За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

penman, за C# си в много голяма грешка.
C# е може би най-модерният и добър език за програмиране в момента.
Има много голямо приложение, повярвай ми и е много популярен. Използва се много широко в целия свят включително и в България.
Просто по мое мнение е по-desktop ориентиран и аз лично за писане на уеб сайт не бих го ползвал, макар, че във версия 4.0 на .NET фреймуърка с WPF е доста удобен и за уеб.
Надявам се да не обидя никой с това мое изказване, но уеб-аджиите, които си мислят, че PHP е най-великия език на света (защото вероятно не са пипали друг), са в много голяма грешка и е силно казано да се нарекат програмисти, докато не пипнат език от рода на C# или Java.
Относо това, защо трябва да имаш Windows 7/8 и Visual studio.
C# .NET е разработка на Microsoft и е напълно нормално да се поддържа само от тях. Да, .NET фрейуърка върви само на Windows (е може и на MONO в линукс, но там е друга бира).
А пък Visual Studio, което също е разработка на Microsoft е може би най-удобното IDE за писане на C# и Visual Basic. Има и други естествено, но при все, че има и безплатна версия (орязана) на Visual Studio (Express) не мисля, че е проблем. :)
C# програмистите не взимат малки заплати и дали ще е фирма или freelancer, след като си изкарва парите с продукти на Microsoft не би трябвало да му е проблем да си плати лицензите за софтуера, който използва. :)
 
От: Re: От: Re: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

М$ много мазно са се намърдали в държавната администрация, вкл. училищата. В момента върви дива кампания, че WinXP спира поддръжката, и им втълпяват, че ще спре да работи. Нямат свян тия хора. Администрациите на богатите държави са на Линукс, нашите прошляци извиват ръце да плащаме на най-богатия човек, от нашите данъци. Секретарката ни мина напълно безпроблемно към Убунту, само нашите хубавци по министерствата не могат!
http://gatakka.eu/?p=51 много е вярно това!

Rabin, много ценя мненията ти, едни от малкото които ценя тук, но специално в случая с администрацията смятам, че бъркаш. Да мигрираш цялата администрация не е като да сложиш Убунту на секретарката, всъщност от богатите държави, които цитираш съм единствено запознат с Мюнхен, на които миграцията им отнема 10 ГОДИНИ и приключва преди 2-3 месеца: http://www.cio.co.uk/news/change-management/munich-open-source-completed-successfully/ Не съм запознат с други администрации от богати държави, които да са минали на Линукс. Та си мисля, че конкретно в тоя случай няма смисъл да откриваме топлата вода, защото спестяването от един уин лиценз може да излезне дебело. Нека се развие пионерството на Мюнхен и може да помислим за миграция, но да се скача насляпо без да има сериозен план ще е огромна грешка.

Малко отвлекох темата от Наков, съжалявам, но определено смятам че M$ си е най-добрия избор за администрацията ни към тоя момент. Така смятат между другото и огромния процент от бизнес компаниите, които харчат техните си пари, а не тези на данъкоплатците и са доста по-внимателни къде какви пари пръскат. Сигурно има причина болшинството от тях да каран на Уин на workstation-ите на работниците, нали?

Да уточня, че не коментирам въобще избора на доставчик, купуването на лицензи за компютри, които не могат да подкарат съответния продукт и подобни обирджийства.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

...
1. Надявам се да не обидя никой с това мое изказване, но уеб-аджиите, които си мислят, че PHP е най-великия език на света (защото вероятно не са пипали друг), са в много голяма грешка и е силно казано да се нарекат програмисти, докато не пипнат език от рода на C# или Java.
...
C# програмистите не взимат малки заплати и дали ще е фирма или freelancer, след като си изкарва парите с продукти на Microsoft не би трябвало да му е проблем да си плати лицензите за софтуера, който използва. :)
1. Щях да си коригирам поста горе. Съгласен, така е. PHP е скрипт, и е много по-бавен от С# и особено от Java.
2. Тъй тъй, не би трябвало да е проблем, разбира се, че не е проблем да плащаме на Били от заплатите си:mrgreen: Я кажи колко бинки струва комбинация за елементарен сайт. OS + M$SQL + IIS + Visual Studio. Най-минималистичния вариант.
 
От: Re: От: Re: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, много ценя мненията ти, едни от малкото които ценя тук, но специално в случая с администрацията смятам, че бъркаш. Да мигрираш цялата администрация не е като да сложиш Убунту на секретарката, всъщност от богатите държави, които цитираш съм единствено запознат с Мюнхен, на които миграцията им отнема 10 ГОДИНИ и приключва преди 2-3 месеца: http://www.cio.co.uk/news/change-management/munich-open-source-completed-successfully/ Не съм запознат с други администрации от богати държави, които да са минали на Линукс. Та си мисля, че конкретно в тоя случай няма смисъл да откриваме топлата вода, защото спестяването от един уин лиценз може да излезне дебело. Нека се развие пионерството на Мюнхен и може да помислим за миграция, но да се скача насляпо без да има сериозен план ще е огромна грешка.

Малко отвлекох темата от Наков, съжалявам, но определено смятам че M$ си е най-добрия избор за администрацията ни към тоя момент. Така смятат между другото и огромния процент от бизнес компаниите, които харчат техните си пари, а не тези на данъкоплатците и са доста по-внимателни къде какви пари пръскат. Сигурно има причина болшинството от тях да каран на Уин на workstation-ите на работниците, нали?

Да уточня, че не коментирам въобще избора на доставчик, купуването на лицензи за компютри, които не могат да подкарат съответния продукт и подобни обирджийства.
Оф, чудя се откъде да подхвана. Не само Германия, ами Китай, дали не беше Франция... не ги знам всичките държави - са на Линукс. Наскоро мина скандала с подслушването на висши немски политици. Ти знаеш ли какво има в ядрото на тия системи, и за какви още цели им плащаш дебело на М$? Освен това - какво значи 10 год. мигриране? От WinXP към Win8 е мигриране, по твоята логика. Аз лично псувах едни 2 месеца като минах на Win7, задължиха ме на тая ОС да работя. "определено смятам че M$ си е най-добрия избор за администрацията ни към тоя момент." - аз пък смятам, че е най-лошия. Сега ще кажеш, че Internet Explorer е най-добрия browser, защото държим виртуалки с Win заради IE само заради разни услуги на тъпата администрация! Що за политика е това - само на една ОС и един браузър да работи. Има един Teamcenter на HP - той пък върви само на стария IE, който пък върви максимум на WinXP. Лудница и малоумие - да държа една торба с виртуалки, че да ползвам безумните им несъвместимости!
"огромния процент от бизнес компаниите, които харчат техните си пари, а не тези на данъкоплатците" Как да ти кажа, нямам идея защо да се набутвам в М$ блатото, като Java ми върши същата работа. Като надебелеят нещата ще плащам за поддръжка и корпоративен лиценз. Освен това имам избора да си изградя системата с каквито там компоненти ме кефят. При М$ го нямаш тоя избор.
Бизнесите ползват за основа .НЕТ за разни мастити клиенти, дето не ги бъркат парите, и са се насочили към М$ заради имиджа и марката. Не казвам, че .НЕТ е лошо, просто има много навързана политика и психология на богати чичковци в цялата схема.
В Нета - почти не знам дебели сайтове да стъпват върху .НЕТ. Знам само един - stackoverflow е на ASP и дотам. Под 5% са върху .НЕТ, ровихме някакви статистики. И то тия проценти са на някакви банки, дето не ги виждаме.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, надявам се не е проблем да пишем тук по темата, но ако се налага може да отворим нова за да не се отклоняваме тук излишно.
Не казвам, че е евтино. Никак даже. :D Но точно и затова според мен тази технология не е подходяща за писане на уеб сайтове и уеб приложения.
Виж, за десктоп е желязна. Аз лично съм много доволен.
В интерес на истината искам да кажа, че не съм фен, нито на Microsoft, нито на Windows. Използвам Linux от около 5-6 години може би. Първо Ubuntu, после Debian и сега Fedora. Предоволен съм си. :)
НО, не мога да открека, че C# .NET е нещо прекрасно щом опре до писане на desktop приложения за Windows, аз лично не бих избрал друга технология.

Не виждам защо идеята за софтуерен университет на Наков да е лоша и трябва да бъде чак така оплювана. Нещата са в началото и нормално е още да има неуредици, това не е просто да регистрираш фирма и да продаваш продукт. :)
А ако някой си мисли, че Телерик поддържат академията си, просто за да направят добрина на човечеството - греши.
А самият Наков в едно интервю каза, че учебното заведение ще се издържа от таксите за обученията и от фирмите, които искат да си наемат кадри от там.
Не виждам кое е нередното.

П.С. C# .NET се разбира много добре с MySQL, не е задължително да се ползва MSSQL сървъра.Има си конектори за MySQL и всичко си е доста удобно стига да си напишеш клас, който да движи заявките.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, надявам се не е проблем да пишем тук по темата, но ако се налага може да отворим нова за да не се отклоняваме тук излишно.
Не казвам, че е евтино. Никак даже. :D Но точно и затова според мен тази технология не е подходяща за писане на уеб сайтове и уеб приложения.
Виж, за десктоп е желязна. Аз лично съм много доволен.
...
Кое не е по темата, що бучите като не ви харесват фактите? Баш за избора на платформа на софт. университет говорим. .НЕТ е мислено точно и баш за WEB, a не за decktop. Запознат съм надебело, ама е за още 2 теми. Питай ако ти е интересно, ще се обоснова.
Какво му е хубавото за decktop, дето ще върви само и единствено на Windows?
Това, че може да върви с бази различни от М$SQL е факт. И защо трябва да ползвам Win среда с компоненти, дето си вървят на други ОS? Що да ползвам .НЕТ и С# като ми върви Java и Еклипс? Примерно. Това ти е логиката.
 
Последно редактирано:
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, пазарна икомика, знаеш. Има ли търсене ще има и предлагане.
Иначе, не буча, просто обсъждаме програмни езици, а не баш историята с Наков, но щом си казал - добре.
То и PHP като го е създавал Размус надали е имал идеята докъде ще развие този език, ама на.
Не знам дали си гледал някоя от лекциите на Наков в Телерик, но във фундаментите на езика те учат как да пишеш конзолни приложения, ти тия знания после може да си ги използваш и в WinForms/WPF или ако искаш в ASP.NET.
По твоята логика дай да тръгнем да солим Adobe, защото още не са направили версия за Linux. Те пък защо ще ме задължават да ползвам Windows или MacOS, че да мога обработвам графични файлове?
За всеки влак си има пътници.
Според мен е просто смешно твърдението, че C# .NET не бил ставал и че била тъпа работа. Сам можеш да провериш колко обяви има за .NET програмисти.
А да правим сравнение между Java и .NET е тъпо. Факт е, че C# .NEТ е по-нов от Java и че каквото и да си говорим M$ се опитват да вземат най-доброто от двата свята и да го обединят. Това, че го ограничават само до тяхната си платформа е тяхно решение, но не е като да са останали без клиенти.
Java vs. C# е просто infinite loop, ако питаш мен.
 
От: Re: От: Re: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Оф, чудя се откъде да подхвана. Не само Германия, ами Китай, дали не беше Франция... не ги знам всичките държави - са на Линукс. Наскоро мина скандала с подслушването на висши немски политици. Ти знаеш ли какво има в ядрото на тия системи, и за какви още цели им плащаш дебело на М$? Освен това - какво значи 10 год. мигриране? От WinXP към Win8 е мигриране, по твоята логика. Аз лично псувах едни 2 месеца като минах на Win7, задължиха ме на тая ОС да работя. "определено смятам че M$ си е най-добрия избор за администрацията ни към тоя момент." - аз пък смятам, че е най-лошия. Сега ще кажеш, че Internet Explorer е най-добрия browser, защото държим виртуалки с Win заради IE само заради разни услуги на тъпата администрация! Що за политика е това - само на една ОС и един браузър да работи. Има един Teamcenter на HP - той пък върви само на стария IE, който пък върви максимум на WinXP. Лудница и малоумие - да държа една торба с виртуалки, че да ползвам безумните им несъвместимости!
"огромния процент от бизнес компаниите, които харчат техните си пари, а не тези на данъкоплатците" Как да ти кажа, нямам идея защо да се набутвам в М$ блатото, като Java ми върши същата работа. Като надебелеят нещата ще плащам за поддръжка и корпоративен лиценз. Освен това имам избора да си изградя системата с каквито там компоненти ме кефят. При М$ го нямаш тоя избор.
Бизнесите ползват за основа .НЕТ за разни мастити клиенти, дето не ги бъркат парите, и са се насочили към М$ заради имиджа и марката. Не казвам, че .НЕТ е лошо, просто има много навързана политика и психология на богати чичковци в цялата схема.
В Нета - почти не знам дебели сайтове да стъпват върху .НЕТ. Знам само един - stackoverflow е на ASP и дотам. Под 5% са върху .НЕТ, ровихме някакви статистики. И то тия проценти са на някакви банки, дето не ги виждаме.

Хайде кажи ги тия държави, защото аз лично съм чувал само за Мюнхен. И то не цяла Германия, а само Мюнхен. Просто минаване на целия софтуер от уин към линукс не е шега работа. Дори да хванеш ония досовски програмки, които правеха някакви дискети в НАП. Комично звучи, ама си е така, целия тоя софтуер иска пренаписване. А това иска и време и пари. Не е като да смениш на секретарката уина с убунту и единствената загуба да е статистиката и в solitaire.

И тук говорим за крайните клиенти, не знам защо винаги в тоя спор веднага се посочват уеб сървърите. Само че администрацията не работи под apache. Да твърдиш, че сериозни фирми избират майкрософт само заради имиджа и марката пък е нелепо. Богати държави и общини могат да инвестират време и пари в проучването и да са сигурни, че в дългосрочна перспектива ще спестят пари, както Мюнхен. Само че в България пари няма. Аз съм сигурен, че и магистрала Хемус, Черно Море и Струма ще се изплатят с времето, че ако поработим върху енергийната ефективност ще се изплати с времето също. Ама трябват държавни пари за инвестиции, а бедните държави не разполагат с много излишни такива. За това ежегодното кърпене на дупки по пътищата е единственото, което може да си позволим, макар и всички да сме наясно, че тотално реасфалтиране на улицата с по-нов и качествен асфалт ще държи повече и в дългосрочен план, просто за едното има пари, за другото няма.

Както и да е, няма да се намесвам повече, просто от всичките фенове на мигрирането на администрацията към опън сорс, не съм видял нито един сериозен план включващ обучение на персонал, трениране на системни администратори и пренаписване на целия наличен софтуер. И дали това в крайна сметка няма да излезне по-скъпо от лицензите за уин. Всичките опирате до секретарката с убунту и до там.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

jair каза:
Хайде кажи ги тия държави, защото аз лично съм чувал само за Мюнхен.
Китай бре, малко ли е, написах го вече? RedFlag имат дистрибуция техна си. Не знам всички, не съм задълбавал.
Бъстър каза:
Не знам дали си гледал някоя от лекциите на Наков в Телерик, но във фундаментите на езика те учат как да пишеш конзолни приложения
То и на java се почва от конзолните.
"По твоята логика дай да тръгнем да солим Adobe, защото още не са направили версия за Linux." Убунту си идва с reader, не знам колко общо с Adobe имат, ама е най-добрия, дето съм виждал.
"Всичките опирате до секретарката с убунту и до там." Електронното правителство е основно на Java, писал съм малко и по него. Спокойно, можем и без М$ да оцелеем!

Ей тия мизерници бяха най-добрия браузър по едно време, и най-разпространения също. Самоповярваха си, че светът ще се съобразява само с тях, и го направиха несъвместим. Ся реват, че който не харесвал ИЕ бил побъркан, мина една статия, не си измислям. Лакомо дупе - кръв с***! Пращат ме да се разбирам с клиентите за нови проекти, и директно им заявявам че няма да се занимаваме да поддържаме IE. Aко излязат мизерии - да си дръпнат безплатен браузър, истински - по избор.
Bg01VRqCYAAoyq8.jpg
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, съгласен съм с теб.
Иначе, идеше реч за Photoshop, пропуснал съм да напиша, че за този продукт на Adobe иде реч.
Иначе, за IE съм съгласен аз съм на същото мнение, макар, че 11-ката не е толкова зле откъм рендирането на сайтове.
Непоносимо е и цялото това налагане на Microsoft-ското виждане на света и на това, че едва ли не само техния софтуер е светен. Случва ми се често като пращам документи в odf и да ме питат "ама какво е това?".
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, съгласен съм с теб.
Иначе, идеше реч за Photoshop, пропуснал съм да напиша, че за този продукт на Adobe иде реч.
Иначе, за IE съм съгласен аз съм на същото мнение, макар, че 11-ката не е толкова зле откъм рендирането на сайтове.
Непоносимо е и цялото това налагане на Microsoft-ското виждане на света и на това, че едва ли не само техния софтуер е светен. Случва ми се често като пращам документи в odf и да ме питат "ама какво е това?".
И Фотошоп има алтернатива, обаче не съм дизайнер, не знам колко читав е ГИМП.
IE се сетиха, че светът няма да се съобразява само с тях, ама вече е късно! Фронтенда проверява какъв браузър визуализира, IE и останалите! Простотия до шия! А едновремешната мода с ActiveX контролите, продължена с SilverLight - рецепта за неуспех и набутвация. Лакомо дупе... Microsoft! Oтделно колко опасен беше ActiveX с пълния си неконтролиран достъп до ОС, ей това също искаха да налагат.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, гимпа е кофти.
Пробвал съм го не рендира добре, леърите не излизат както трябва нито текст можеш да махнеш нито нищо. Аз също не съм дизайнер, но за front-end нямам друга алтернатива, с която да отварям PSD-та и да навигирам успешно из тях освен Photoshop. И ми се налага да използвам виртуална машина с win за да си свърша работата. :)
Ако Microsoft станат монопол ей тогава ще стане страшното.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

...
Ако Microsoft станат монопол ей тогава ще стане страшното.
Ами клакьорствайте как М$ било най-добре за администрацията, те вече там си го имат монопола. Парите ги събират под заплаха със затвор. Ако не си платиш данъците. Ти и аз, не администрацията. Решението са го взели без да те питат, твоята задача е да намериш пари, следвайки тоновете бумащини, които са ти вменили. И опашките, на които да висиш в работно време!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Далеч по-лесно е да ги махнем от администрацията и вместо бавно и мудно работеща такава, да имаме тотално липсваща. Щото всяка лелка на 50 години може да си прекомпилира кърнъл и да пише в конфигурационните файлове, ако мишката и откаже примерно.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Далеч по-лесно е да ги махнем от администрацията и вместо бавно и мудно работеща такава, да имаме тотално липсваща. Щото всяка лелка на 50 години може да си прекомпилира кърнъл и да пише в конфигурационните файлове, ако мишката и откаже примерно.
Не си виждал Линукс последните 5 до 7 години, нали? И никой не е казал, че лелките трябва да инсталират компютрите си. Имат си админи.
Последно като инсталирах - Убунту ми разпозна по-голямата част от хардуера, в сравнение с Windows.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

penman, за C# си в много голяма грешка.
C# е може би най-модерният и добър език за програмиране в момента.
Има много голямо приложение, повярвай ми и е много популярен. Използва се много широко в целия свят включително и в България.
Просто по мое мнение е по-desktop ориентиран и аз лично за писане на уеб сайт не бих го ползвал, макар, че във версия 4.0 на .NET фреймуърка с WPF е доста удобен и за уеб.
Надявам се да не обидя никой с това мое изказване, но уеб-аджиите, които си мислят, че PHP е най-великия език на света (защото вероятно не са пипали друг), са в много голяма грешка и е силно казано да се нарекат програмисти, докато не пипнат език от рода на C# или Java.
Относо това, защо трябва да имаш Windows 7/8 и Visual studio.
C# .NET е разработка на Microsoft и е напълно нормално да се поддържа само от тях. Да, .NET фрейуърка върви само на Windows (е може и на MONO в линукс, но там е друга бира).
А пък Visual Studio, което също е разработка на Microsoft е може би най-удобното IDE за писане на C# и Visual Basic. Има и други естествено, но при все, че има и безплатна версия (орязана) на Visual Studio (Express) не мисля, че е проблем. :)
C# програмистите не взимат малки заплати и дали ще е фирма или freelancer, след като си изкарва парите с продукти на Microsoft не би трябвало да му е проблем да си плати лицензите за софтуера, който използва. :)

Аз нищо не съм казал против С#, просто попитах дали сте го чували и какви са ви отзивите. Моят досег със софтуерната среда е точно този форум Предприемач и затова нито знам какво се говори за Наков, нито познавам езика СиШарп!
Това беше и причината да пусна тази тема - вие сте специалисти в областта и ще задоволите скромното ми любопитство. Иначе не стоях със скръстени ръце и набарах доста информация от мрежата!

Наков си им слабост към този програмен език, написал е специална книга за него. Дори я има и на български и на английски. Сайт има, блог също. Светлин е запален фен на продуктите на Майкрософт и голяма жар ги промотира!
Няма лошо, не е забранено. Мен по-скоро ме безпокои липсата на избор. Все едно да изкараш книжка за кола и да те задължат да си купиш определена марка и само нея да можеш да караш. Нещо такова се получава!

Обещах още факти - В Телерик са учили в началото основно езика СиШарп и казват, че той имал доста особености и строги правила, които после те затрудняват много в изучаването на друг програмен език!
Дори директно са им го казали и го имало записано на видео уроци. Примерно - Усвоили са С# и после идва външен лектор да ги учи на PHP, JavaScript или Java! Веднага ги предупреждавал, че ще им е много по-трудно да се ориентират в
ситуацията и да навлязат в материала. Обратното би било много по продуктивно - първо учиш PHP, JavaScript или Java - става сравнително лесно и бързо и после надграждаш със СиШарп и си ок. Публично тайна е, че Наков мрази PHP и има
дори видео, където почти се стига до бой с едно студентче, което е на противоположно мнение. Но все тая - аз нямам право да взимам страна с моите ограничени познания по споменатите езици.

В Телерик стратегията е била правилна - Фирмата е търсила хора за свои проекти, разработвани със С#. В момента ми се струва, че се набляга на този език най-вече заради книгата на Наков и преподавателския състав, които са хора завършили
Академията и знаят най-добре СиШарп, а и имат готови задачи за изпити и система за проверка. Логично, нали? :lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не е правилно да се сравнява С# с PHP. ПХП e скрипт, десетки пъти по-бавен от нормален език като Java и C#. http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/benchmark.php?test=all&lang=java&lang2=php&data=u64q Tука може да се разцъка като разлика в бързодействието между по-известните езици, има филтри. Аз също не харесвам PHP, цяла тема има дето си говорихме едни неща. Тествал съм системи на PHP, и имам пряко сравнение как се държи спрямо Java. ПХП е безумно бавно, и не компенсира с нищо тая мизерия. Има много други кусури. Правили са чудеса от геройства, само и само да не научат нормален език. Разликата в бързодействието е не само видима. Разликата е потресаваща! Без бенчмаркове и тулове. Вижда се, чак дразни! Аз съм свикнал сървърът да ми отговаря мигновено на localhost, на Java е така, при това за доста огромни проекти. На PHP се мота като прасченце на гълъбина, по 4-5 секунди на кликване, за някакъв мизерен електрически магазин. Дето са някакви си 1200 файла със сорс. Отделно да закачиш елементарен дебъгер е задача, граничеща с фантастика!
За сравнение - на Java са 8000 файла, и реагира мигновено. Не, че е някакъв критерий броя на файловете, просто това ми е личния опит.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не си виждал Линукс последните 5 до 7 години, нали? И никой не е казал, че лелките трябва да инсталират компютрите си. Имат си админи.
Последно като инсталирах - Убунту ми разпозна по-голямата част от хардуера, в сравнение с Windows.

Точно до миналата година бях принуден да се боря с unity-то, когато говоря нещо, никога не е наизуст. Сега си представи пак гореспоменатата лелка да се бори с него. Някои неща като това, че трябваше да си стартирам matlab от конзолата, а така и не стана с десктоп иконката просто ми предизвикаха повдигнати рамене, ама за същата лирическа героиня може да означава да виси цял ден без да работи и да чака админа. Като спомена админи...не е като да са с лопата да ги ринеш тия линукс админи, нали ще трябва да се обучават и те заедно с персонала, това също ли е безплатно, ще ги пратим всички да четат howtoforge ли? Просто не е толкова лесна тая работа, колкото я изкарваш.

И пак казвам, в дългосрочен план може да спести пари опън сорса, но първоначално ще изисква ударно голяма инвестиция, а тия пари пак трябва да дойдат от нашите джобове. Ще ми се да видя колко ще е тая инвестиция спрямо лицензите на МС, за да не си говорим наизуст. Аз виждам подновяването на договорите с майкрософт като закърпването на дупките по улиците - кофти решение, ама като нямаш пари за тотално преасфалтиране върши работа.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Значи, вече на пропаганда го ударихте! Ubuntu си има много подобен на Windows интерфейс. Пускаш си офиса и си работиш. Лелята няма да преинсталира софт, както не преинсталира под Windows.
Има несъвместимости с макросите, и естествено, как иначе М$ ще продава офиса си? Номера не се получи с браузъра, ама стана с Офиса.
Като спомена админи...не е като да са с лопата да ги ринеш тия линукс админи, нали ще трябва да се обучават и те заедно с персонала
Колко милиона изхарчиха мърсъците, не е като да няма за 100 души на що годе нормална заплата. И сега си имат админи, не е като да няма! Аз не съм обучаван за Убунту, просто седнах и си инсталнах и то не само офис. Девелопърски тулове, дето няма да задълбавам, че пак ще има вой що говоря лоши работи офтопик уж!
но първоначално ще изисква ударно голяма инвестиция, а тия пари пак трябва да дойдат от нашите джобове.
Как не ви е срам да се гледате в огледалото сутрин? 70 милиона изплющяха за сървъри в МВР, и инфото ми е на 5 години поне? С тия пари може да купиш цял квартал в София, на пазарни цени!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не си виждал Линукс последните 5 до 7 години, нали? И никой не е казал, че лелките трябва да инсталират компютрите си. Имат си админи.
Последно като инсталирах - Убунту ми разпозна по-голямата част от хардуера, в сравнение с Windows.

Видях, че темата е мигрирала към кардиналния въпрос - Уиндоус или Линункс. Нека споделя моите наблюдения.
Ползвам основно Win, но съм пробвал и Линукс. Много си прав - Убунту ми позна една мрежова платка сам, докато Уинчо все плачеше, че драйверите не му харесвали - уж ги има, уж били ок, но все не тръгваше и не тръгваше и не можах
да го излъжа! А може да се каже, че съм отверкаджия и чаткам хардуера по-добре от софтуера. (то и при порното е така - харда бие софта :lol:)
Забележка - бях на Уин 8 и когато преди 2 месеца мигрирах на 8.1 платката си тръгна, което доказва твърденията из нета, че 8-цата си е била бъгава по отношение на някои драйвери. 8.1 е класа и мен ме кефи!

Windows е по-клиентски ориентиран и се поддържа и ползва по-лесно от потребителите и затова е добре дошъл в администрацията и големите фирми.
Знаете как - Некст, некст, некст, ок, ок и сте готови. Докато Линукса е за хора с по творческо мислене, които искат да избягат от конфекцията и обичат да си чоплят вечно нещо.
При едното ти идват мебелите точно оразмерени и сглобени за твоя хол и си ги слагаш и готово! Само жена ти чат-пат бърше прах (ако си случил на свестна:lol:) и друго не те е грижа.
При второто ти идва един камион с причудливи заготовки, гайки, винтове и снадки. Взимаш си отпуска и две седмици сглобяваш и местиш докато ти хареса. Писва ти - разглобяваш и сглобяваш нещо съвсем различно и т.н.
Разбрахте ми мисълта, надявам се? :D
 

Горе