Ще вземе ли хляба от ръцете ни изкуствения интелект?

Мен ме съмнява @metaverse , че е ИИ, отговаря на всеки, въпрос на всеки с щателно подреден подробен отговор, с примери, линкове, статистика, графики, формули, проучвания и така нататък;)

А по темата: ами представете си горките хейтъри първи ще бъдат заменени от тролове с ИИ:)
 
За нито една от изброените професии не ти е нужен ИИ за да се автоматизира. Също в повечето държави такова животно като нотариус нЕма.
Как да не е нужен AI за да се автоматизира.
От тия трите професии и за мен сякаш нотариуса по върви към бита карта. Но у нас това не е изобщо сигурно.
Съдия да бъде автоматизира, не братле няма как това да стане без ИИ. Но това едва ли ще бъде дори опитано да бъде приложено, поне законово.
Та като цяло адвокат ми се струва, че е най-надеждното. Откъде ти трумна, че адвоката може да бъде автоматизиран и то бе ИИ. То с ИИ не може все още. Ти имаш ли представа какъв хаос са законите в България, че тя тзаи машина ще блокира, бе.
 
Как да не е нужен AI за да се автоматизира.
От тия трите професии и за мен сякаш нотариуса по върви към бита карта. Но у нас това не е изобщо сигурно.
Съдия да бъде автоматизира, не братле няма как това да стане без ИИ. Но това едва ли ще бъде дори опитано да бъде приложено, поне законово.
Та като цяло адвокат ми се струва, че е най-надеждното. Откъде ти трумна, че адвоката може да бъде автоматизиран и то бе ИИ. То с ИИ не може все още. Ти имаш ли представа какъв хаос са законите в България, че тя тзаи машина ще блокира, бе.

Защото за всяка от тези професии единственото изискване е да се спазват ясни правила, които се определят от текущите закони. Т.е. няма нищо абстрактно в тях. Съответно няма нужда от ИИ.

Алгоритмите писани с точно определена цел много отдавна са изключително добри в това.

Изключвам САЩ, където съдебната система е на база прецеденти. Именно в САЩ имаше опити да се замести съдия, но засега неуспешно.
 
Мен ме съмнява @metaverse , че е ИИ, отговаря на всеки, въпрос на всеки с щателно подреден подробен отговор, с примери, линкове, статистика, графики, формули, проучвания и така нататък;)

Има една приказка "Какъвто въпроса - такъв и отговора."

Отговаря както питаш и според допълнителните инструкции, които си задал. В ChatGPT инструкциите са в настройките на профила.

Колкото по-ясно се изразяваш в това, което искаш - толкова по-добър отговор ще получиш. Затова имаме промпт инжинеринг професия.

А по темата: ами представете си горките хейтъри първи ще бъдат заменени от тролове с ИИ:)

Отдавна спама в Интернет е основно ботове и ИИ.
 
Защото за всяка от тези професии единственото изискване е да се спазват ясни правила, които се определят от текущите закони. Т.е. няма нищо абстрактно в тях. Съответно няма нужда от ИИ.

Алгоритмите писани с точно определена цел много отдавна са изключително добри в това.

Изключвам САЩ, където съдебната система е на база прецеденти. Именно в САЩ имаше опити да се замести съдия, но засега неуспешно.
Далеч от истината. Сигурно във всеки един закон в България ще намериш хикс на брой точки и алинеи които подлежат на тълкуване.
Машината, колкото и да е тренирана ще получи сблъсък.

Да, знам за статута на съдията в САЩ. То това им е останало от едно време, но и то не е така както го казваш, защото бая пробиви има. Напълно логично да са опитали това с машинен съдия, което каза и логично не е станало.
Склонен съм да приема, че нотариуса дори може да не му трябва ИИ, там наистина са по-разписани правила.
Обаче адвокат, извинявай. Едно че ако става въпрос за наистина адвокат а не за отбиващ номера там има лична връзка с клиент.
А другият проблем с противоречащите си закони си остава, и не виждам никакво ИИ да може да се впише там.
 
Далеч от истината. Сигурно във всеки един закон в България ще намериш хикс на брой точки и алинеи които подлежат на тълкуване.
Машината, колкото и да е тренирана ще получи сблъсък.

Да, знам за статута на съдията в САЩ. То това им е останало от едно време, но и то не е така както го казваш, защото бая пробиви има. Напълно логично да са опитали това с машинен съдия, което каза и логично не е станало.
Склонен съм да приема, че нотариуса дори може да не му трябва ИИ, там наистина са по-разписани правила.
Обаче адвокат, извинявай. Едно че ако става въпрос за наистина адвокат а не за отбиващ номера там има лична връзка с клиент.
А другият проблем с противоречащите си закони си остава, и не виждам никакво ИИ да може да се впише там.

Тезата ми не е изцяло да се заместят.

Голяма част от задълженията в тези професии има как да се автоматизират. Казвам го като човек, който се занимава професионално с автоматизация на процеси. Не ти е нужен ИИ.

ИИ е просто още един инструмент, който ни помага да пестим време за да сме по-продуктивни. Т.е. да вършим повече работа за по-малко време и с по-малко усилия. ;)
 
Тезата ми не е изцяло да се заместят.

Голяма част от задълженията в тези професии има как да се автоматизират. Казвам го като човек, който се занимава професионално с автоматизация на процеси. Не ти е нужен ИИ.

ИИ е просто още един инструмент, който ни помага да пестим време за да сме по-продуктивни. Т.е. да вършим повече работа за по-малко време и с по-малко усилия. ;)
ИИ фингърпринта му е уж да се самообучава, че дори да развие критично мислене. Иначе си остава автомат, не толкова различен от вендинг машина.
 
ИИ фингърпринта му е уж да се самообучава, че дори да развие критично мислене. Иначе си остава автомат, не толкова различен от вендинг машина.

Фингрпринта както го наричаш е подобно на индустриалната революция да ни помогне да вдигнем нашата продуктивност.
 
Трябваше ми аватар за апликация за Slack, която ни изпраща нотификации от мониторинга.

Бърз промпт и сме готови. ✌️

Не съм си играл да ми генерира вариации според брандинг цветове и т.н., защото засега няма смисъл.

Чакам да пуснат мулти модулната версия за България, където дава достъп до по-интересни функционалности покрай новата версия, която обявиха вчера. :)

Screenshot-2023-11-07-at-22-34-50.png


Screenshot 2023-11-07 at 22.35.01.png
 
Проучване в САЩ показва, че само за няколко месеца след като беше пуснат ChatGPT копрайтъри и графични дизайнери в големите фрийланс платформи имат значителен спад в обема задачи и още по-голям спад в доходите си. ;)

Толко за хляба. И защо абонамента за ft.com ми е безценен.

F-jP1_9bwAAijIt
 
Още едно интересно приложение на ChatGPT. Справя се много добре с добавки за Wordpress.

Тук ми отне 10 минути да си направя плъгин за бекъп с rsync и wp-cli. Насрочва го като Wordpress таск веднъж дневно.

Даже останах приятно изненадан колко бързо стана при положение, че ненавиждам php. Исках малко да разгледам Wordpress вътрешностите. :)

Планирам да го преправя да може да използва популярни бекъп системи като Borg и Kopia, защото с тях идва вградено компресиране, дедуплициране, криптиране и др. Почти всички големи провайдъри за сторидж ги поддържат.

Обикновено използвам тези:
- https://www.rsync.net/products/borg.html
- или Storage Box в Hetzner https://docs.hetzner.com/robot/storage-box/access/access-ssh-rsync-borg/

Аз лично съм фен на Borg повече от 6г. - изключително доказано и стабилно решение е.

Знам, че има куп плъгини за тази цел, но всички до един не изпълняват каквото на нас ни е нужно с качеството и бързината, които търсим за да може да поддържаме планирания обем от хостнати unmanaged сайтове за $ върху единица цикъл.

В пайплайна ни има няколко много интересни добавки, които ще са интегрирани с нашия контролния панел.

Screenshot 2023-11-10 at 22.57.16.png
 
Определено няма да го вземе,
проста уж задача му давам и кода който ми дава е всеки път грешен.
Платих си, пак същите глупости ми пише.


@metaverse ако искаш да ти пратя задачата да опиташ ти, но за мен засега нищо повече от извадки от документацията не може да пише.
 
Пробва ли да му внушиш, че е програмист с дългогодишен опит и не прави грешки, като сгреши му посочи грешката опиши му структурата, би трябвало да можеш да го обучиш конкретно под твоите изисквания.
 
той бърка елементрарни неща. Даваш му 10 х 500, 5 х 600 и той не може да разбере и почва да смята 10 х 600 и 5 х 500
 
До колкото знам може да си go инсталираш на локален сървър и обучиш под конкретни задачи, чрез примери, проба и грешка, не знам точно какъв е принципа на обучение, но това е уникалното на тези неща, че не може да кажеш не става боклук е, а просто не е обучено достатъчно.

 
Така е, ИИ няма да ти вземе хляба. Ще го вземат хора, които знаят как да използват ИИ. :)

Голяма абстрактна задача няма как да ти реши. Колкото по-конкретен е въпроса - толкова по-голям шанс имаш.

Също както developer няма да я реши от първия път ако не си му дал заданието правилно.

Т.е. трябва да му кажеш какво да прави, как да го прави, защо да го прави и т.н. Плюс достъп до целия код през git ако е възможно.
 
До колкото знам може да си go инсталираш на локален сървър и обучиш под конкретни задачи, чрез примери, проба и грешка, не знам точно какъв е принципа на обучение, но това е уникалното на тези неща, че не може да кажеш не става боклук е, а просто не е обучено достатъчно.


Проба грешка е малко по-различно. RL (Reinforcement Learning) може да се комбинира с LLM.

Съмнявам се за неговите нужди да е нужен локален LLM.

Също едва ли има нужните данни, с които да го обучи, бързия хардуер и знания.

ChatGPT, Bard и останалите конкуренти (които вече са супер много) се справят доста добре.
 

Горе