От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???
Който си мисли че това не може да му се случи на него адски много греши.
Преди много години един приятел от известна тогава столична агенция за недвижими имоти ми заразправя с какво точно се занимава. Казва:
- Продаваме, купуваме и... управляваме имоти.
Аз се засмях, защото "управлението" на имот ми се струваше нещо много... смешно. Какво точно ще управляват в МОЯ имот?! Човекът веднага ми обясни, че под управление се разбира гарантиране по някакъв начин на плащането на сметките, на поддържането на имота в изправност, когато има наематели вътре. Това е една услуга, която макар и скъпа (той и договорът не е безплатен), е доста изгодна. Имайте го предвид, когато отдавате имот под наем, за да не разберете онова, което N1ck е написал в края на горния си коментар!
Без да ви плаша, ще споделя драми на мои познати (да го наречем личен опит)
Разведена журналистка с малко дете наема гарсониера. По някое време спира да плаща наема и режийните сметки на имота. Хазяинът иска да я изгони, тя не иска. Стига се до органи на власт. Развоят е, че не можеш да изгониш жена с малко дете по време на кучи януарски студ отвън. Това е нормално! Следва и тенденциозно описание на случая в популярен национален всекидневник. Оказва се, че нямате и договор... Дърпане, бутане, дърляне... 6-7 месеца. Накрая имотът е свободен.
Строителен работник от София леко закъса с работата и реши да си даде панелната гарсониера под наем за зимата, а той през това време да живее в някаква къща в провинцията, докато пак му дойде "бизнес сезонът". Намира свястно по думите му семейство, което е съгласно на тази схема и ги пуска вътре. За да не се харчи излишно през зимата и да пътува, се разбират да си плащат на 2-3 месеца - доверието е взаимно. Първата вноска я има, след това - също и накрая наемателите казват, че са малко притеснени откъм пари и... да му платели другия месец. Речено-сторено. Когато се прибира от провинцията, заварва тъмен (спрян ток) и празен апартамент - няма част от мебелите и уредите в кухнята. Сметки за парно и вода, които не могат да се спрат, не са плащани, откакто хората са влезли в жилището. Остава с един мобилен телефонен номер на една стара предплатена карта, от времената, в които картите се регистрираха "на доверие" при мобилния оператор. Чуди се какво да прави? Не е изряден и той, но пък е добре все пак някакъв сигнал към институция да подаде. Така и не се реши на последното и пи една студена вода.
Сама жена с два апартамента отдава единия на две момчета, студенти. Оказват се купонджии, а като бонус и дилъри на дрога. Има някаква акция срещу тях (като в дискотеката завчера от новините), задържани са, но дрогата е намерена в имота на другото, различно от тях, лице. Следва разбираемо претърсване и в останалите имоти на другото лице, мотане по РПУ-та и други служби, обяснения, обяснения, обяснения... и никакви пари няколко месеца. А ако Ви трябва и адвокат в подобен случай, здраве му кажете.
За да не създавам тягостно настроение с коментара си, ще завърша с това, че има и доста случаи на перфектни и разбрани наематели и хазяи. Най-добрият вариант е да има договор между двете страни и наемателят да има чиста бизнес активност. Договорът гарантира минимизиране на щетите при поемане на някаква отговорност, а чистата бизнес активност предполага наличие на пари и коректност у наемателя.