Печатането на пари не е единствената причина за инфлация.
Прост пример: един контейнер от Китай струва 10 пъти по-скъпо да дойде през 2022, спрямо през 2019та.
За контейнера може и 1000 пъти по-скъпо да искат, но когато нямаш кеш да го купиш, не го купуваш и намираш алтернатива, което кара китаеца да се замисли дали трябва да иска толкова пъти повече. Търсене и Предлагане. В един момент се намира алтернативата, нещата се нормализират и всичко отново струва толкова, колкото е щяло да струва ако не ги е имало тия проблеми.
Когато обаче междувременно са напечатили много нови трилиони от въздуха, те лека-полека започват да влизат в употреба. И то без значение дали има вируси и войни! Хората започват да имат много повече абсолютни единици от преди, и разбира се ги харчат. В един момент след като нещата се нормализират, но имаш 2 пъти повече абсолютни единици от преди, то и цените логично ще останат 2 пъти по-високи от преди. Но който е имал спестявания от преди, тяхната стойност вече ще е наполовина.
Вирусите и войните в случая служат само като извинение. Представи си го така.
- Преди вирусите и войните икономиката си работи, парите се въртят, хората си работят, всички са щастливи.
- Идват вируси и войни, икономиката се задъхва, парите спират да се въртят, хората спират да работят, но не са щастливи, защото трябва да плащат за наеми и отопление и т.н.
- Чичо Сам намира решение на проблема - раздава безплатни трилиони на хората да си платят текущите задължения.
- В един момент започват да живеят паралелно 2 икономики. Тази дето е спряла + новата от безплатните пари. Докато основната икономика се забавя и създава проблеми, новата икономика навлиза за да покрие тези проблеми. И положението се закрепя... но когато първоначалните проблеми започват да изчезват какво става - установяваш, че имаш чисто нов проблем - парите от новата икономика са се вляли в оригиналната икономика и тя е станала дебела. Стойността на парите се е стопила.
Ако докато ги има проблемите не се раздават нови пари, то хората ще страдат от проблемите за времето за което ги има. Това разбира се е проблем, но не бих го нарекъл инфлация. Защото когато проблемите свършат, понеже няма нови пари, хората биха започнали да изкарват и харчат същите пари като преди. А когато междувременно броя на абсолютни единици се е надула и се е създала инфлация, това просто създава нови проблеми, които тепърва трябва да се преживяват. Един вид, чрез печатането на пари не решаваш проблемите, просто ги преместваш във времето.