Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

mantaman

Well-Known Member
Недалновидната правителствена икономическа политика (всъщност такава политика няма) продължава да нанася щети върху дребният бизнес.
Това правителство е единственото в ЕС което за три години по време на криза няма антикризисна програма и нито една антикризисна мярка в подкрепа на дребният бизнес.
Всички мерки които бяха предприети са в ущръб на дребният бизнес и последните резултати за броят на фалиралите фирми и тревожно покачващият се брой на безработните са показателни за това престъпно бездействие (всъщност не е бездействие - това си е активна политика за убиването на дребният бизнес)

В темите за принудителното въвеждане на новите касови апарати бях предрекъл че ще фалират доста фирми и че се увеличи здраво безработицата но такива темпове дори и аз не съм очаквал - просто не ми се мисли какво ще се случи тази зима
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Прав си, но това го знаем. По-интересно щеше да бъде, ако беше добавил конкретни факти в темата. Все още не е късно да го направиш. :wink:
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Информацията е от БСК - това е линк към вестник Класа - новината я има навсякъде но не видях тема и за това я пуснах

СТАТИЯ
 
Това се и очакваше още преди да се случи the big bang или иначе казано да удари финансовата криза.

Първо, че България никога не е излизала от кризата, второ, че никоя политическа партия за последните 20 години не направи реформи, които да подпомогнат развитието както на малкия бизнес, така и на човека като цяло.

Какво има да я обсъждаме тази тема, като управлението както на сегашните, така и на предните, та и на по-предните тласкат държавата към фалит.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Томов явно не се интересуваш от политика и икономика - точно с подобни изказвания докарахме държавата до там да се управлява от откровени мутри и престъпници.

Сега тук трябваше за пореден път да ти показвам графики за движението на безработицата и ръста на БВП и ПЧИ - ама вече ми е писнало на оная работа - щом това ви доставя удоволствие повтаряйте си двете важни мантри

- Никой нищо до сега не е направил
- То нема за кой друг

И ще останем много доволни след някоя и друга година под вещото ръководство на мутрафона
 
Дам, тук наистина доказваш твърденията на Virosss от другата тема, че представяш становището си под твоето политическо убеждение.

Да де, ама хората имат различно такова. До къде ми стигат интересите е нещо, което няма как да разбереш, от писанията ми тук, първо защото може да не искам да показвам партийната си принадлежност, а и второ - може да не искам да влизам в конфликт за глупости. Защо? Ами защото ти и още един приятел тук си мислите, че вашето мислене е най-вярното.

Кой? Какво и защо е направил? Какви са резултатите, би ли ми казал? Имали сме покачване на БВП, намаляване на безработицата. Що хората не са гласували отново за същият, след като статистиката е била в плюс за тях? Ще ти кажа - защото графика с отклонение от 1% не променя нещата.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Какво да я коментираме тази ЖАЛКА ДЪРЖАВИЦА! СРАМ МЕ Е от нея! Дребния бизнес го биха по всички фронтове последните години
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Целия свят е срещу малкия бизнес. Дори и Google, замислете си. Цялата работа е там, че в един момент големите вече не искат малки да им се мотаят в краката, големите заемат и политически места или имат силно лоби и следва това да изтрият малките. Замислете се на кого примерно помага политиката да се изискват толкова разрешителни за една стока ( РИОКОЗ и.т.н ) , ако току що почваш внос от извън ЕУ и искаш асортимент дали е възможно на всеки 20 артикула да изкарваш разрешителни и простотии.

Замислете се дали е възможно да правиш петролен бизнес, почвайки от нулата? Не? Ами преди 150 години е било възможно. Сега не е. Номера е да намериш нерегулиран пазар, без големи играчи и да се пробваш там, защото след 5-10-20г, се намесват големите играчи, пазара се окрупнява, изкарват се правила и регулации целящи не да предпазят потребителя, а да попречат на нови играчи и толкоз.

Това е и по света и в България.

Всеки сладък бизнес се окрупнява. За останалите има трохи, ако изобщо има нещо.

Какво мислите за тази гледна точка?
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Туко що описа монопола/картела и техните лобисти
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Като друг неблагоприятен факт, изискващ решение, Плевнелиев посочи, че делът на младите предприемачи у нас на възраст между 15 и 24 години е 3,4% - доста под средния за Европа.
Интересното е, че президента го казва това на фона на нулевата политика за защита на бизнеса. Едно е да не подпомагаш, съвсем друго е да пречиш поголовно.
Докато в тая държава се дават повече пари за помощи, отколкото за стимули за бизнес, ще е така. Казал съм го отдавна ...
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Бих добавил и - ако се "стимулират" държавните чиновници вместо бизнеса, както явно става всеки път, никога няма да има растеж. Не може в една държава водещата класа да е държавната администрация, абсурд.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Целия свят е срещу малкия бизнес. Дори и Google, замислете си. Цялата работа е там, че в един момент големите вече не искат малки да им се мотаят в краката, големите заемат и политически места или имат силно лоби и следва това да изтрият малките. Замислете се на кого примерно помага политиката да се изискват толкова разрешителни за една стока ( РИОКОЗ и.т.н ) , ако току що почваш внос от извън ЕУ и искаш асортимент дали е възможно на всеки 20 артикула да изкарваш разрешителни и простотии.

Замислете се дали е възможно да правиш петролен бизнес, почвайки от нулата? Не? Ами преди 150 години е било възможно. Сега не е. Номера е да намериш нерегулиран пазар, без големи играчи и да се пробваш там, защото след 5-10-20г, се намесват големите играчи, пазара се окрупнява, изкарват се правила и регулации целящи не да предпазят потребителя, а да попречат на нови играчи и толкоз.

Това е и по света и в България.

Всеки сладък бизнес се окрупнява. За останалите има трохи, ако изобщо има нещо.

Какво мислите за тази гледна точка?

За това са правителствата - да правят благоприятна средата за развитието на дребния бизнес. Не в една тема във форума коментирахме (а и е всепризнато), че дребния бизнес е гръбнака на всяка икономика по отношение на заетостта и иноваторството. Страните от третия свят са типичен пример за крупен бизнес без дребен. При световните лидери е обратното - държавите насочват усилията си към демонополизиране и подкрепа на дребното и иновативното.

А у нас - стигнахме дъното, задържахме се, потърсихме Марианската падина, сега копаем надолу. Не случайно Джеймс Камерън пристигна в България през 2011 - направи си суха тренировка за спускането си тая година :lol:
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Първо данните са верни, но тълкуването им не е точно такова.

50% от тези фирми не са действащи от доста отдавна. Просто имаше задължителна пререгистрация на фирмите (колегите с фирми могат да потвърдят). Е тези просто не са се пререгистрирали щото отдавна не са развивали дейност.

Има доста подробно обяснение в малко по-културните медии от къде и как идва тази така плашеща бройка.


Интересно е като всички реват за подпомагане на бизнеса - никой не казва как. Ролята на правителство (държава) е в няколко направления:

1. Да осигури върховенство на закона.
2. Да осигури неприкосновеност на частната собственост.
3. Да осигури стабилност и прогнозируемост на икономическата среда.


Евентуалните мерки, който могат да се вземат е да се улесни стартирането на нов бизнес - намаляване на бюрократичните стъпки, електронни услуги (е-правителство) и пр. от сорта. Но не и директно подпомагане на бизнеса.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Не винаги това, което е правилно за народа е това, което шепа лакоми гъзове правят за да имат личен приносител на пури и личен човек-ветрило и 12 яхти - по една за всеки месец. Всичко опира до лакомията. И да правилно е, че малкия бизнес е гръбнака на едно общество, но в крайна сметка будните умове в едно правителство винаги се борят срещу лакомите гъзове. Проблема е когато лакомите гъзове са повече и тогава се получава, като в 3-тия свят.

Всички на лично ниво сме съгласни, че трябва да има закон за личния фалит. Има го в развитите държави. Правилно е. Полезно е. Човешко е. Ясно е. Лесно е. Защо го няма у нас? Отговора е в горните няколко реда.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Евентуалните мерки, който могат да се вземат е да се улесни стартирането на нов бизнес - намаляване на бюрократичните стъпки, електронни услуги (е-правителство) и пр. от сорта. Но не и директно подпомагане на бизнеса.

Аз това казвам - въпросът е да не се пречи, а не някой да ти даде куфар с пари и на картичката да пише "С уважение, Държавата".
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Тия фирми не са закрити защото някой от вас закривал ли е фирма, минава се през някакъв ужас. Аз закрих една наскоро, тъй като съдружника ми по съответния проект избра да отиде в Щатите. Е не се минава през такъв ужас. Особено като се стигна до ходене до НОИ май беше за бележка, че не дължа заплати и архивиране на документите. Егати простотията - първо отиваш и подаваш молба, назначават ти проверка, която се състои в това да провери някой в компютъра дали всичко е ок, за което получаваш становище ( 2ро ходене ) и предписания, след това архивираш документи, документчета и всякакви боклучета с връвчици без метални части и ги носиш и ако дай боже ти харесат нещата ти дават бележка ( 3то ходене ) , а за самото ходене ти дават специален час и.т.н., е не можеше ли като го има всичко в компютъра да подам едно заявление по мейл и да ми пратят документ че всичко е наред и дотам, а още по добре , тия в НАП сами да проверят и да приемат само молба за заличаване на фирмата. А не може ли вместо фирми за трудова медицина да има просто един сайт от който си принтираш въпросните простотии сам и си готов, те и без това тия смукачи нищо не правят.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

...а не някой да ти даде куфар с пари и на картичката да пише "С уважение, Държавата".

Що бе по едно време ги раздаваха :). 90-те години майката партия раздаваше куфари на близки роднини верни на каузата, за да станат почтени бизнесмени. На някои хора им е къса паметта.
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

Що бе по едно време ги раздаваха :). 90-те години майката партия раздаваше куфари на близки роднини верни на каузата, за да станат почтени бизнесмени. На някои хора им е къса паметта.

Нали аз това казвам ? Че не трябва да е така ...
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

От НАП нееднократно призовават ситото за фирми, които получават регистрация по ДДС и право на възстановяване, да се затегне. В началото на кризата регистрирани по ДДС бяха 160 хил. фирми, а сега броят им е около 210 хиляди.

На същото мнение съм като математика за фирмите и пререгистрацията.

Ето я и статия http://www.capital.bg/politika_i_ik...art_sa_stignali_predkrizisni/?sp=1#storystart

Интерсното е че с тези свързовки на НАП, доста оборти са излези на яве, питанката се пита щом този месец сме стигнали предкризисните нива, аджеба за какви огоромни буфери акумулирани капитали са ставали при уриванията на данъци. Моята теза е че всичко в момента се държи и ще се държи още доста на сивия сектор
 
От: Правителството фалира още 30 000 фирми нови 50 000 на улицата

levon.jpg
 

Горе