кон на Г-6.... ама де факто цената ти е висока. Знаеш, че цената не е ОК и си чакаш корекцията на 300 кажи и тва е.
 
Мда бе, мда бе. Иначе "кой купил купил, останалите гледат, щот до края на годината отива на $2000", сплит и кон на Г-6.... ама де факто цената ти е висока. Знаеш, че цената не е ОК и си чакаш корекцията на 300 кажи и тва е.
Не смятам, че за някои, който сега започва или няма TSLA е висока цената. Смятам, че експозицията ми е голяма.

По същата логика ако беше след 5-10г. щях да имам и друго освен tech, а ако бях на 19 щях да съм с всичко в TSLA както и беше преди да събера 100 броя.
 

Горе