Няма никакво „аз“, има само „ние“

leonssss

Well-Known Member
Днес прочетох статия за непалски скиор линк
и в мен се породиха разни мисли

уважавай, не завиждай и никога да не казвам „аз искам“. Няма никакво „аз“, има само „ние“.

Според мен АЗ ИСКАМ, АЗ МОГА, АЗ ЩЕ ПОСТИГНА е ключово във всяко едно начинание особено за предприемачите!
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Има индивидуални, има и отборни играчи.

Но не може ли индивидуалният играч в момент, когато се налага, да подчини личните си интереси на отборните, то не предприемач, ами и чеп за зеле няма да стане от него.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Има индивидуални, има и отборни играчи.

Но не може ли индивидуалният играч в момент, когато се налага, да подчини личните си интереси на отборните, то не предприемач, ами и чеп за зеле няма да стане от него.

социализма беше отборен строй и ко стана
НИЕ НИЕ НИЕ
виж как добре се живее при капитализма има
САМО АЗ И АЗ И АЗ
 
От: От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

социализма беше отборен строй и ко стана
НИЕ НИЕ НИЕ
виж как добре се живее при капитализма има
САМО АЗ И АЗ И АЗ

Това на мен ли го казваш?

Май обърка level-a.

"Divide et impera" не съм го измислил аз. Проблемът на развиващите се страни (преди са ги наричали колониални, а сега малко по-любезно) не е в социализма, капитализма и каквито и други там изми, цървули и чизми. Проблемът е, че се разединяват, за да са по-слаби и по-лесно да се контролират. Един от вариантите за това са книжки, в които се възхваляват егоизма и алчността. По-натам е лесно.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

"Divide et impera" какво е да ви е.а императора ли?
сори за незнанието ми на латински
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

"Divide et impera" какво е да ви е.а императора ли?
сори за незнанието ми на латински

НЕ е трудно се сетиш - разделяй и владей.

Страна, мисля, че бъркаш - единство и сплотеност и търсенето на изпълнението на индивида, като фактори за развитие. Именно тези бели странни са такива, по линия на търсене на личното щастие - не знам, защо е лошо това за теб. Ето и интерсна статия по въпроса - http://brain-workshop.org/index.php...014-02-04-13-51-31&catid=40:economy&Itemid=60
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

В книгата за Дон Кихот,основната идея е,че за да бъде напълно свободен човек и свободно да взема решения,трябва да остане сам самичък на света,само по-този начин няма да зависи от никого,няма да се съобразява с никого,това е идеята,когато Дон Кихот казва: "Свободата, Санчо...". В сегашно време,колкото и да иска да се индивидуализира АЗ-ът, във всяка една сфера е подвластен поне на един или двама (като под подвластен имам в предвид,че трябва да се съобрази с тях, дори комуникацията с някого вече не го прави единствен АЗ)
 
От: От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

НЕ е трудно се сетиш - разделяй и владей.

Страна, мисля, че бъркаш - единство и сплотеност и търсенето на изпълнението на индивида, като фактори за развитие. Именно тези бели странни са такива, по линия на търсене на личното щастие - не знам, защо е лошо това за теб. Ето и интерсна статия по въпроса - http://brain-workshop.org/index.php...014-02-04-13-51-31&catid=40:economy&Itemid=60

То не е до бъркане, а до знания.

Да вземем за пример страна, в която чувството за индивидуализъм е възвеличено в ранг. Ако погледнем маркетинг-проповедите (тези, които обикновено се произнасят от дебели негра с ланци в гетата или от бели костюмари сред латиносите), то ясно се вижда, че ситуацията е като в този форум: мантри, призиви към индивидуализъм, разперване на пръсти, фалцет и цитиране на некви суеци през повечето време).

Я обаче да погледнем истинския двигател на Щатите - образованите хора и "американската мечта". В Айви-лигата се изучават съвсем други неща, а горепосочените практики се изучават само с цел социален и корпоративен мениджмънт - как по-лесно да се управлява обществото чрез подобни залъгалки. Дори американската мечта се изучава под този ъгъл.

Това не премахва индивидуализма на нация, закърмена с този модел, с един Джак Лондон (с комунистически разбирания, btw), например, възпял духа и индивидуализма на неукротимия бял човек. Но техните управители мениджъри знаят какво да правят (има си хас, щом дори Роб Халфорд го казва в United, както и сноповете пръчки при българските ханове или фашистите). За разлика от тези, на които мъдри хора са оставили завет на стените на Народното им събрание, но те не са правили нищо друго досега освен да се разединяват пред лицето на връхлитащата ги опасност. И то от векове наред, което освен от историческите факти се доказва и от народните поговорки.

Шефовете на Гугъл или Фейсбук не са някакви измислени отнякъде късметлии, а образовани възпитаници на солидни университети. И те са знаели как да запазят и умножат богатството, дошло от първоначалната им хубава идея, чрез корпоративен дух, а не тънейки в собствената си лична еуфория. Започнали са да се обединяват на всяко по-горно стъпало вместо да се разделят. Докато тук дори и да хрумне на някого гениална идея, то той ще си вирна гордо носа, замаян от своята изключителност и индивидуалност. и ще завърши накрая като бг-тото-милионер - бледа бедна сянка.
 
Последно редактирано:
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Има тонове литература и безкрайно много години изгубени в размисъл над темата за АЗ-ът. В крайна сметка, човек сам избира какъв да бъде, за това има и глава на раменете. Защото всичко е субективно и ако накрая на деня можеш да заспиш спокойно, значи всичко е наред.
 
От: От: От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

То не е до бъркане, а до знания.

Да вземем за пример страна, в която чувството за индивидуализъм е възвеличено в ранг. Ако погледнем маркетинг-проповедите (тези, които обикновено се произнасят от дебели негра с ланци в гетата или от бели костюмари сред латиносите), то ясно се вижда, че ситуацията е като в този форум: мантри, призиви към индивидуализъм, разперване на пръсти, фалцет и цитиране на некви суеци през повечето време).

Я обаче да погледнем истинския двигател на Щатите - образованите хора и "американската мечта". В Айви-лигата се изучават съвсем други неща, а горепосочените практики се изучават само с цел социален и корпоративен мениджмънт - как по-лесно да се управлява обществото чрез подобни залъгалки. Дори американската мечта се изучава под този ъгъл.

Това не премахва индивидуализма на нация, закърмена с този модел, с един Джак Лондон (с комунистически разбирания, btw), например, възпял духа и индивидуализма на неукротимия бял човек. Но техните управители мениджъри знаят какво да правят (има си хас, щом дори Роб Халфорд го казва в United, както и сноповете пръчки при българските ханове или фашистите). За разлика от тези, на които мъдри хора са оставили завет на стените на Народното им събрание, но те не са правили нищо друго досега освен да се разединяват пред лицето на връхлитащата ги опасност. И то от векове наред, което освен от историческите факти се доказва и от народните поговорки.

Шефовете на Гугъл или Фейсбук не са някакви измислени отнякъде късметлии, а образовани възпитаници на солидни университети. И те са знаели как да запазят и умножат богатството, дошло от първоначалната им хубава идея, чрез корпоративен дух, а не тънейки в собствената си лична еуфория. Започнали са да се обединяват на всяко по-горно стъпало вместо да се разделят. Докато тук дори и да хрумне на някого гениална идея, то той ще си вирна гордо носа, замаян от своята изключителност и индивидуалност. и ще завърши накрая като бг-тото-милионер - бледа бедна сянка.
Няма как да постигнат този социална и корпоративен ранг, без да са стъпили на миналото - в случаят на САЩ те градят фундамент именно на гонене на личното, като предлагат на обществото ценност/благо. Там е типичен пример обратен на колективизма, на силно общество от различни интереси, защото е изпълнено с н броя индивиди с различни виждания. И пак са сплотени и единни, защото имат сходни лични интереси и желания, ако може така да се екстраполира.

В БГ типичен пример е как този, който е успял ме е прецакал по някъв нчин, и че е гадна мутра, че този който е успял трябва държавата да го изклати и да даде на мен, щото аз не мога и ме мързи, но пък що да правя каквото и да е като държавата е майка и баща :)

Между другото в унито ми съм учил и копоративна култура именно за това, което говориш - социална отговорна компания, постига целите като е в унисон с общността, но това не пречи, тази компания да е функция на егоистичните виждания на основателя и, и тези виждания да са променели света или поне да са задоволи потребностите на общността.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Да не бъркаме различни неща. Успехът на САЩ и постигането и на ранг "световна сила" се гради не върху индивидуализма и пионерите - те са дали свободата и предприемаческия дух, за което браво. Но реалната причина за световен успех са две световни войни. Американски изследвания от началото на 20-ти век показват, че към 1920 година САЩ са щели да заемат към 130-140 позиция в световната икономика. След войната обаче това рязко се промени.

След което бе въпрос на подръжка на темпото и изсмукване на богатства от други страни с цената на огромен американски външен дълг, който няма как да се върне ( а и никой няма намерение да го връща). Тъй като в момента обстоятелствата са подобни (като преди началото на Първата световна война), то се надявам да не се убедиш в правотата ми на практика.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

... и за да не звучи така, че виждам в САЩ само някакви войнолюбци, трябва да призная, че се опитват да се измъкнат от ситуацията и със собствени сили. В момента в Америка има енергийна революция. Шистовият газ намали цената на газа за вътрешно потребление, което намали и цената на електричеството. Това естествено намалява производствените разходи и издига конкурентоспособността на американските производители на световния пазар. Американските компании масово връщат производствата си в САЩ през последните 2-3 години.

Но няма как да е достатъчно в икономически план, трябва си касапница, за да се задържи положението.
1. Китай и Япония през 2011 премахнаха долара като валута при взаимните си разплащания. ОК, успяха да ги скарат, но пък е опасно за света.
2. През 2015 показателите на БРИКС ще изпреварят американската икономика.
3. Заражда се МИНТ (трето обединение - Мексико, Индонезия, Нигерия, Турция)
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Ако се "състезаваш" в "самостоятелен" спорт - ОК, давай АЗ, АЗ, АЗ! Но когато искаш да играеш отборно не можеш да си помислиш дори за това, защото рано или късно стават проблеми в "отбора" и нещата се скапват много по-бързо, отколкото сте ги правили да стигнат до там където сте.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Да не бъркаме различни неща. Успехът на САЩ и постигането и на ранг "световна сила" се гради не върху индивидуализма и пионерите - те са дали свободата и предприемаческия дух, за което браво. Но реалната причина за световен успех са две световни войни. Американски изследвания от началото на 20-ти век показват, че към 1920 година САЩ са щели да заемат към 130-140 позиция в световната икономика. След войната обаче това рязко се промени.

След което бе въпрос на подръжка на темпото и изсмукване на богатства от други страни с цената на огромен американски външен дълг, който няма как да се върне ( а и никой няма намерение да го връща). Тъй като в момента обстоятелствата са подобни (като преди началото на Първата световна война), то се надявам да не се убедиш в правотата ми на практика.

Колега САЩ от независимостта си до 1-ва световна правят най-големият икономически възход и растеж на стандарт на живот в историята. Историята е тази, че до 1-ва световна те вече са били най-силната икономика в света, виж си пак данните.

А за другото съм съгласен, за мен те ще фалират в най-скоро време и то именно следствие на тяхното печатане в момента имаме най-големият ДЦК балон в света и в историята. Всичко, ще свърши като отпадне петродоларовият стандарт, след като отпадна Бретън уудската монетарна система през 71 г.

Но май-много изменихме темата, за мен индивида и личните свободи и пазарният свободен механизъм е в основата на възхода, а не колективизма.

Сега като говорим за отборни спортове или колективни мероприятия или такива дето се базират на йерархичен пирамидален фундамент стил армия, там нещата са ясни.
 
От: От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Колега САЩ от независимостта си до 1-ва световна правят най-големият икономически възход и растеж на стандарт на живот в историята. Историята е тази, че до 1-ва световна те вече са били най-силната икономика в света, виж си пак данните.

Не ми се рови подробно в момента в икономически източници - не си струва, тъй като е всеобщоизвестен факт за всеки мой истински колега от който и да е край на света. Всички те сочат едно и също нещо (давам първия резултат в Гугъл) :

През 1913 година САЩ има отрицателен външно търговски баланс, а инвестициите им в Северноамериканските държави предимно в Латинска Америка, са по-малки от външния им държавен дълг. В края на 1913 година зад граница са били разменени североамерикански капитали за сумата от 2,065 млрд. долара, а самите Щати са били длъжници с 5 млрд. долара. Като се има предвид, че тогавашните долари – образец от 1873 година, са били реална платежна единица, всеки долар се е равнявал на 1,50463 грама чисто злато. Но, с началото на Първата световна война картината радикално се изменя. САЩ от длъжник става кредитор на водещи световни държави.
http://bgvestnik.co.uk/lifestyle/kak-zabogatq-usa/
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Тук мисля, че говорим за различни неща. Да факт, е че САЩ се облагодетелстват от 1-ва и от 2-ра, но най-вече от 1-вата, защо? Защото в 1-ва до края на войната са разменяли провизии за злато, това се е засилило и през 2-ра, а и като вкараме и факт, че Европа е била в руини, а САЩ. То моментално излиза и факта, че целият капитал + огромна част от златото 1/3 са били локирани в САЩ. Но това не означава, че до 1-вата световна САЩ не са вече били голяма икономическа сила, след войните и супер сила, а след 71г вече са колос на глинени крака...

Показателно е за има няма век и малко да постигнеш от икономическа плюнка в най-голямата икономика, е доста солидно. И това е именно базирано на свободните пазарни принципи + личните свободи и търсене на личното щастие и преследване на целите поставени от индивидите. Все пак за да има някой лично богатство то почва с лишения и жертви, рискове за постигне на продукти, който са приемливи от обществото защото им подобрява редица проблеми + задоволяване на потребностите им.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Ами не са били и не значи. Оправи си логиката и тогава заповядай да спориш кое какво значи.

Според икономическите данни САЩ не са влизали сред "великите сили" преди Първата Световна война. Великите сили са държави, които имат голямо икономическо и политическо световно влияние. САЩ не са били такива преди Първата Световна война (камо ли да са били първи) и за това свидетелстват всички икономически, политически и исторически източници.

САЩ са се развивали много добре в края на 19-ти и началото на 20-ти век, но са били много далеч от статута на велика сила. Започнали са от много ниска отправна точка (млада държава, която едвам се е измъкнала от робовладелския строй) и за да се стигне до показатели на велика сила е трябвало да се извърви много дълъг път, ако не е съществувала Първата световна, която освен пласмента на американската металургична промишленост е помогнала и да се окрадат богатствата на десетки държави и да се изнесат в САЩ. Включително да впрегне в икономиката си и имигрантите, бягащи от ужасите на войната.
 
Последно редактирано:
От: От: От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

И как официално в края на 19 век САЩ вече произвеждат повече от УК :) и не били никви, малко смешно нали?

Ето ти една инфографика за % от световният БВП http://infogr.am/Share-of-world-GDP-throughout-history?src=web.

Щото не ми се спори виж "великите сили" какви БВП са имали да кажем през 50 години от началото на 19 век и преди 1-ва световна. Това, че САЩ не били великите сили, кой му пука? Тук говорим икономическа сила.

И ще ти дам обратна логика, ако САЩ са снабдявали всички през 1-ва световна война, то това какво ти говори? Огромен производствен капитал и работна сила с висока производителност. Този капитал за да отговори на такова търсене не става за 1 година, а да не говорим за работна сила. Твоята логика е, че САЩ до 1-вата били никой, а след 1-вата вече бог, това не знам на какъв фундамент стъпва.
 
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

На теб може и да не ти пука и не си длъжен да ти пука. Но в света великите неща се решават от великите сили. (А за БВП - миналата година Русия изпревари Германия по БВП и е на първо място в Европа - значи ли това, че Русия е по-силно развита икономически страна от Германия и другите европейски страни в момента?)

И хайде да спрем този съвсем излишен спор, има си университети за тази работа. Почна се от това, че TS ни в клин ни в ръкав намеси капитализма и социализма във втория пост на тази тема. А в резултат на моето пояснение (не към него, ясно, че се бъзика с останалите), вече десет поста се обсъжда кои са САЩ и за какво се борят.

Тезата ми (по основната тема) е, че глупостите, които се цитират в този форум, че са лечебни за предприемаческия дух, са вредни за истинския предприемач, тъй като са мантри, използвани за по-лесен контрол чрез поставяне на фалшиви цели. Това води до разединеност и слабост както на индивида, така и на нацията като цяло.

На същото мнение са и специалистите в добрите американски университети ( а не неграта с госпел-маркетинга у гетата). Ясно, че за американското общество е по-добре те да продават парфюмчета и да се смятат за предприемачи вместо да търгуват с дрога. Но можеха и да започнат с нещо полезно (обучение, трудови навици, мозъчни тръстове и т.н.) , за да имат възможността наистина да се превърнат в предприемачи, а не само да се наричат такива.
 
Последно редактирано:
От: Няма никакво „аз“, има само „ние“

Колега отново си във фактологически грешки по 1-вата част, не знам кой ти подава инфото, но сериозно те объркват - дано да не гледаш некви пропагандни канали, не знам. Русия е още има няма 1.4 трилиона зад Германия. Ето ти инфо от световна банка за 2012 http://data.worldbank.org/indicator...pi_data_value+wbapi_data_value-last&sort=desc

Да наистина се смени фокуса.

Моята теза беше, че индивидуализма е в основата на растежа и дадох пример в САЩ, а там е и меката на предприемачите е поне до средата на 20 век.

Дай конкретно нещо, което смяташ за глупост за предприемачите, което се пуска като матра, може да си прав все пак не следя този форум всеки какво е казал.

За мен предприемача е всеки, който преследва дадена бизнес цел(начинание), при не винаги налични ресурси и това начинание е спохождано с риск. Предприемача трябва да вижда и анализира правилно тенденциите и да прогнозира бъдещото им развитие. Трябва да е много лични черти и качества на характера и в повечето случаи са лидерство, хъс, борбеност, креативност, комбинативност и т.н и т.н трябва ги има защото той сам подема това начинание. Предприемача, не игра отборни спортове, той винаги е соло.
 

Горе