Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Не случайно има и пазар за промтове и промпт хелепери https://promptfolder.com/midjourney-prompt-helper/ , купуваш си промпт, ако не можеш да постигнеш желания резултат с твоя и не ти трябва ни фотограф, ни дизайнер, ни програмист....;)

Всичко това ако имаш времето и ти се занимава, много хора не им се занимава, предпочитат да се заеме професионалист, вместо да се лутат с часове докато стигнат до желания резултат, защото така показано изглежда лесно, но не е точно.
 
Не случайно има и пазар за промтове и промпт хелепери https://promptfolder.com/midjourney-prompt-helper/ , купуваш си промпт, ако не можеш да постигнеш желания резултат с твоя и не ти трябва ни фотограф, ни дизайнер, ни програмист....;)

Всичко това ако имаш времето и ти се занимава, много хора не им се занимава, предпочитат да се заеме професионалист, вместо да се лутат с часове докато стигнат до желания резултат, защото така показано изглежда лесно, но не е точно.

Занимавката скоро ще отпадне, защото моделите става все по-добри за конкретни и общи задачи.

Припомни си какво постигна AlphaGo с Go и OpenAI (да, същите) с Dota2, където победиха най-добрите шампиони.

Предимството на компютъра е, че се обучава 24/7 и в зависимост от изчислителната мощ един ден за него може да се равнява като на 100,000 години за теб. Или 100,000,000.
 
Това, което описваш се нарича post-scarcity society, така че не се надявай. Няма да е скоро. Още дълго време ще ти се налага да робуваш. :)

За съжаление все още предпочитаме разделение и глобално да харчим $2.24 трилиона годишно за бюджет за война. Макар че войната е най-добрия инструмент за развитие/иновация и от една страна е полезна. Колкото по-голяма и тежка - толкова повече нови технологии ще се разработят.

Много офтопик.
 
Пуснаха и визуалния модел за България. Най-после. :)

Вече можете да му подавате изображения. По-този начин може например да му подадете снимка с дизайн на уебсайт и той да ви излплюе примерен код с избран framework.

Screenshot 2023-10-12 at 22.18.37.png
 
  • Like
Реакции: Sky
Една интересна статистика за програмистите.

Нещо трафика към stack overflow го нЕма никакъв. Или защо ИИ няма да ни вземе работните места, а хората, които се научат да използавт ИИ продуктивно те ще ги вземат.

Източник: https://arxiv.org/abs/2307.07367
F8mqfHYbAAAUFXy.jpeg
 
Една интересна статистика за програмистите.

Нещо трафика към stack overflow го нЕма никакъв. Или защо ИИ няма да ни вземе работните места, а хората, които се научат да използавт ИИ продуктивно те ще ги вземат.

Източник: https://arxiv.org/abs/2307.07367
Виж файлът 30891
Пълни глупости :hankey: . Програмистите както и другите професии винаги ще си споделят и помагат взаимно. Наака се с това ИИ, което всъщност не е ИИ! Та да те помоля, недей всява излишен смут към по-младите колеги!
 
В случая с ИИ подкрепям напълно самозаблуждаването, че не е нито интелект, нито е нещо особено. Колкото повече хора си мислят, че е просто по-добър autocomplete или усъвършенствана Alexa, толкова по-малко ще се пречи на реалния прогрес и напредък в областта. Силно се надявам, че докато всички се усетят какво е всъщност, вече ще е необратим процесът. За щастие работата върви натам.
 
Пълни глупости :hankey: . Програмистите както и другите професии винаги ще си споделят и помагат взаимно. Наака се с това ИИ, което всъщност не е ИИ! Та да те помоля, недей всява излишен смут към по-младите колеги!

Кое точно е глупост имайки предвид от кого е статистиката?

Кой има повече авторитет в тази област - ти или професора с двамата асистенти? https://johanneswachs.com/
 
В случая с ИИ подкрепям напълно самозаблуждаването, че не е нито интелект, нито е нещо особено. Колкото повече хора си мислят, че е просто по-добър autocomplete или усъвършенствана Alexa, толкова по-малко ще се пречи на реалния прогрес и напредък в областта. Силно се надявам, че докато всички се усетят какво е всъщност, вече ще е необратим процесът. За щастие работата върви натам.

Отдавна е необратим. По-голямата част от съдържанието онлайн е от алгоритми. Обемите в борсовите пазари над 80% са алгоритми. Публикациите от медиите също се правят от алгоритми.

Включително разните инфлуенсъри, които си правят deep fakes и бълват автоматизирано съдържание нонстоп. И го правят днес.

Тази е една от по-известните: https://fortune.com/2023/05/09/snap...s-carynai-virtual-girlfriend-bot-openai-gpt4/

Paywall-a можете да байпаснете като си спрете javascript или през този сайт: https://12ft.io/
 
Ре: поста за stack overflow.

Ха, разрових се още малко. 28% от служителите нa stack overflow под ножа. СлучаЕност?

вЕрно е програмистите много си помагат. Само че бизнеса не го интересува това. ;)

От 16-ти октомври е.

 
Последно редактирано:
Имаш избор - търсиш в гугъл или питаш бота, за по засукани неща вече е ясно че няма да е бота.ю
Аз докато го ползваш стака въобше не влизах.
 
Имаш избор - търсиш в гугъл или питаш бота, за по засукани неща вече е ясно че няма да е бота.ю
Аз докато го ползваш стака въобше не влизах.

Аз съм обратното. :)

Не забраввяй, че вече е с достъп до Интернет в реално време. Може даже PR-и и code review да ти прави.

За лесните задачи ако ми се занимава си ги правя сам. Ако не - копи пейст от промпта.

Да ти дам един пример с тъп баш скрипт от вчера, с който да мърджам всички PR-и от dependabot. Елементарно е, но ако търся как точно да стане за да го пиша аз ще ми отнеме поне 20-30 минути.

С ChatGPT ми отне точно 10 секунди. Това е просто жестоко спестяване на време и компаундва много добре дългосрочно.

Код:
#!/bin/bash

# Set repository details
OWNER="repo-owner org org"
REPO="github repository"
LABEL="dependencies"

# Fetch all open pull requests with the "dependencies" label
for PR in $(gh pr list --repo $OWNER/$REPO --state open --label "$LABEL" --json number -q '.[].number'); do
  echo "Processing PR #$PR"

  # Check if the PR is already approved
  IS_APPROVED=$(gh pr view $PR --repo $OWNER/$REPO --json reviews -q '.reviews[0].state // ""')

  # If the PR is not approved, approve it
  if [ "$IS_APPROVED" != "APPROVED" ]; then
    echo "Approving PR #$PR"
    gh pr review $PR --repo $OWNER/$REPO --approve
  fi

  # Merge the PR
  echo "Merging PR #$PR"
  gh pr merge $PR --repo $OWNER/$REPO --merge
done
 
Последно редактирано:
Ще взема да го пробвам за един код който ми трябва и идея си нямам откъде и на какво да го почна.
 
Да оставим редовите програмисти на страна. Според мен, както съм казвал те ще са от първите жертви на AI.

Сериозно, досега има ли поне някакъв частичен консенсус, кои професии ще бъдат най-първо изместени.

Даже, ще го опростя в три примерни категории - професии, при които отличаващите черти са
1. вземане на решения
2. дейност, която зависи до голяма степен от личните качества и умения и си до голяма степен независим
3. дейност в която също личните умения имат значение, но са на второ място и си до голяма степен зависим

И избирам да дам пример със
съдия
адвокат
нотариус

Коя от тези трите професии е възможно да бъде изместена от AI?
 
Да оставим редовите програмисти на страна. Според мен, както съм казвал те ще са от първите жертви на AI.

Сериозно, досега има ли поне някакъв частичен консенсус, кои професии ще бъдат най-първо изместени.

Даже, ще го опростя в три примерни категории - професии, при които отличаващите черти са
1. вземане на решения
2. дейност, която зависи до голяма степен от личните качества и умения и си до голяма степен независим
3. дейност в която също личните умения имат значение, но са на второ място и си до голяма степен зависим

И избирам да дам пример със
съдия
адвокат
нотариус

Коя от тези трите професии е възможно да бъде изместена от AI?

За нито една от изброените професии не ти е нужен ИИ за да се автоматизира. Също в повечето държави такова животно като нотариус нЕма.
 
По темата за девовете.

Докато си търся нов по-сериозен човек за проекта с хостинга започнах CI/CD интеграцията за инфраструктурата.
- github composite actions за да се преизползват във всички репота и да се управляват от централно място.
- пайплайни за проверки за сигурност, линтинг, базова защита от "говно/некадърен код" преди релийзове при мърдж в мастър и др.
- билд на имиджи за Intel и Arm.
- следене и управление на всякакви зависимости с dependabot.

Изразходил съм сигурно хиляди часове в писане на github actions и автоматизация. В днешно време подавам какво искам и след 10 секунди имам пайплайна. Е... трябва да знам какво желая.

Или защо ИИ няма да ни открадне работните места - ще го направи някой, който знае как да използва ИИ.

Надявам се скоро да мога да споделя контролния панел за тестове.

Screenshot 2023-10-27 at 20.05.28.png

Screenshot 2023-10-27 at 20.05.52.png

Screenshot 2023-10-27 at 23.38.37.png
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Sky

Горе