Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

https://www.youtube.com/watch?v=s4_j4c7Bop0
Сред книгите, които нацистите публично изгарят през 1933 г. на Опернплац в Берлин, са и произведенията на Хайне, сякаш за да се потвърди пророчеството, заключено в една от известните негови мисли: „Там, където горят книги, по-късно ще горят и хора.“
https://bg.wikipedia.org/wiki/Хайнрих_Хайне
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Напълно нормално,не може вожда да е прочел само Винету ,а материала да се ограмотява.
Само чалга до дупка и прост материал, че иначе може и да се осъзнаят.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Хич не е майтап!
Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме. — Към стачкуващи миньори в ОЦК Кърджали [4].
https://bg.wikiquote.org/wiki/Бойко_Борисов
 
Re: От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български

И все пак не е морално това което правят.

A не е ли правилно преди да се качи да попитат?
Баси циганската схема - ако мине.

Офф точно пък ти ли реши да говориш за морал и циганене бе? Я ходи продавай темите на клиентите си и не се обаждай в подобни теми, защото взе да ми втръсва от псевдо-моралисти като теб.

И прост съвет към теб, не си позволявай да ме репликираш, за да не ти покажа колко много се насра преди няколко седмици. Защото и ти си яко в джаза и трябва да се радваш, че Бамзе/Бамзо/Бамзи, се кротна, а не ти сипва както си трябва.

И между другото, нали се махаше от този форум?
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Дай официален източник!


[video=youtube;HGsO_dOZ8tA]http://www.youtube.com/watch?v=HGsO_dOZ8tA[/video]

Водещата: Библиотеките не плащат авторски права, нали така?
Веселин Тодоров (председател на УС на Асоциация "Българска книга"): Това също е незаконно. Има европейска директива и те трябва да плащат. Това се нарича public landing rights. Библиотеките трябва да плащат такса за това, че дават безплатно книгите и това е европейско законодателство, но тъй като ние сме добри хора (българските издатели, не европейските), ние сме отстъпили. В Белгия се събират десетина милиона.


- Проблемът за правата, които библиотеките трябва да плащат, за това че отдават книги, е поставян от нас многократно. Обсъждан е в Министерство на културата. Такова възнаграждение трябва да се заложи в Закона за авторското прави и сродните права. Има сериозна съпротива от страна на правителството, защото това означава да се заделят допълнителни пари, над тези за библиотечните фондове.

ИЗДАТЕЛЯТ ВЕСЕЛИН ТОДОРОВ: КОНТРОЛИРАНЕТО НА ТИРАЖИТЕ Е ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ

Прочетете това интервю на Аглика Георгиева във в-к "Новинар" от 12.11.2008 в което Светлозар Желев, директор на ИК "Сиела" споделя: "Само у нас копирането е разрешено, остава проблемът с авторските права"
и "Библиотеките трябва да плащат лиценз на издателите и автора за това, че предоставят за ползване техните книги на читателите"
БЕЗ КОМЕНТАР

"Библиотеките трябва да плащат лиценз на издателите и автора за това, че предоставят за ползване техните книги на читателите"

- Как стои въпросът с така наречените Public lending rights ( права за обществено ползване)?

- Библиотеките трябва да плащат лиценз на издателите и автора за това, че предоставят за ползване техните книги на читателите. Подобно положение у нас не съществува, въпреки че е изрична европейска директива и сме длъжни да се съобразим с нея. Това наистина е много сериозен проблем и аз лично поставих питането си пред зам.-министъра на културата Надежда Захариева. Тя обаче ми отговори, че хората са бедни и това не може да стане. В подобни на нас страни като Полша, Словения, Унгария, Словакия и т.н., тези пари обаче се заплащат от бюджета.


В Словения например се отпускат 4 млн. евро годишно, които се дават на организациите на държатели на права, така наречените collector societies (колективни дружества за управление на авторски права). Те отделно събират средства и от собствениците на копирните техники. У нас обаче в сектора на книгоиздаването няма подобна организация и затова, както казва министърът на културата, ”пиратството ограбва”.

Светлозар Желев, директор на книгоиздаване в ИК „Сиела”: Само у нас копирането е разрешено, остава проблемът с авторските права


Could Selling A Used Book Become Illegal?

Here is what Wiley prints in their overseas editions: “This book is authorized for sale in Europe, Asia, Africa and the Middle East only [and] may not be exported. Exportation from or importation of this book to another region without the Publisher’s authorization is illegal and is a violation of the Publisher’s rights. The Publisher may take legal action to enforce its rights. The Publisher may recover damages and costs, including but not limited to lost profits and attorney’s fees, in the event legal action is required.” Wiley sued and won. Mr. Kirtsaeng was ordered to pay $600,000. Evidently, he sold a lot of books, though perhaps not enough to cover a judgment of this magnitude. Reportedly, he is back in Thailand.

Supreme Court upholds 'first sale' right to sell used books or movies, even when bought abroad

The Supreme Court has ruled that copyright owners cannot legally forbid people who buy their works to sell them in the US, even if the items in question were made outside the US. The decision upheld a geographically unlimited first sale doctrine — a provision which holds that once someone buys a book, DVD, or other work copyrighted in America, they're free to sell or rent it without the copyright holder's permission. In doing so, it created a major precedent for breaking down international sale barriers, granting legal status both to people who simply want to sell items bought abroad and to those who make money by taking advantage of cheap prices outside the US.


Шокиращата история, която един пътешественик във времето разказа, след като се върна от 2018 година - 10 странни неща, свързани с издателските права
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Току ще един таксиметров шофьор ми се оплака, че спрели сайта и нямал какво да чете докато чака :D
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Току ще един таксиметров шофьор ми се оплака, че спрели сайта и нямал какво да чете докато чака :D


На твое място веднага го светвам за огледалата на читанка или за руския - рулит
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Огледалата на Читанка работят. Май трябва администраторът директно да пренасочва читателите към случайно огледало от списъка (след като пренасочващият скрипт провери дали огледалото работи).

Но така читателите няма да разберат, че е имало атака.

Сега има линк към темата с огледалата на началната страница. Така че по-умните би трябвало да цъкнат на този линк, да прочетат темата с огледалата и да си изберат работещо огледало от списъка.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

На твое място веднага го светвам за огледалата на читанка или за руския - рулит
Е много ясно, не ми взе пари и ме почерпи една вафла даже.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Благодаря за руския сайт, не го знаех. Имат и нови книги.
На твое място веднага го светвам за огледалата на читанка или за руския - рулит

Според мен издателствата ще си набият по-голямо колче преследвайки читанката (правейки я още по-популярна). Ще настроят и четящите срещу тях. А можеха да си рекламират при тях новите книги и да измислят някакъв печеливш модел и да се разберат да не се пускат нови книги.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Книгите, които не се пускат в Читанка вероятно се пускат по торентите и по другите сайтове (като онзи "рулит", споменат по-горе - не съм сравнявал наличността, но няма да се учудя, ако там има нови книги, които ги няма в Читанка, защото в Читанка имат политика да не добавят нови книги).
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Да, в рулит има книги от последните 3 години насам.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Според мен българското законодателство няма да може да ги докосне ако се използват 3-ти страни както правят голяма част от библиотеките за музика и филми в България.

В долната част на уеб сайта се поставя съобщение че нито едно от произведенията не се помещава / хоства на сървъри свързани с chitanka.info и че те играят ролята единствено на каталог на книги а това е напълно законно защото не се нарушават абсолютно никакви авторски права и задължително под снимките на изданията се добавят източника на изображението.

След което се купува акаунт в някой файлов хостинг и всичко се качва там а в уеб сайта се поставя връзка към файла на книгата.

ПОДЧЕРТАВАМ ЧЕ НЕ СЪМ МНОГО СИГУРЕН ЗА ТОЗИ МЕТОД ПО-ГОРЕ НО МИСЛЯ ЧЕ ДО ЕДНА СТЕПЕН ЩЕ БЪДАТ НЕДОСТИЖИМИ В БЪЛГАРИЯ ОСВЕН АКО В СТРАНАТА В КОЯТО СЕ ДЪРЖАТ ФАЙЛОВЕТЕ НЕ НАРУШАВА НЯКОЙ ТЕХЕН ЗАКОН.
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език


ПОДЧЕРТАВАМ ЧЕ НЕ СЪМ МНОГО СИГУРЕН ЗА ТОЗИ МЕТОД ПО-ГОРЕ НО МИСЛЯ ЧЕ ДО ЕДНА СТЕПЕН ЩЕ БЪДАТ НЕДОСТИЖИМИ В БЪЛГАРИЯ ОСВЕН АКО В СТРАНАТА В КОЯТО СЕ ДЪРЖАТ ФАЙЛОВЕТЕ НЕ НАРУШАВА НЯКОЙ ТЕХЕН ЗАКОН.

Подчертавам, че линкването към нелегално съдържание също се наказва от закона.

Нещо което явно не знаеш...
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Подчертавам, че линкването към нелегално съдържание също се наказва от закона.

Нещо което явно не знаеш...
Дай линкче! Значи Гугъла са с двата крака у пандиза! Ще затворят Нета. Само сайта на НС ще остане, с Конституцията, която никой вече не спазва. Заради единия гол интерес на издателите...
Производителите на пергамент дали са се бунтували срещу хартията?
 
От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Подчертавам, че линкването към нелегално съдържание също се наказва от закона.
Нещо което явно не знаеш...
Това и аз не го знаех. Малко ми е странно, де. Ако ползвам линк-шортенер, тогава линка ми не е директно към нелегалното съдържание. Защото на шортенера няма никакво съдържание (обикновено, освен реклами), а си е прост разпределител. Сега тук, ако сложа шортнат линк към шеринг или торент сайт, на който съм качил нелегално съдържание, закона кой трябва да накаже? Шеринг сайта, шортенера, този форум или мен?
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Някой май не е чел последните мнения в темата за огледалата и не е разбрал, че огледалата са повече на брой.
 
От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език

Някой май не е чел последните мнения в темата за огледалата и не е разбрал, че огледалата са повече на брой.

аз не смятам тези за които трябва да се криеш като мишка
 
От: От: От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български

Дай линкче! Значи Гугъла са с двата крака у пандиза! Ще затворят Нета. Само сайта на НС ще остане, с Конституцията, която никой вече не спазва. Заради единия гол интерес на издателите...
Производителите на пергамент дали са се бунтували срещу хартията?
Гугъл минава метър, тъй като линкването се извършва автоматично и при поискване се маха проблемния материал от търсенията. За да е престъпление трябва да се прави съзнателно. Когато линкваш нещо е очевидно съзнателно и в случая предоставяш достъп до въпросното съдържание. Собствеността на машините не е толкова важна (поне за теб и твоето обвинение). Важно е действието, което извършваш.
 

Горе