До тук не видехме, къде пише че се отнася само за Сърбия.
Анализ на ИИ на няколко различни книги, записки и телеграми от Стамбулската конвенция. (Една от които, ръкописна, протоколна) Т.е. абсурд за мен в други времена да мога да извлека инфото от нея.
Въпрос към ИИ: Кой и защо е против България да бъде една автономна територия. Посочвай цитати и причини.
Отговори:
Лорд Солсбъри, в писмо до британския посланик в Цариград, заявява: „Създаването на една широка автономна българска област, макар и формално в рамките на Османската империя, не може да бъде разглеждано отделно от руските стратегически цели. България, поради исторически и религиозни връзки с Русия, би се превърнала в оръдие на руското влияние на Балканите, а това е недопустимо за интересите на Великобритания в Източното Средиземноморие.
Австро-Унгария, особено чрез своите представители във Виена и Пешта, разглежда създаването на широка автономна българска област като заплаха за вътрешния ред на империята. Съществуваха опасения, че подобна славянска държава – макар и автономна – би вдъхновила хърватите, словенците и дори чехите да настояват за разширени права или дори за обединение с нея. В този смисъл, Австро-Унгария не можеше да подкрепи създаването на каквато и да е форма на обединена българска територия, която би надхвърляла рамките на етническа локализация.
...Във Виена се изказваха сериозни опасения, че създаването на голяма автономна българска територия би нарушило съществуващия баланс на Балканите. Особено тревожна бе възможността такава автономия да блокира австрийския достъп до Егейско море през Македония и Солун. Австро-унгарската дипломация настояваше за ограничаване на териториалния обхват на бъдещата България...
Австро-Унгария (особено чрез граф Андраши)
Основни аргументи:
Автономия = риск за стабилността на Австро-Унгария
„Политическа автономия би изглеждала на Австро-Унгарското правителство напълно неосъществима при настоящите обстоятелства.“
Опасения за „ефекта на доминото“: Автономията на България може да подтикне други етнически групи в империята да поискат същото.
Гръцкото население на Филипопол (дн. Пловдив)
Причини за противопоставяне:
Страх от включване в българската автономна област: Гърците от Пловдив се опасяват, че градът и околните села ще бъдат включени в бъдеща българска автономия, представяйки Тракия като „славянска земя“.
Опасения от гражданска война: Те заявяват, че ако това се случи, ще избухне нова гражданска война между гърци и българи:
"…такава делимитация би имала сериозни последици, тъй като ще предизвика нова гражданска война, този път между гърци и българи"
Защита на етническата идентичност: Те се притесняват от загуба на национални и културни права в рамките на българска власт:
„...да се включи гръцкият град Филипопол с околните села в Българското царство, за което мечтаят водачите...“
Вяра в британската подкрепа: Те апелират към Великобритания да защити техните права и интереси, надявайки се на нейния „предвидлив курс“:
„...че мирната ни позиция няма да доведе до нашето унижение, и че правата ни ще бъдат зачетени“
ГолЕм страх. Затуй идеята е да на делнат на две, за да може да претопят българетЕ в едната половина по-бърже.
Пак да подчертаем, че w Стамбул не се постига нищо.. освен едно очертаване на българските граници, макар и разделени. После знаем... турчалята ядат бой, британците писукат околЕ тях.. накрая всички дружно ни го нахакват. А най-интересното, е че всъщност Русия казва, че мине ли балкана.. т.е. ще решава сама съдбата на териториите, което всеки неДебил би трябвало да разбере, че никакви макар и двусмислени договорки не важат. Просто след войната, нема сили за още една и то доста по тежка... Ма роба ще каже.. като не може що се пъне, щото роба е свикнал на минималното.