защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Защо ползвате кредитна карта (а не дебитна)?


  • Общо гласове
    19
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

"отворен депозит" (последното е нещо като разплащателна сметка без месечна такса + лихва)

- влог на виждане
- спестовен влог
- спестовна сметка
- безсрочен влог
- зилената книшкъ у дисикату

Всичкото е все депозит на виждане и го има във всяка една банка. Във всяка една банка лихвата по това нещо е по-висока от лихвата по разплащателната сметка, във всяка една банка в това нещо могат да се теглят и внасят пари на каса и да се правят преводи от и към него. Така както го пишеш излиза, че ПИБ са открили топлата вода през бойлер с тоя магически "отворен депозит".

Всички банки си кръщават едни и същи продукти с различни имена точно с цел шараните да си мислят, че ползват нещо по-спешъл. За хора занимаващи се с маркетинг е просто недопустимо да се хващате на подобни рекламни трикове.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Всички банки си кръщават едни и същи продукти с различни имена точно с цел шараните да си мислят, че ползват нещо по-спешъл.

Не е вярно, проверил съм. Не всички банки ти дават разплащателна сметка (с друго наименование) без месечни такси, без изискване за минимална сума и възможност да се работи с електронно банкиране с тази сметка. Например при ОББ всички сметки* имат такси (с изключение на срочните депозити, но и някои срочни депозити пак намират начин да ти вземат такса - например такса прехвърляне от спестовна сметка към разплащателна сметка е 6 лв и се плаща задължително при откриване на депозит, ако парите се прехвърлят от спестовна сметка).

* За отворения депозит пише, че няма такса, обаче има минимална сума за олихвяване. Минимална сума за откриване нямат, обаче май това е от скоро. Също така от скоро имат такава сметка в долари, когато си откривах сметка преди две години нямаха възможност да открият отворен депозит в долари, само в лева и евро. Освен това не съм сигурен дали от отворения депозит могат да се нареждат преводи през електронното банкиране (от спестовните сметки може - за тях има месечна такса).

Освен това има такса за теглене от тази сметка при някои банки, при други може да няма.

Тарифите на различните банки не са много еднакви. Таксите за теглене на каса също са различни.

В същност сметката на ПИБ се казва "свободен депозит", на ОББ е "отворен депозит".
 
Последно редактирано:
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Не е вярно, проверил съм. Не всички банки ти дават разплащателна сметка (с друго наименование) без месечни такси, без изискване за минимална сума и възможност да се работи с електронно банкиране с тази сметка. Например при ОББ всички сметки имат такси (с изключение на срочните депозити, но и някои срочни депозити пак намират начин да ти вземат такса - например такса прехвърляне от спестовна сметка към разплащателна сметка е 6 лв и се плаща задължително при откриване на депозит, ако парите се прехвърлят от спестовна сметка).

Освен това има такса за теглене от тази сметка при някои банки, при други може да няма.

Тарифите на различните банки не са много еднакви. Таксите за теглене на каса също са различни.

В същност сметката на ПИБ се казва "свободен депозит", на ОББ е "отворен депозит".

Не знам какво си проверявал - питай за бесрочен влог. Има ли такса по него и може ли да се правят преводи. Да, вярно е че в една банка ще ти кажат ако имаш под ХХ лв има такса, в друга ще ти кажат, че под ХХ лева няма такса, в трета че не е включено в електронното им банкиране. Почти всяка си е кръстила безсрочния влог с някакво измислено име. Разликите са почти никакви честно ти казвам изобщо не ми е ясно за какво спорим.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Добре де хепи ти доказваш че има оферта 1% кеш бек. Ама къде е офертата като до 30 или 45 дни трябва си платиш главницата, в смисъл калкулирай времето което ще се разкарваш да отваряш затваряш внесеш изнесеш - ако не веднъж де. Ти до 45 ден като си върнеш китните после кво ще е правиш тази карта?
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Добре де хепи ти доказваш че има оферта 1% кеш бек. Ама къде е офертата като до 30 или 45 дни трябва си платиш главницата, в смисъл калкулирай времето което ще се разкарваш да отваряш затваряш внесеш изнесеш - ако не веднъж де. Ти до 45 ден като си върнеш китните после кво ще е правиш тази карта?

просто не носиш пари в брой. пазаруваш с картата, получаваш кешбека и като ти дойде заплатата тя автоматично или както там ти е договора погасява картата. После почваш наново. Ако нямаш превод на заплата трябва сам да отидеш до банката. Въпросът е, че за някакви левчета на годишна база изобщо няма да се редя в банката за да си внасям
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

То това ясно, но идеята след 45 ден като върнеш всичко. Пак трябва отваряш нова и така на всеки 45 дни :D Честно казано + е че ако ходиш пеш някой др кг ще свалиш
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

То това ясно, но идеята след 45 ден като върнеш всичко. Пак трябва отваряш нова и така на всеки 45 дни :D Честно казано + е че ако ходиш пеш някой др кг ще свалиш

не бе, блеки. Картата е валидна две години. в рамките на тия две години имаш лимит примерно 1000 лв. Купуваш днес за 400 лв, утре за 200, в сряда за 150. Ако ти трябват още лимитът ти е 1000-400-200-150 и ти остават 250.

Другата седмица като ти дойде заплатата погасяваш 750 лв общ използван кредит. Лимитът ти е пак е 1000 и започваш отново. Ако заплатата ти идва по сметка в банката и картата се погасява автоматично или поне през електронно банкиране може изобщо да не стъпваш в банката. Реално точно това е идеята - ако ще висиш по опашки като пенсионер за кирията от 20 лв кешбеци годишно то жив да те оплачем.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Виж не съм се разсънил това го изключих че не се подновя а я ползваш до изтичането и, обърках се че преди плащаш ли си я по условия ти се затрива и картата
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Не знам какво си проверявал - питай за бесрочен влог. Има ли такса по него и може ли да се правят преводи. Да, вярно е че в една банка ще ти кажат ако имаш под ХХ лв има такса, в друга ще ти кажат, че под ХХ лева няма такса, в трета че не е включено в електронното им банкиране. Почти всяка си е кръстила безсрочния влог с някакво измислено име. Разликите са почти никакви честно ти казвам изобщо не ми е ясно за какво спорим.

Питал съм преди 2 години.

При ОББ нямаше никаква сметка без месечна такса когато проверявах преди 2 години, имам точно такава сметка "спестовен влог" се казва (безсрочен влог я наричаш ти), за него има месечна такса. Сега предлагат отворен депозит в долари, който няма месечна такса, но не знам дали може да се нареждат транзакции през електронното банкиране. Обаче дори и да може да се ползва отворения депозит с електронното банкиране пак ще си плащам такса за "спестовния" влог още известно време, защото не искам да губя номера на сметката (трябва ми този номер на сметка по сложни за обясняване причини). Преди две години нямаха продукт "сметка без такса и електронно банкиране". Сега гледам ще вдигат таксите от 1 лв на 1.50 лв месечно (за всички сметки с месечна такса). Лихвата, която предлагат по сметката "спестовен влог" е мизерна 1,2% за сметки в USD, което не стига да си покриеш таксата, ако сумата по сметката е под 1000 долара (а ако сумата е по-голяма е по-изгодно да си вкараш парите в срочен депозит - лихвата е по-голяма).

Спорим за това дали условията на всички банки са еднакви, близки или значително различни.

Според мен положението с банките е като с мобилните оператори. Трябва да ползваш услугите на различни банки и на различни мобилни оператори (да ходиш с два-три телефона), ако искаш да ти е изгодно.

Например TBI Bank дава най-изгодната лихва в левове за срочни депозити 12 месеца. Обаче най-изгодните лихви за депозити в долари са при друга банка. Ако ползваш услугите на инвестиционен посредник трябва валутната ти сметка да е в същата банка, където е сметката на инвестиционния посредник - иначе плащаш жестоки банкови такси за теглене на пари (когато това теглене не се извършва на падеж по срочен депозит няма такса, но в другите случаи има жестоки такси за теглене) или жестоки банкови такси за SWIFT превод (таксите за SWIFT превод са десетки долари и достигат до стотици - зависи от броя на банките кореспонденти по веригата и таксите на банките на подателя и получателя).

Само левовите преводи са евтини, за останалите валути таксите са жестоки.

Някои банки (ОББ) дерат клиента си с големи такси за превод между сметки с един и същ титуляр в една и съща банка (6 лв или 3 лв през електорнно банкиране). Например ако имаш спестовна сметка и искаш да откриеш срочен депозит задължително банката ти открива разплащателна сметка (по която няма такси за срока на депозита) и прехвърля пари от спестовната сметка към разплащателната сметка (такса 6 лв!) и после прехвърля парите от разплащателната към депозитната (за това няма такса). Не е възможно директен превод от спестовна сметка към депозитна (не знам защо).

Някои банки не дерат клиентите си за превод между сметките на едно и също лице в една и съща банка (освен ОББ не знам друга банка да го прави този номер). И банковите такси за доларов превод в рамките на една и съща банка (различни титуляри) се различават в пъти (но са приемливи в сравнение със SWIFT превода).

При някои банки има възможност да теглите без такса до определен лимит на ден (ПроКредит Банк), при други банки плащате такса за теглене дори и за малки суми (ОББ).

Някои банки изискват от клиента да има разплащателна сметка и да плаща такса по нея, ако иска да си отвори определен депозит (лихвите по депозита се прехвърлят по разплащателната сметка, след което част от лихвите се изяждат чрез месечните такси, които клиента дължи за това, че има разплащателна сметка). Обикновено лихвите са малко по-високи за да може клиентът да клъвне, обаче действителната лихва, т.нар. ефективна годишна лихва (след като се приспаднат банковите такси) е по-ниска.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

ащото си вдигам имиджа като си покажа лъскавата кредитна карта в ресторанта ? :oops:
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

И на банките много им е удобно да печелят от такива, които имат позитивно мислене ("аз ще върна кредита навреме и няма да плащам лихва").
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Поздрави от Канада тук нищо не става без кредитна карта дори и на детето се плащат училищните занимания. Кредитната карта тук е важна защото трупаш кредитна история ако нямаш такава няма да можеш и кола на изплащане да си вземеш. Общо взето банката пари за нищо няма да ти даде. И лихиви и такива неща не съм видял да смята.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Защото ги ползвам за краткосрочен кредит без лихва (погасявам преди гратисния период)

Нали плащаш годишна такса? 50-100 лв. (при теб колко е)?
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Нали плащаш годишна такса? 50-100 лв. (при теб колко е)?

Тази такса се избива от кеш бак бонуса , който някой банки предлагат. Така ако си връщаш навреме сумите , които си ползвал - картата ти излиза безплатно. Разбира се това е за хора , които знаят да си правят сметката. Аз за 2 години 1 път не съм пресрочил срока за да ми начислят такса , но познавам хора , които просто не успяват и им се трупат високите лихвите (точно на това разчита и банката).
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

bgdesigner, в Канада не върви ли схемата Работа -> Заплата -> Една част отива в касичката. Първо събираш и после купуваш, толкова е просто :)

Разбирам мисленето "Днес ще го купя, утре ще го платя", така един вид се изпреварва времето и вместо да чакаш за дадено нещо с месеци или години го получаваш още сега и си го ползваш с кеф. Ама колко да е кеф...

Ето го проблема - дори това илюзорно преместване на бъдещето в настоящето е ограничено до размера на приходите. Ако получаваш 1000 валутни единици на месец, не можеш да си вземеш едновременно чисто ново Ferrari и къща на плажа на изплащане. Можеш да си вземеш по-голям телевизор и един фритюрник примерно, но това е адски тъпо. Да заработваш някакви пари и веднага след това да се стопяват по сметки и заеми е депресиращо. Това компенсира ли се от кефа да ползваш неща от бъдещето сега? Дълбоко се съмнявам.

Ето го и другия проблем - много по ментално-здравословно е да се простираме според възможностите си в момента и да помагаме на бъдещето си вместо да му пречим. Ако ще се рискуват някакви пари, то е много по-добре да се рискуват за бизнес, инвестиция. Дори бизнеса да се провали, от това може да се извлече много повече полза отколкото нова кола на изплащане.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

bgdesigner, в Канада не върви ли схемата Работа -> Заплата -> Една част отива в касичката. Първо събираш и после купуваш, толкова е просто :)

Разбирам мисленето "Днес ще го купя, утре ще го платя", така един вид се изпреварва времето и вместо да чакаш за дадено нещо с месеци или години го получаваш още сега и си го ползваш с кеф. Ама колко да е кеф...

Ето го проблема - дори това илюзорно преместване на бъдещето в настоящето е ограничено до размера на приходите. Ако получаваш 1000 валутни единици на месец, не можеш да си вземеш едновременно чисто ново Ferrari и къща на плажа на изплащане. Можеш да си вземеш по-голям телевизор и един фритюрник примерно, но това е адски тъпо. Да заработваш някакви пари и веднага след това да се стопяват по сметки и заеми е депресиращо. Това компенсира ли се от кефа да ползваш неща от бъдещето сега? Дълбоко се съмнявам.

Ето го и другия проблем - много по ментално-здравословно е да се простираме според възможностите си в момента и да помагаме на бъдещето си вместо да му пречим. Ако ще се рискуват някакви пари, то е много по-добре да се рискуват за бизнес, инвестиция. Дори бизнеса да се провали, от това може да се извлече много повече полза отколкото нова кола на изплащане.

Хората по света взимат абсолютно всичко на изплащане, дори да имат парите да го платят веднага. Кола , къща , техника - всичко. Само , че разликата там е че те имат заплатите да си ги изплащат , а българите се забатачват с кредитите , после им свалят кожите с таксите и лихвите като не си плащат вноските.
 
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Тази такса се избива от кеш бак бонуса , който някой банки предлагат. Така ако си връщаш навреме сумите , които си ползвал - картата ти излиза безплатно. Разбира се това е за хора , които знаят да си правят сметката. Аз за 2 години 1 път не съм пресрочил срока за да ми начислят такса , но познавам хора , които просто не успяват и им се трупат високите лихвите (точно на това разчита и банката).

На това не му схващам смисъла. Значи първо взимам карта, която има 50-100лв годишна такса и после се боря да заслужа тия пари цяла година като влизам в задължения? Егати тъпото. Същото като да няма такса и кеш бак бонус. Ама хора, съсредоточавате се върху неща които само усложняват нещата без реално да има файда.

Какво да кажа за хората по света. Ако това помага за икономиката съм съгласен, важното е да има потоци от финансови средства. Но тук сме в предприемаческия форум все пак, тук идеята е да се развиват финанси, а взимането на заеми определено не прави това. Консуматорското мислене е за друг тип форуми :)
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Кредитните карти предлагат удобство, нищо повече, за това и са по-скоро потребителски или както колегата по-горе е писал "консуматорски" продукт, от колкото финансов. Или така би трябвало да е. Банките естествено искат да ви набутат да плащате лихви, докато свят ви се завие, но решението и контрола да не позволите това да се случва е изцяло във вашите ръце.Не са виновни Сушард, ако ядете по 20 шоколада на ден и станете 1000 килограма, така и банките не са виновни, че взимате кредити, които не знаете как да върнете. Ваша грижа си е да спазвате елементарна дисциплина, било то финансова или хранителна. В България това удобство е минимизирано, съвсем спокойно се оправяме и с дебитни карти, но ако пътувате често в чужбина кредитната карта си е почти задължителна.
 

Горе