Отваряне на скара - фаст фууд

traiki

Well-Known Member
Имам желание от доста време да отворя скара - фаст фууд. Сега имам такава възмжоност, но естествено имам няколко въпроса. Предполагам, че има хора тук, които са се занимавали с тази дейност или се занимават още.

1. Какви документи ми трябват. Доколкото знам трябва разрешително от ХЕИ и т.н. Честно казано не съм разучавал подробно въпроса още. Вероятно в нета има доста инфо.

2. Горе-долу каква първоначална инвестиция ми би била необходима. Аз го виждам в рамките на 5-6 бона за разрешителни; фирми; уреди и т.н.

3. И един бонус въпрос - къде бихте направили вие скара - фаст фууд. Някакъв жокер да дадете за бизнес сгради; офиси; складове, където в близост няма много такива местенца за хапване. Става дума за София.
 
По 1 и 2 съм пас. По 3 за жокера – жокерът е използването на фирма или услуга за анализ на човекопоток (брояч на посетители), минаващ през/пред определеното място още ПРЕДИ то да е отворило. Факт, че ще си Никой Никоев при offline бизнеса на подобна скара. Последно време около Lameland, Mr Bricolage и училищата (логично, нормално, разбираемо) отварят. Но Lameland-ския си е „техен“ Private Label, докато този около M!ld. е 3rd party. Но като цяло, анализ на човекопотокът и предпроектни проучвания.

Без тях, винаги може да се действа „на сляпо“ и ОТЗАД-НАПРЕД, както си започнал с 1-ва точка – разрешителни, docs, после сума за инвестиция, а не си отговаряш още на простия въпрос – ТРЯБВА ли на даденото място ТОЧНО на него да има „скара“, а не пицария, сандвичи, нещо друго „бързо“ (и НЕздравословно). Сещаш се, че има маса хора, които не обичат подобни заведейница още като помиришат миризмата, камоли откъм ядене (сред тях съм) и търся катми БАВНО направени (да не се бъркат с палачинките).

Видео относно храната, която ядем + обосновки/solid доказателства.
 
За да искаш да се занимаваш с храна значи си мазохист. Виждам те, че ти е дошъл някой лев за инвестиция, вместо да се занимаваш с глупости, вземи си направи малко цехче. Наскоро в една или две теми ( търси по мненията на колегата KA7 ), някой ако може да ги линкне, се обсъждаше точно това. Вземи прочети, но е много по-скатано, с много по-малко разправии, износче, и.т.н. Тия бизнеси магазинче, заведенийце са най-тъпите на света.

Аз лично ако ще правя някакво заведение, наистина ще направя тип - скара с месо, риба и зеленчуци и салата - лесно, бързо и здравословно, но бих го направил за мен си самия за кеф и да знам какво ям, а именно със супер високи стандарти за храната ( даже по-възможност отглеждана в съседство от мен - зеленчуци, пилета ). Бих го направил извън града на главен път от и в града. Отпред заведението , но не директно до пътя, но достатъчно за да се вижда - след това доста по назад градини и животни и също обособен безплатен кът с маси за пикник на семейства с ПРАВИЛА.

За мен няма нищо го гнусно от изпочупени плочки, шум от коли, прежулящо обедно слънце, тълпи хора и миризма на скара от някоя гнусна барака.

Ето изрових нещо:
https://www.predpriemach.com/thread...и-в-Бизнес-с-добра-печалба.71270/#post-842973
 
Последно редактирано:
бонус въпрос - къде бихте направили вие скара - фаст фууд
Направи си фастфуда в бекярда. Или на някоя поляна, с приятели. За да си начешаш желанието.
Както казва tanipo, и ти намекна ¦•••SHERIFA•••¦ - да знаеш какво цвърчи на скарата.
Ако искаш бизнес проучване по темата, разгледай Женски пазар. Не съм ходил там отдавна. Преди на 5-8 сергии, една димеше със скара.
Ако все още на 10-16 сергии една дими (едва ли), скачай смело.
Другият вариант е на частен терен, без да го регистрираш като хранителен обект. Ако не отровиш някого, не могат да те пипнат за каквото и да е.
 
Имам наблюдения на пазара в нашия квартал. През 2-3 месеца се появява ново и ново място за бърза храна и не фалира....Току-що се прибрах от Витошка и там има една "бутка" за пица на парче. Ако искате вярвайте, но пред очите ми за 10 минути се продадоха 2 пици от по 12 парчета, като парчето е 2.50 бройката. За 10 минути 60 лева оборот, представям си за ден. Така че, въпроса е да намеря ТОП локацията. Едно е сигурно на тоя свят човек ще е винаги гладен и жаден :D
 
Имам наблюдения на пазара в нашия квартал. През 2-3 месеца се появява ново и ново място за бърза храна и не фалира....Току-що се прибрах от Витошка и там има една "бутка" за пица на парче. Ако искате вярвайте, но пред очите ми за 10 минути се продадоха 2 пици от по 12 парчета, като парчето е 2.50 бройката. За 10 минути 60 лева оборот, представям си за ден. Така че, въпроса е да намеря ТОП локацията. Едно е сигурно на тоя свят човек ще е винаги гладен и жаден :D
Тая бутка е специална, винаги важен е детайла. Яде ли от пицата да разбереш защо продава толкова? За тази между спирката и аптека говориш нали?
 
Българина обича тесто да яде. Там са най-дебелите гадни пици които може да съществуват, но хората купуват като луди. Има една будка пак така на пазара на герена дето сигурно 10 хиляди оборот прави...
 
Последно редактирано:
Пиците са уникални..Всеки с вкуса си. Разбира се, че съм ял и затова забелязах колко бързо се разпродадоха :) Но според мен по-ключово е мястото, а не чак толкова вкуса. Разбира се, че, ако продаваш някакви боклуци - подметки, няма да ти върви толкова, но съм сигурен, че няма да бъдеш и на загуба. И какво й е специалното на бутката? Аз забелязах, че човека, който я държи го е измислил много хитро. Даже съм убеден, че бутката му изкарва много по-голям оборот, отколкото ресторанта-пицарията! Отделно забелязах, че и под ресторанта в кухнята има и денонощно магазинче...Много добре го е измислил.
 
Ей затва не се занимавам, вкуса ми не е като на масовия човек населяващ балканите и не мога да ги улучвам нещата.
 
Българинът си обича мазното; тлъстото; тестото и евтиното разбира се. Имам наблюдения върху скари и фаст фууд в моя квартал и тук за обяд е лудница, но всъщност навсякъде е така. Пресен пример от скарата до нас - за 15 минути докато чаках опашка от 10 човека пред мен и поне още 10 зад мен направиха оборот минум 100-200 лева. Отделно имаме предвид, че един човек не пазарува само за себе си, а и за колегите. Така че, изобщо не съм съгласен с мненията, че си е загуба на време този бизнес. Само трябва да уцелиш мястото, където има достатъчно много хора и най-вече работници - складажии; строители и т.н. Плюс добра храна на изгодна цена - ще си номер 1. Един съкварталец започна с малка скаричка - днес има ресторант и две скари в квартала, а може би и още, за които не знам :)
 
Аз по такива места не ям, като знам нашего брата, а и по цял свят какво е, докато стигне до тебе месото, всеки го кръщава, накрая хората ядат нещо съдадено в лаборатория през 53-та....ай мерси. Убеден съм, че в евтините закуски, сладки, и.т.н. има най-най-мизерните съставки и хората си мислят, голяма кирия като яде днеска закуска от 1лв и на 30 вече харчи за лекарства половината си заплата.
 
Всички искаме да ядем висококачествени продукти; филе Елена и т.н., ама ...знаеш как е...А за лекарствата вече и т.н. си е Божа работа. Имам роднина, който цял живот пие по кило концентрат на ден, днес е на 80+ години - няма никакви здравословни проблеми, освен кръста и коляното. Жив и здрав да е :)
 
Еми не е много трудно да ядеш здравословно, само трябва да не те мързи и да не си тъп. Изобщо не е до парите, а това за лекарствата е толкова божа работа, колкото и твоя.
 
Не отричам, че трябва да се грижиш за себе си и до някаква степен да внимаваш какво ядеш, но не мога да съдя някого, че е тъп или мързел, защото не яде здравословно :)
 
Аз го виждам в рамките на 5-6 бона за разрешителни; фирми; уреди и т.н.

С 5-6 бона нищо не можеш да направиш, това ти са джобни пари, по-добре си остани с мечтите за скара-бира и отиди на почивка с тях, поне ще ти останат спомени.
 
Между другото, като ти се прави толкоз скара, що не правиш някакъв скара ивент - примерно някакъв тематичен в някаква гора или нещо такова, всеки месец. Събираш предварително мераклии из фейсбук, разпродаваш резервации и обираш оборота за едни ден за цял месец.
 
Имам наблюдения на пазара в нашия квартал. През 2-3 месеца се появява ново и ново място за бърза храна и не фалира....Току-що се прибрах от Витошка и там има една "бутка" за пица на парче. Ако искате вярвайте, но пред очите ми за 10 минути се продадоха 2 пици от по 12 парчета, като парчето е 2.50 бройката. За 10 минути 60 лева оборот, представям си за ден. Така че, въпроса е да намеря ТОП локацията. Едно е сигурно на тоя свят човек ще е винаги гладен и жаден :D
Как се пише: будка или бутка?


Правилно е да се пише будка, мн.ч. будки. Думата е заета чрез руски (будка) от немски (Bude).

Двата автомобила са се сблъскали, а после единият почти е влязъл в будка за продажба на цигари и вестници.
Прочутите червени телефонни будки постепенно изчезват от британските улици.


Източници
  • Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 182.
  • Речник на чуждите думи в българския език. Състав. М. Филипова-Байрова и др. С., БАН, 1982, с. 154.
 
С 5-6 бона нищо не можеш да направиш, това ти са джобни пари, по-добре си остани с мечтите за скара-бира и отиди на почивка с тях, поне ще ти останат спомени.

Джобни пари...Колко е необходимо според теб за отварянето на някакъв фаст фууд - било то скара; дюнери и т.н. Къде ще ги изхарчиш? На базата на някакъв опит ли го казваш или да върви приказката...?

tanipo - това е идея, ама не за мен.
 

Горе