Паметника на Съветската Армия!

Преместени са едни лъвове, дето ако не знаеш от къде са не символизират нищо, реално самостоятелно не са носители на някаква памет, а просто украшение.
Кое още не мое да схванеш? Всичко е било демонтирано и преместено в казармите на 5-ти полк, щото 7-ми полк е преместен там.
Взели са решение да се поставят само лъвовете, а плочите не, щото имало подобен паметник. Това дали е е решение на комунягите или на тогавашната управа на полка не е ясно. Плочите са се съхранявали в 5-ти полк, като при последното преместване, са преебани. Оцеляват само лъвовете, които отново са преместени и си седят до ден днешен пред сградата на Военно формирование 54060, което се води наследник на 7-ми полк.

Ето я съдбата на 5-ти полк, откъдето се губи следата на плочите.




На 77, щом е решил да рискува живота на жена си и децата си, колко да му е било добре? Ако иска да се отрази в България, кога според теб трябва да излее душата си, преди или след 89г.? 1993г. е и решението на ОС за демонтажа, тва може и тва да е една от причините не случайно в писмото е споменат и настоящият кмет тогава. Дори виждаме, че писмото е публикувано чак 2004г. та сигурно за тва не е бързал...

Пускам сълза за жена му и невръстните му деца. Които би трябвало да са на по минимум 30+ години съдейки по неговата възраст.
Не знам какво виждаш, ама писмото е публикувано 10-тина дена след решението на ОС през 1993г. за демонтажа на паметника и демонтажа и разпродаването на мавзолея. Тамън да настрои общественото мнение, каква случайност от бай Любо.
 
Сега на мястото на 5ти полк апетитни апартаментчета по 150-200 бона :) ес цени :)
 
Кое още не мое да схванеш? Всичко е било демонтирано и преместено в казармите на 5-ти полк
Много добре схващам, преместени са някви лъвове (както и в София) които без плочите не носят никаква памет, просто са ги оставили за украшение, а плочите не били поставени щото имало подобен паметник. Тва все едно да откажем вдигането на паметник на Ботев, щото вече има паметник на Левски, голяма логика. Чисто и просто замитане на историята.

Пускам сълза за жена му и невръстните му деца. Които би трябвало да са на по минимум 30+ години съдейки по неговата възраст.
Не знам какво виждаш, ама писмото е публикувано 10-тина дена след решението на ОС през 1993г. за демонтажа на паметника и демонтажа и разпродаването на мавзолея. Тамън да настрои общественото мнение, каква случайност от бай Любо.
Като са на 30 години по-малко ще ги мъчат и убият ли ?

Нали и аз това казвам за писмото, ако искаш да се отрази и да има ефект от него го правиш в най-добрия момент, тогава е имало обществено обсъждане по тоя въпрос и той е казал какво мисли по него, това е най-логичното нещо ма фантазията за няква конспирация е много по-легитимна, да. Сигурно не трябва да има и дебати, когато се обсъждат закони щото ще наклоним общественото мнение? Нали точно за това се правят, за да се информира обществото. Въпроса е не дали формира мнение, а дали написаното е истина, аз предпочитам да вярвам на свидетел от това време, пряко свързан с направата на тея паметници, а не на фантазиите на днешните лумумджии.

Факта, че е скрито и публикувано чак 2004г. говори ли ти нещо? Май някой друг е формирал общественото мнение.
 
Много добре схващам, преместени са някви лъвове (както и в София) които без плочите не носят никаква памет, просто са ги оставили за украшение, а плочите не били поставени щото имало подобен паметник. Тва все едно да откажем вдигането на паметник на Ботев, щото вече има паметник на Левски, голяма логика. Чисто и просто замитане на историята.
Тва дали е решение на комунягите обаче? Фактът, че са демонтирани, съхранени и преместени с полка е на лице. Т.е. внушението, че са разбити да се построи махащия е лъжа.

5ти полк спира да е активен 2008, до 2016 е оставен да гние. Дали тогавс са зачезнали към някой пункт за метали, може само да гадаем. Ма така е, демокрация, берем си тухли.

Като са на 30 години по-малко ще ги мъчат и убият ли ?
То е само 1 всъщност.

Нали и аз това казвам за писмото, ако искаш да се отрази и да има ефект от него го правиш в най-добрия момент, тогава е имало обществено обсъждане по тоя въпрос и той е казал какво мисли по него, това е най-логичното нещо ма фантазията за няква конспирация е много по-легитимна, да. Сигурно не трябва да има и дебати, когато се обсъждат закони щото ще наклоним общественото мнение? Нали точно за това се правят, за да се информира обществото. Въпроса е не дали формира мнение, а дали написаното е истина, аз предпочитам да вярвам на свидетел от това време, пряко свързан с направата на тея паметници, а не на фантазиите на днешните лумумджии.
Мда, идеален е за промивка.

Факта, че е скрито и публикувано чак 2004г. говори ли ти нещо? Май някой друг е формирал общественото мнение.
Няма такъв факт, писмото е публикувано още тогава, десетина дни след решението.
 
Тва дали е решение на комунягите обаче? Фактът, че са демонтирани, съхранени и преместени с полка е на лице. Т.е. внушението, че са разбити да се построи махащия е лъжа.
Не знам, кой държи властта и респективно армията тогава? Защо е взето решението за местена на полка, защо след като не могат да се преместят плочите, мемориала не е оставен на старото място? Все въпроси без отговор, както казах официалната причина е ясна, мотивацията за цялото нещо не е.

5ти полк спира да е активен 2008, до 2016 е оставен да гние. Дали тогавс са зачезнали към някой пункт за метали, може само да гадаем. Ма така е, демокрация, берем си тухли.
Ако беше запазен мемориала, немаше да го има тоя проблем.


Мда, идеален е за промивка.
Промивка щото не ти отговаря на фантазиите или щото нещо от текста не е вярно? Най-нормалното е да коментираш даден проблем, когато има обществено обсъждане, другото са фантазии. Или далеч по-логично е да го напише 88г. когато нито се обсъжда това, нито ще се отрази в България?

Няма такъв факт, писмото е публикувано още тогава, десетина дни след решението.
Писмо на скулптора Любомир Далчев - един от авторите на скулпторите на Паметника на съветската армия. Писмото е изпратено през 1993 г. до в. "Труд", а е публикувано чак на 28.07.2004 г. на стр.14-15 на вестника. По-късно то е многократно препечатвано и цитирано.
 
Не знам, кой държи властта и респективно армията тогава? Защо е взето решението за местена на полка, защо след като не могат да се преместят плочите, мемориала не е оставен на старото място? Все въпроси без отговор, както казах официалната причина е ясна, мотивацията за цялото нещо не е.
Ами със сигурност не е било заради строежа на на махащия, както внушаваш. Плочите тогава са преместени, но не са поставени, изчезват след 2008.

Промивка щото не ти отговаря на фантазиите или щото нещо от текста не е вярно? Най-нормалното е да коментираш даден проблем, когато има обществено обсъждане, другото са фантазии. Или далеч по-логично е да го напише 88г. когато нито се обсъжда това, нито ще се отрази в България?
А не, отговаря напълно. 79 години живял кат цар, ма почнали да не му аресват творбите и са застрахувал за живота му. То и с Божков историята е подобна. Га краде не рева, после бил репресиран.

Писмо на скулптора Любомир Далчев - един от авторите на скулпторите на Паметника на съветската армия. Писмото е изпратено през 1993 г. до в. "Труд", а е публикувано чак на 28.07.2004 г. на стр.14-15 на вестника. По-късно то е многократно препечатвано и цитирано.
Потърси още малко.
 
Ами със сигурност не е било заради строежа на на махащия, както внушаваш. Плочите тогава са преместени, но не са поставени, изчезват след 2008.
Кое му е сигурното? Плочите и паметника са махнати и оставени два лъва, които сами по себе си не значат нищо, това не е преместване, а премахване. Плочите нямаше да изчезнат ако не беше премахнат паметника или ако беше преместен.

А не, отговаря напълно. 79 години живял кат цар, ма почнали да не му аресват творбите и са застрахувал за живота му. То и с Божков историята е подобна. Га краде не рева, после бил репресиран.
Кво трябваше да направи, да се откаже от професията си и да върви срещу властта в тоталитарен режим? Виновен е че е имал талант и е искал да живее, тогава не е можел да каже какво мисли, казал го е когато вече е можел. Спора е между лукумджията и съвременник на събитията, пряк участник, всеки да избере на кого да се довери. Каква му е далаверата да го прави това през 93г. отмъщение, че не му аресали творбите ли? Айде малко по-сериозно.

Потърси още малко.
Нямам вестника от 93г. ако ти го имаш сподели да видим.
 
Кое му е сигурното? Плочите и паметника са махнати и оставени два лъва, които сами по себе си не значат нищо, това не е преместване, а премахване. Плочите нямаше да изчезнат ако не беше премахнат паметника или ако беше преместен.
Ами въпросният е построен няколко години след това.


Ще пробвам отново, ако пак не се получи щи го нарисувам.
Не знам на кое викаш паметник, но плочите са били закачени на портала на казармите, където са били и лъвовете, след като е взето решение 7ми полк да се мести в казармите на 5ти полк, плочите са демонтирани и заедно с лъвовете преместини в казармите на 5ти полк. Там е взето решение, плочите да си седят на склад, а лъвовете са били поставени отново на портала на казармите на 5ти полк. До тук няма ни идея за нов паметник, ни разрушен стар, ако идеята е била да се руши, щяха да му минат отгоре при разрушаването на казармите и да се приключи.
Защо са разрушили казармите на 7ми полк? Същия въпрос може да си зададеш и защо са заебали и разрушили преди десетина години и казармите на 5ти полк.
Така, след като 2008 се взима решение за заебаване на казармите на 5ти полк и са оставени да гният, лъвовете отново се местят задно със военното формирование, наследник на 7ми полк. За съжаление при това преместване плочите вече липсват. Отново може да си зададеш въпроса защо паметника не е възстановен между 89та и 2008, като толкова много е липсвал.


Кво трябваше да направи, да се откаже от професията си и да върви срещу властта в тоталитарен режим? Виновен е че е имал талант и е искал да живее, тогава не е можел да каже какво мисли, казал го е когато вече е можел. Спора е между лукумджията и съвременник на събитията, пряк участник, всеки да избере на кого да се довери. Каква му е далаверата да го прави това през 93г. отмъщение, че не му аресали творбите ли? Айде малко по-сериозно.
Пак почна фантазиите, какво отказване от професията, човека е отивал на собствената си изложба в западна държава със собствения си западен автомоби, бил е на 80 и тогава се сетил че му се е живеело, после още 10 години е живял в страх, докато най-накрая не получил възможност да оплюе живота си и творбите, които го карали да строи на сила, бит с камшик и пържен с жици, което пък случайно съвпаднало с определени събития у нас. Ми ОК.

Нямам вестника от 93г. ако ти го имаш сподели да видим.

И аз го нямам, друг е източника, ма е достатъчно достоверен, да изчакам ли още малко да си фантазираш за пазене на тайни?

Чай щи дам насоки, споменато е и е приложено като доказателство в дело за посегателство именно върху паметник на бай Любо. Парадокса, е че се ползва за защита на хората драскали по творчеството му :)
 
Последно редактирано:
Цитат:

През 2020 г. руските власти премахват в Твер паметна плоча, посветена на разстреляните в Катин полски военнопленници и интелектуалци. През април 2023 г. в Перм е премахнат паметник на насилствено депортираните там след 1945 г. поляци и литовци. Скоро след това е Иркутск е разрушен кръст, издигнат в памет на убитите там през 1930те литовски заточеници. През юли от гробището в Левашово в Петербург е отстранен монумент в памет на поляците, репресирани от Сталин. Това са само част от "неудобните" паметници, премахнати от руските власти. Ние обаче трябвало да пазим МОЧА. Да, ама не.
 
Ами въпросният е построен няколко години след това.
А кога е била идеята и проекта за построяването му и колко време е отнело премахването и разрушаването на казармите и строежа? На почти всички места пише, че е с решение на ОК на БКП при премахването на казармите. Това че е построен няколко години по-късно нищо не значи. От долния ферман разбрахме тва дет знаехме, не са преместили паметника, а само лъвовете, които нищо не значат. Като е бил част от портала, да бяха измислили как и къде да сложат плочите на новото място, не е много трудно просто е нямало желание.

Защо не се е възстановил до сега, ами може би точно по същите причини, хората са забравили че такъв паметник въобще е съществувал, а негова снимка е открита едва през 2015г.

Пак почна фантазиите, какво отказване от професията, човека е отивал на собствената си изшожба в западна държава със собствения си западен автомоби, бил е на 80 и тогава се сетил че му се е живеело, после още 10 години е живял страх, докато най-накрая не получил възможност да оплюе живота си и творбите, които го карали да строи на сила, бит с камшик и пържен с жици, което пък случайно съвпаднало с определени събития у нас. Ми ОК.
Големи конспирации, човека е живял и работил през социализма в един момент му е толкоз хубаво и готино, че решава да напусне,(сина му споменава, че е имало въпроси около смъртта на брат му, които са останали без отговор) а след това по време на обществено обсъждане за тотема е решил да даде яснота за тогавашните времена и въпросните монументи. Каква му е далаверата да го прави това през 93г. на преклонна възраст? Много голяма нужда е имал да формира общественото мнение или е решил да свидетелства за режима тогава? Някой му е платил да формира мнение ли кво, ква ти е фантазията не разбирам?

И аз го нямам, друг е източника, ма е достатъчно достоверен, да изчакам ли още малко да си фантазираш за пазене на тайни?
В Медиапул, 168 часа и още доста медии и хора, казват че е от 2004 година, за съжаление Труд са премахнали онлайн архива си от тогава и линковете не работят. Може да се докаже единствено ако има снимки или физическия вестник.
 
Последно редактирано:
А кога е била идеята и проекта за построяването му и колко време е отнело премахването и разрушаването на казармите и строежа? На почти всички места пише, че е с решение на ОК на БКП при премахването на казармите. Това че е построен няколко години по-късно нищо не значи. От долния ферман разбрахме тва дет знаехме, не са преместили паметника, а само лъвовете, които нищо не значат. Като е бил част от портала, да бяха измислили как и къде да сложат плочите на новото място, не е много трудно просто е нямало желание.
Не знам от кога е била идеята, но разликата между събарянето на казармите и изграждането на паметника е 8г.
Паметника е дело на Делчев, а както той казва:
"В комунизма всичко се замисля набързо, за да се изпълни срочно."
Под преместване нямам предвид паметника, а преместване на полка, паметника е демонтиран и.. чакай да измисля няква по подходяща дума, че да не се бъркаш... бил е взет (в демонтирано състояние) в новите казарми.

Е, щом стигнахме до нямане на желание, аз мислих, че щото реално вече не съществува - разрушен. В смисъл мемориалната част (плочите) + орнаментите (лъвовете), а не стената, на която е бил монтиран.
Наще момчета, след като преименуват един от най-старите градове - Шумен на Коларовград, разрушават паметника на 7-ми пехотен преславски полк, отново герои от няколко войни. На негово място слагат поредния тотем във възхвала на най-важното събитие за България в историята - победата на Съветската армия. Та... не на нас тия с пазенето на историята.

Защо не се е възстановил до сега, ами може би точно по същите причини, хората са забравили че такъв паметник въобще е съществувал, а негова снимка е открита едва през 2015г.
Кои хора? Наследниците на полка са си взели лъвчетата на новото място и след 2008, и те ли не си знаят историята и не помнят що ги мъкнат с тях?

Големи конспирации, човека е живял и работил през социализма в един момент му е толкоз хубаво и готино, че решава да напусне,(сина му споменава, че е имало въпроси около смъртта на брат му, които са останали без отговор) а след това по време на обществено обсъждане за тотема е решил да даде яснота за тогавашните времена и въпросните монументи. Каква му е далаверата да го прави това през 93г. на преклонна възраст? Много голяма нужда е имал да формира общественото мнение или е решил да свидетелства за режима тогава? Някой му е платил да формира мнение ли кво, ква ти е фантазията не разбирам?
Няма конспирации, просто интересна история. Не знам как точно е участвал в общественото обсъждане, след като писмото му е публикувано след вече взетото решение да се премахват.

В Медиапул, 168 часа и още доста медии и хора, казват че е от 2004 година, за съжаление Труд са премахнали онлайн архива си от тогава и линковете не работят. Може да се докаже единствено ако има снимки или физическия вестник.
А, щом Медиапул, 168 часа и "една жена каза" го казват - вече няма смисъл да поствам това...., ма все пак, да се има предвид...

Защитата на подсъдимите представи по делото публикация, която беше приобщена към доказателствения материал, от вестник “Труд” от 29.03.1993 г. под заглавие “Жалоните на поробителя”. В нея се съдържа писмо на проф. Любомир Далчев...

Решението на ОС за премахване е от 18.03.1993, тамън на време се е включил в обсъждането.

Шшш, ама не казвай на никой таа тайна, поне до 2004.
 
Не знам от кога е била идеята, но разликата между събарянето на казармите и изграждането на паметника е 8г.
Не ми се повтаря едно и също нещо по 100 пъти, явно няма и смисъл, два паметника са уж преместени, а остават забравени. Същите, които туриха петолъчка на Шипка и паметника на Ботев, сменяха кръстовете, тръгнали да обясняват, че техните паметници отразявали някакви събития, а не били политически и пропагандни.

Няма конспирации, просто интересна история. Не знам как точно е участвал в общественото обсъждане, след като писмото му е публикувано след вече взетото решение да се премахват.
Е като е публикувано след решението, какво мнение формира/промива и ква полза има според фантазиите ти?

пп. Може и 93г. да е публикувано, факт, писах до редакцията на в. Труд, ще видим какво ще отговорят (ако отговорят).
 
Последно редактирано:

 

Кат си купиш книгата дай повече инфо, че в статията само безпочвени твърдения и реклама.
 
Как са се отнесли с героят от Дойран и семейството му след 9-ти.

Синът на д-р Кирил Вазов, брат на Владимир, Иван, е участник в спасяването на българските евреи през Втората световна война, но е разстрелян от Народния съд, защото е бил министър на търговията и промишлеността в правителството на Добри Божилов (ноември 1943 - юни 1944). Синът на Владимир Вазов, Георги, химик, е хвърлен без присъда в концлагера Бобов дол, в мините. Оцелял, с избити зъби, се завръща след няколко години при семейството си. Най-малкият син на ген. Владимир Вазов, кръстен на баща си, поручик, награден с орден „За храброст” в т.нар. „Отечествена война”, е осъден през 1945 г. от „Народен съд” в монтиран процес и лъжесвидетели на 10 години затвор, глоба и конфискация на имущество като „шпионин”

 
Нещо не се справяш с добавянето на изображения тук. Красота пост. :D

Колкото до това колко ограничени и болни идеи ще ни пуснеш, ни прави още по нетърпеливи за твое включване. :D
 


То да бяха само ястребинчетата... Убийствата на деца по "царско" време са поголовни.

Споменавал съм за 15-годишен мой недалечен роднина, разстрелян лично от полицейския началник.
Заедно с майка си.
 
Как са се отнесли с героят от Дойран и семейството му след 9-ти.
Научи българския език и как се ползва пълния член, ако ще демонстрираш патриотизъм.

Синът на д-р Кирил Вазов, брат на Владимир, Иван, е участник в спасяването на българските евреи през Втората световна война, но е разстрелян от Народния съд, защото е бил министър на търговията и промишлеността в правителството на Добри Божилов (ноември 1943 - юни 1944). Синът на Владимир Вазов, Георги, химик, е хвърлен без присъда в концлагера Бобов дол, в мините. Оцелял, с избити зъби, се завръща след няколко години при семейството си. Най-малкият син на ген. Владимир Вазов, кръстен на баща си, поручик, награден с орден „За храброст” в т.нар. „Отечествена война”, е осъден през 1945 г. от „Народен съд” в монтиран процес и лъжесвидетели на 10 години затвор, глоба и конфискация на имущество като „шпионин”

Цялата власт през въпросното мракобесно време = пряк или косвен участник в терора срещу българския народ.

Затова и са ги обявявали за "врагове на народа". Те някои думички не идват ей така от нищото.
 

Горе