Непотърсени пратки - как да се справим с проблема?

uphero: Stats/PDFs трябват ли за „доказване“ или сам ще си ги намериш? Това не е спор. Huge opportunity for future growth са винаги били други. Но 366г., за да се ИЗРАВНИМ (source 05:04 нататък), определено нямам, не знам за Вас (ако ги имате, ако сте вампири, изчакайте 370г. и кажете резултатите дали вече ще сме се „изравнили“, ако съществува държавата все още). Пазар от €510M за 2017г. (B2C eCommerce) сравнявайки с: UK (€197.38B), DE (€85.6B), FR (€80B), както и Балканските: TR (€11.17B), RO (€2.5B), GR (€4.43B), е наистина „умрял“. За CN/US няма да пиша, там е ясно. И миналата година съм ги проучвал подробно, и тази, НИКАКВА промяна, освен посока: НАДОЛУ.

„… продължаваме да пропадаме в тази област, която се нарича европейска бедност.

„Тези 4% затвърждават нашето положение на опашката на Европа, но и не само това - ние пропадаме все по-дълбоко и по-дълбоко

От това по-ясно, няма накъде. Изглежда с този проф. сме на едно становище (факт), преди 2 дни като го гледах по бизнес ТВ.
Пий си хапетата по редовно и почни да пишеш като нормалните люде когато цитираш някого. Тоя пестил дето си го изплющял не се чете.
 
От: Непотърсени пратки - как да се справим с проблема?

Е нямaм онлaйн мaгaзин. Продaвaм глaвно в олх и бaзaрa. Винaги при поръчкa се обaждaм зa потвърждение. Винaги след изпрaщaне нa прaткaтa се ОБAЖДAМ ОТНОВО с информaция когa ще пристигне и колко ще сртрувa достaвкaтa. Винaги при осъществявaне нa връзкa с клиентите съм бил учтив. Винaги пускaм пртките тaкa че при откaз, дa плaти достaвкaтa и зa връщaнето. Изпрaтил съм нaд 1000 прaтки и до този момент нямaм върнaтa нa 2 пъти чaкaх седмицa докaто клиентa си ги вземе. Съвет обaждaи им се и втори път след изпрaщaнето нa прaткaтa не им пиши. Тaкa ще им покaжеш че си сериозен.

Извинявам се, че ъпвам тема, която е стара, но това е темата, която ме накара да се регистрирам във форума. Тази тема толкова много пъти я намирах в Гугъл, и я четох, че някак свикнах с форума, и накрая се регнах. Най-накрая ще имам възможността да напиша!

Този похват с обаждането съм го пробвал, и дълго време си мислех, че точно това ме "защитава" един вид. Нямаше как да греша повече, в това чисто и вие.

Случиха ми се напоследък невероятно много случки, в които съм разговарял с човекът, жена, мъж, момиче, момче, всякакви случаи, и сме ангажирали време, и накрая се случва някой да не си вземе пратката, и да почне да се крие да не си вдига телефоните! Нищо не може да ви спаси от некоректно отношение и невзетите пратки ще се трупат. Всичко е на късмет!

Според мен част от върнатите или невзети без причина пратки е заради емоционалните покупки на много от сънародниците ни! Вземат заплата, искат да купят, само че е събота следобед и трябва да чакат до понеделник да им пратя пратката. Пратя им пратката аз в понеделника, те после "пари нямали". Супер несериозно поведение. Когато ги удари реалността и получат SMS, когато вече видят, че реално имат пратка на тяхно име, им се струва много да отидат да платят 20 лв. Смехория до шия.

Във еBay поне парите си вземаме предварително, но там има бягане до БГ Пощи, чакане, и такси! Таксите не са малки. Процентът на таксата зависи от артикула, в коя категория е.

Според мен начинът е винаги тези хора да се публикуват в черен списък, в темите на OLXforum например, и да се изписват номерата и имената на тези некоректни купувачи. Така поне други хора ще се предпазят, и барем тея същите си видят постовете за тях самите, се стреснат, и да спрат да са такива некоректни!

Това от мене.
 
Ето и чат отпреди няколко дни, за пратка, която съм убеден, че няма да бъде взета. По поведението си личи. Ако я вземат, ще почерпя — малко пукање на водка на санта лед.

Купувач Х: коментар на цената?
Неромаре: 30 лв.
Купувач Х: 25 мога да ти дам
Неромаре: ОК. Може ли две имена, телефон и адрес / офис на Еконт.
Купувач Х: бля бля бля
Неромаре: Утре може да не успея. Проблем ли е в понеделник да изпратя?
Купувач Х: няма проблем
Неромаре: Ок, мерси. Приятен уикенд.

2 days later ...

Неромаре: Здравейте, изпратих. Утре ще са при вас кецовете. Пратих от офис на Еконт да ви е по-евтина доставката. Мерси.
Купувач Х: Благодаря
Неромаре: Моля, няма защо.

1 day later ... питам дали всичко е наред?!

Купувач Х: не съм ходил...утре ще ида че само първи см3ни майна...сори

And this is the moment I knew I f*cked up.
Вече съм на въдицата, вися няколко дни и се занимавам с глупости.
Уж се очакваше да "си смени смените" и да ми освободи пратката, но сега отново ще олекна с двойно връщане, усещам.

И имайте предвид, още по-досадното е че това не ми е бизнес. Не смятам изобщо за препокриване на разходи, защото правя нещо като малка гаражна разпродажба. Продавам по 1-2 неща на месец, малки. Гледам да си поразчистя къщата от неща, които не ползвам, не ми стават и т.н. Реално аз плащам, и всички си ми стои. И един ден като го продам, като приспадна кво съм платил до момента, все едно съм направил подарък на някой.

Екстра.
 
Последно редактирано:
Здравейте, един скорошен случай пращам пратка от офис до офис.
Клиентът не я взима вече 5ти ден.Опитвам да се свържа с него по телефон,но без успех,но успявам по вайбър ! понеже на сайта където е обявата не влизал 6 дена.
Уверява ме,че бил звъннал в офиса на Еконт при него и е казал да не ми пращат пратката и че ще я вземе след 5 дена,че бил под карантина без да ми каже предварително ! 7мия ден естествено изтича и пратката остава в офиса питал Еконт дали може да вземе пратката друго лице ,но му отказали и от същия офис ми казват,че бил сериозен човек и нямали проблем с него. ! Минават 5-те дни,но той не взима пратката. Пиша му - вика парите не са му проблем и ,че ще вземе пратката в понеделник сутринта,но това така и не се случва.
Пратката е в офиса и няма да ми бъде пратена,а се начислява такса престой! Какво се прави в този случай ? Някой за съвет,идея.
 
Много неприятна практика е това с несериозните купувачи.
Имам поне по 1-2 такива пратки на седмица, за които плащам транспорта и в двете посоки.
Еконт вече имат практика да звънят на получателя и подателя на 4тия работен ден.
Още тогава им казвам на 7мия да ми върнат пратката за да не се начисляват такси.
Човешко е да не можеш да я вземеш на същия ден, но минат ли 3-4 дни пиши я бегала.. :)
За жалост няма да е сериозно от твоя страна да влизаш в спорове с клиентите, защо не са си взели пратката и т.н.т :)
 
За една година имам само 1 невзета пратка, поръчана през базар.
Имах една клиентка, която си поръча доста намален артикул и не го взе 4 дни - писах й да я попитам дали ще си взима пратката или да си го връщам, без да я пришпорвам, просто й обясних, че ако престои повече ще трябва да плащам такса за престой, на следващия ден си го взе.
Прозвънявам всеки клиент, ако ми се стори детски глас питам за възраст, ако се окаже дете питам за родител. Отказвам пратки на хора, които си пишат имената и адресите на латиница и неразбрано - особено ако след прозвъняваме ми вдигне някой със едва разбираем български, който определено не помни да е поръчвал :D Ако никой не вдигне телефон или не отговори на мейл до 3 дни автоматичен отказ.
Най-големите идиоти купувачи, които нямат идея какво се случва са във фейсбук маркетплейса (поне от там за ми задавали най-тъпите въпроси) -
Пример от последния ми разговор:
Клиент: искам калъф за моторола
Аз: Какъв модел е телефона
Клиент: моторола
Аз: Можете да видите модела в настройки-за телефона и т.н
Клиент: абе моторола

и така....

Като цяло ми прави впечатление, че най-често невзетите пратки за дрехи и обувки (наблюдение от познати в бранша). Може би това е нещото, което хората купуват по-инпулсивно. Явно нещата, които аз продавам имат нужда от повече премисляне и затова и нямам толкова проблеми.
 
Решението е следното, отиваш в районното и предоставяш всичката информация относно поръчката, и да ти се смеят са длъжни да направят проверка и да ти отговорят, на оня като му звъннат ченгетата и се изтрелва да си вземе пратката. Гаранция!
И като гледам колко народ се мъчи с разни идиоти, ще спретна един сайт с база данни, да въвеждате нежеланите клиенти!
Ако има интерес пишете!
 
Решението е следното, отиваш в районното и предоставяш всичката информация относно поръчката, и да ти се смеят са длъжни да направят проверка и да ти отговорят, на оня като му звъннат ченгетата и се изтрелва да си вземе пратката. Гаранция!
И като гледам колко народ се мъчи с разни идиоти, ще спретна един сайт с база данни, да въвеждате нежеланите клиенти!
Ако има интерес пишете!
Това не е за РУ!
 
Казах и съм почнал да правя сайта, може би до месец, два ще е качен онлайн.
КЗЛД с нетърпение очаква пускането на сайта
 
Аз мисля, че създаването на регистър на купувачите и продавачите, които извършват измама е най-добрия начин да се предпазим от тях!
Няма никакви пречки относно информацията, тя не е класифицирана, говорим за: име и телефон.
Относно горния господин, да цитираш някого е най-малкото, че нямаш какво да кажеш и нямаш решение.
Хейтъри има много, хора които вършат работа малко!
Все пак благодаря на s1yf0x или каквото си там, а и се изказвай подготвен преди да пишеш!
 
Решението е следното, отиваш в районното и предоставяш всичката информация относно поръчката, и да ти се смеят са длъжни да направят проверка и да ти отговорят, на оня като му звъннат ченгетата и се изтрелва да си вземе пратката. Гаранция!
И като гледам колко народ се мъчи с разни идиоти, ще спретна един сайт с база данни, да въвеждате нежеланите клиенти!
Ако има интерес пишете!
Без да съм ти чел мнението, пуснах тази тема

Ако имаш желание, и се окаже, че има интерес, можем да я пробваме заедно.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Аз мисля, че създаването на регистър на купувачите и продавачите, които извършват измама е най-добрия начин да се предпазим от тях!
Няма никакви пречки относно информацията, тя не е класифицирана, говорим за: име и телефон.
Относно горния господин, да цитираш някого е най-малкото, че нямаш какво да кажеш и нямаш решение.
Хейтъри има много, хора които вършат работа малко!
Все пак благодаря на s1yf0x или каквото си там, а и се изказвай подготвен преди да пишеш!
първо научи разликата между класифицирана информация, конфиденциална информация, лични данни и чуствителни данни, и тогава ела ми обяснявай кой е подготвен и кой не.
 
първо научи разликата между класифицирана информация, конфиденциална информация, лични данни и чуствителни данни, и тогава ела ми обяснявай кой е подготвен и кой не.
Е, може и с hash-ове да се работи, за да няма директна обмяна на лични данни :) Не е като да няма опции, друг е въпроса кои и колко на брой ще са тези, които наистина искат да позлват тая информация.
 
първо научи разликата между класифицирана информация, конфиденциална информация, лични данни и чуствителни данни, и тогава ела ми обяснявай кой е подготвен и кой не.
Извинете господине, аз съм в грешка, много съжалявам, че Ви обидих! Искрено съжалявам, няма да се повтори! Просто ми е болна тема, малко си изпуснхах нервите! Простете за незнанието ми, всички се учим в движение през този красив живот!
 
Е, може и с hash-ове да се работи, за да няма директна обмяна на лични данни :) Не е като да няма опции, друг е въпроса кои и колко на брой ще са тези, които наистина искат да позлват тая информация.
няма особенно значение как са организирани в базата данни, самото съхранение и обработка го поставя под ударите на GDPR, дори е да не ги събира. Иначе да, начини да пръснеш данните децентрализирано има достатъчно - blockchain
 
Темата е стара, но все пак ще споделя моята идея за решение на проблема.
И тя е идентификатор за всеки клиент на куриерска компания (КК).
Този идентификатор ще е свързан с картона на съответния клиент и ще излиза при подготвяне на пратката в електронния модул както имейл адреса на част от клиентите, когато се подготви пратка и после се редактира.
Към идентификатора се закаче една статистика от страна на КК.

Въпросът е как или кой ще задължи КК да го направи...и според мен това следва да бъде КЗП. Защото ние заплащайки за невзети/отказани пратки на КК се явяваме техни клиенти и биваме ощетени за това, че КК допуска такива злоупотреби (ако говорим за рецидив, а за единичен случай).
Т.е. от наша страна не можем да имаме претенции към самите клиенти, защото са защитени от КЗП и КЗЛД, но можем да ги предявим към КК в качеството си на клиенти.

Всичко останало за вкарване в цената на потенциалните загуби, предвиждане или предплата е така, но тук въпросът се свежда до това да не толерираме хора, които злоупотребяват/вредят умишлено на бизнеса ни.
 
Моето решение е просто: процент върнати/изгубени пратки е включен в цената. Между 1 и 5% зависимост от нишата. Калкулират се очакваните разходи и се увеличава цената на всичко в магазина по съответния процент. Сериозните плащат за несериозните, но то винаги е така в бизнеса.

Някой като не си вземе пратката, втория път нищо не се праща без банков превод. Като с банковия превод си плащшат и разходите за доставка по първата невзета пратка. Случва ми се отвреме навреме да си платят така, нещо като го искат прекалено много.

Предимството ми е, че не продавам стоки от АлиЕкспрес или Турция, които ги има на 10 други места. Ако искат нещо само при мен могат да кацнат, ако влязат в моята блеклиста си е за тяхна сметка, ако искат да излязат от нея си плащат за удоволствието.

Ако си в бизнес на препродаване на китайски боклуци, клиентите боклуци си идват с територията за съжаление.

Иначе при мен политиката е без някой да ми вдигне по телефона да си потвърди поъчката, не плащам. По-евтино е да пропусна потенциална полза, отколкото да се вътря 30-100лв. да пращам пратка. Ако не вземат пратката до 3-4 дни позвъняване да ги питам ще ходят ли, чака се до 5-тия ден и пратката обратно при мен.

Не разчитайте на Еконт и Спийди да са ваши приятели, вие не сте техните клиенти, а Сашо от Раковски - ако Сашо се двуоми дали да си вземе пратката, ще го посъветват да направи каквото устройва Сашо, не търговеца. Защото Сашо ще поръча още 4-5 пратки тая седмица от други балъци. Така че системата трябва да има максимално малко оповаване на Еконт и Спийди да изпратят СМС-и, мейли, да се обадят или да ви гонят потребителите, всичко това си е ваша отговорност, разход и трябва да е опечено в цената, за да има смисъл от воденето на онлайн магазин.
 
Последно редактирано:

Горе