За да вляза малко в дадената ми от Редитмайнда титла "руски пропагандатор": Как се променят времената в Би Би Си. Статия от 13-и Декември 2014 г.
//Естествено, по мое мнение тук филма е "заради антисемитизма", тва е. Пък и най-много наполовина коректно пак е представено, освен това със строго спазване на антируската линия и т.н. - абе типична статия от западната масмедия. Което пък може да хареса на другата част от сътемниците, и аз пак съм посредата
И все пак:
Украйна подценява ролята на крайната десница в конфликта
"Азов“ се управлява от екстремистка група и носи модифицирана неонацистка „Вълча кука“
Още от февруарската революция в Украйна, Кремъл характеризира новите лидери в Киев като „фашистка хунта“, съставена от неонацисти и антисемити, която се стреми да преследва, ако не и да изкорени рускоезичното население.
Това е очевидно невярно. Крайнодесните партии не успяха да преминат бариера от 5% за влизане в парламента, въпреки че ако се бяха обединили и не разделиха вота си, вероятно щяха да преминат прага.
Само един министър от правителството има връзки с националистически партии - макар че той по никакъв начин не е неонацист или фашист. А председателят на парламента Владимир Гройсман е евреин.
(-няма проблем бе, ББС, не са в противоречие. Коломойски финансира екстремистки десни организации, има статии в най-официалната западна преса оттогава някъде, 2014-15-) Той заема третия най-влиятелен пост в страната след президент и министър-председател.
Но украинските официални лица и мнозина в медиите грешат в другата крайност. Те твърдят, че украинската политика е напълно свободна от фашизма. Това също е явно погрешно.
В резултат на това въпросът за присъствието на крайната десница в Украйна остава изключително чувствителен въпрос, от който висшите служители и медиите се отклоняват. Никой не иска да осигури гориво на руската пропагандна машина.
Но това пълно отричане също има своите опасности, тъй като позволява на ултранационалистите да летят под радара. Много украинци не знаят, че съществуват, нито дори какво всъщност представляват неонацистите или фашистите, нито какво отстояват.
Противоречив "патриот"
Тази свръхчувствителност и упорство бяха изявени на показ, след като
президентът Петро Порошенко представи украински паспорт на някой, който според активисти за правата на човека е "беларуски неонацист".
Украинският лидер раздаде медали на 5 декември на бойци, които упорито защитаваха главното летище в източния регион на Донецк от превземане от подкрепяни от Русия сепаратисти.
Сред наградените беше Сергей Коротких, беларуски гражданин, на когото г-н Порошенко награди украинско гражданство, като похвали неговата "смела и безкористна служба".
Сайтът на президента показа снимка на Порошенко, който потупва рамото на беларуса, който беше облечен във военна екипировка.
Експерти, които изследват крайната десница, категорично възразиха срещу решението на президента Порошенко. Те казват, че г-н Коротких е бил член на крайнодясната партия Руско национално единство, а също и член-основател на неонацисткото националсоциалистическо общество (NSS) в Русия.
Според украинския академик Антон Шеховцов основната цел на НСС "е да се подготви за расова война".
Г-н Шеховцов каза, че беларусът е бил обвинен за участие в бомбен атентат в центъра на Москва през 2007 г. и е бил задържан през 2013 г. в беларуската столица Минск за предполагаемо намушкане на антифашистки активист. По-късно той беше освободен поради липса на доказателства.
Въпреки че подробностите включват по-скоро обвинения, отколкото факти, ако са верни, те са проклятие, каза активистът за човешки права Халя Койнаш. Тогава висши украински служители отхвърлиха като клеветнически всякакви твърдения, че г-н Коротких е имал неонацистки връзки.
„Контраразузнаването няма информация, която да му попречи да получи украинско гражданство“, каза Валентин Наливайченко, ръководител на службите за сигурност на Украйна.
Въпреки това,
факт е, че неонацистите наистина са част от новия политически пейзаж на Украйна, макар и в малък брой.
Екстремистката организация "Патриот на Украйна", която смята евреите и другите малцинства за "подчовешки" (-
о, не! защо ли така смятат?-) и призовава за бял християнски кръстоносен поход срещу тях,
носи три нацистки символа на своите отличителни знаци: модифицирана Вълча кука, черно слънце (или „Hakensonne“) и наименованието Black Corps, което е използвано от Waffen SS.
Азов е само една от над 50-те доброволчески групи, воюващи на изток, по-голямата част от които не са екстремистки, но
изглежда се радва на специална подкрепа от някои висши служители:
Министърът на вътрешните работи Арсен Аваков и неговият заместник Антон Геращенко активно подкрепиха депутатската кандидатура на Андрей Билецки, командир на Азов и Патриот на Украйна Вадим Троян, друг висш служител на Азов и член на Патриотът на Украйна, наскоро беше назначен за началник на полицията в Киевска област Г-н Коротких също е член на Азов.
Украинските медии забележимо мълчаха по този въпрос.
Наскоро известен вестник и онлайн издание "Лев бряг" публикува обширно интервю с г-н Троян, в което журналистите изобщо не задават въпроси за неговото неонацистко минало или политически възгледи.
И след като информационната агенция „Униан“ съобщи за президентската церемония под заглавието „Порошенко награди беларуския неонацист с украински паспорт“, скоро тя беше заменена със статия, която изчисти обвиненията в екстремизъм.
Редакторите на Unian отказаха да коментират двете публикации.
Това мълчание крие значителни рискове.
Експерти твърдят, че батальонът "Азов", за който се говори широко на Запад, е накърнил имиджа на Украйна и подсилва информационната кампания на Русия.
И въпреки че Украйна категорично не се управлява от фашисти
(-правилно: управлява се от джудеофашисти-), крайнодесните екстремисти изглежда нахлуват с други средства, както в полицейското управление на страната.
Обществеността на Украйна е силно недостатъчно информирана за това. Въпросът е защо никой не иска да им каже?
Източник:
(Да си избеля малко имиджа пред нандибанди. Нали сме приятели, прав е ЕГрафикса.
)