Кои са любимите ви акции в които бихте инвестирали в момента ?

По-скоро видя как се е наиграл да купи баш, когато не трябва и затова се чуди как да се предпази от подобни ситуации.
Тъй че има значение кога се купува. :)
Има значение единствено ако се правиш на трейдър. Това не е инвестиция.

За теб знаем вече, че си про и винаги нацелваш пазара.

Обаче и не те виждам да си се похвалил, че си купил в корекцията и продал след това понеже доста blue chip компании направиха 20-30% нагоре в последните няколко седмици, а евтинджосите си седят в дъното ;).
 
Купих 700 himx на 10,15 средно, ма изневерих на стила си и не ги продадох като беше 12+ :D

И има значение кога купуваш. От началото на март ми довериха портфолио и по друг начин стоят 54% нагоре, спрямо ноемрийско стартиране.
 
Последно редактирано:
Купих 700 himx на 10,15 средно, ма изневерих на стила си и не ги продадох като беше 12+ :D

И има значение кога купуваш. От началото на март ми довериха портфолио и по друг начин стоят 54% нагоре, спрямо ноемрийско стартиране.
Брат, под 5г. изобщо не го брой за инвестиция. ;)

Аз за сега не желая да управлявам чужди пари, но легендарният инвеститор Питър Линч е казал, че трябва да държиш инвестициите си поне 7г. По-горе пуснах една графика, която го потвърждава.

Screen Shot 2022-04-03 at 12.08.06.png

Ако някой се чуди периода е точно 6г. , което прави 13.25% средна годишна доходност. Никога не съм си и помислял да продам дори когато TSLA падаше с по 50%. Всъщност тогава се натисках да купя повече.

За сравнение SPY е върнал 11.6% за същия период.

Даже кажем съм имал късмет с Tesla, но и AAPL не е особено назад. MSFT и NVDA са ми сравнително нови позиции.

Това е доходност от изцяло пасивно инвестиране с DCA общо взето когато имам свободни пари. Понякога дори не гледам цени. В период, който обхваща 1 голяма криза и няколко незначителни драми + сега войната.

Средно около $1,300 на месец за тези 6г. ако не броя последната покупка, която направих с печалба от трейдване. Горе-долу колкото бих давал за апартамент :D.

Напоследък по-рядко купувам с DCA, защото влагам и в други пера като крипто и NFT, което е грешка, която трябва да поправя...

Едит: нещо някой пак бара по форума и се ебават картинките. :)
 
Нали питаше дали съм купил нещо, че не съм ти се похвалил. Купил съм. :)

Бе гледам ти портфолиото и всичко е много хубаво, ама не мога да разбра защо не ми излизат сумите при инвестираните и платените средни цени? Смисъл Avg Price Paid x Share != Money Invested
 
Нали питаше дали съм купил нещо, че не съм ти се похвалил. Купил съм. :)

Бе гледам ти портфолиото и всичко е много хубаво, ама не мога да разбра защо не ми излизат сумите при инвестираните и платените средни цени? Смисъл Avg Price Paid x Share != Money Invested

Явно не винаги четеш какво пиша.

Заради опциите. Бях ти споменавал, че продавам out of the money Call опции за да свалям средната си цена.

Пример с Тесла: месечна опция с делта 0.039 (3.9% шанс да ми вземат акциите) за $1600 страйк с цена около $3.5 на контракт са ти $350.

И NVDA: делта 0.22 за $300 страйк с цена около $4.5 са $450 на контракт.

Една от причините толкова да съм ентусиазиран, че ще има сплит: Тесла е изключително волатилна акция съответно премиума е много скъп и ако се разделят пак на 5 това означава, че ще имам за 7 контракта.

Няма логика да имаш дълга позиция и да не я хеджваш срещу спад. Ако те е страх от внезапен ръст просто избираш страйк по-нагоре. И $50 да вземеш пак е по-добре от $0.

Около 2г. го правя това, по-рано не знаех.

Интересното е, че бая разлика се е натрупала и ако извадя премиума ще е с 0.06% под SPY, което пак е добре, НО моето портфолио има в пъти по-висок риск от SPY и на всичкото отгоре идея по-малка доходност...

Което пък пак показва, че май няма по-добра инвестиция от индекс. Ще излезе прав колегата, с който спорих в офиса преди няколко седмици. :rolleyes:

Едит: без покупката на $864 от 2022г. нещата изглеждат по-добре. :)
 
Последно редактирано:

Някой от тук нямаше ли TWTR? Поздравления!

Беше ясно, че Илон ще направи нещо по темата, защото в последните седмици недоволстваше от алгоритъма на Twitter и социалните мрежи като цяло, но изобщо не очаквах да купи такъв голям дял. По-скоро смятях, че ще започне нова платформа.
 
Пфу, успях да закрия всичко днес, че и на плюс... Бях се стреснал, защото много задълбах в марджин, а знам какво ще стане на FOMC срещата.

Вече мога да дишам спокойно...

IMG_8C4E9E884442-1.jpeg
 
@Ivo_ поиграх си с таблицата и малко я разкрасих :). Вече е по-ясно. Когато имам време добавя още няколко графики.

П.С. - почти ми е готов и новия акаунт в IB. Ще ми бъде супер интересно да започна DCA в чист акаунт за демонстрацията в блога ми.

Screen Shot 2022-04-04 at 21.10.40.png
 
Пфу, успях да закрия всичко днес, че и на плюс... Бях се стреснал, защото много задълбах в марджин, а знам какво ще стане на FOMC срещата.

Вече мога да дишам спокойно...

Виж файлът 23385

Какво мислиш, че ще стане на срещата и тя не е ли чак края на месеца?
 
Какво мислиш, че ще стане на срещата и тя не е ли чак края на месеца?

Незнам какво точно ще стане, но обикновено има волатилност и нямаше как да си го позволя ако тръгне надолу, защото ми беше зает 80% от buying power-a.
Това е само за трейдинг акаута ми. Дългите позиции нямам намерение да ги пипам освен да купувам след почивката лятото.

Aко пак имаме 20-30% краткосрочен спад щях да изям дебелия. Исках да съм извън марджин за всеки случай.

Разбира се имам нова позиция, не чакам. Просто вместо 80% сега съм на едва 35% и ще мога да отварям нови позиции на по-ниски цени ако има драми.


Screen Shot 2022-04-05 at 11.44.37.png

Срещата е май месец.

Screen Shot 2022-04-05 at 11.33.53.png
 
Доста голям процент от портфолиото в тесла. При мен също не е ОК, защото 47% ми е himx.
Реално имам намерение да ги намаля след дивито и най-вече като стигне $20 (надявам се да е тази година) :)
Също и hyzn при минимум $9

*DRBG = DBRG :)

port.jpg
port-jpg.23403
 
Последно редактирано:
Доста голям процент от портфолиото в тесла. При мен също не е ОК, защото 47% ми е himx.

Докато си млад ако имаш конвикция в определен бизнес обосновано с фундамент е по-добре да съсредоточиш бюджета си на едно място и да забравиш за Х години. Диверсификацията е за чичковци и дядовци, които искат да запазят парите си или ако управляваш чужди пари и търсиш по-малък риск.

Нямам нищо против да преглътна временен спад в TSLA от 70% за да хвана пик след това. Някои хора имат убеждението, че ще уцелят момента - аз не съм от тях. Вече няколко пъти е имало по 30%+ и съм претръпнал.

Ако спре да расте с поне 35%+ на година ще размисля. В момента е 50%+ ;)

Не твърдя, че някой трябва да купува TSLA, а да инвестира на база убеждения върху фундамент и да не продава поне 5-10г.

Имай предвид, че TSLA е един вид дивидентна компания, защото увеличаването на броя свободни акции от разрастващ се бизнес е дивидент за дългосрочните акционери и силен булиш сигнал. Ще има поне още 2-3 сплита в следващите 10г.

Между другото много от "инвеститорите" тук не осъзнават, че ако портфолиото им изостава от SPY или BRK всъщност губят пари. Било рисковано да купуваш SPY по време на криза или ATH ама в същото време купуват единични компании с пъти повече риск...
 
До колко бихте държали PayPal ? Купих преди месец на 97$ и се чудя да държа ли до 200$.

По-правилно е да питаш дали някой е купил пейпал при спада, за да може да ти отговори.
Който не го е харесал под $100 няма да ти отговори адекватно на питането. :)
 
Ако тази година не изляза поне 30% доходност ще търся пенсионерския вариант на инвестиране за 5-6% дивидент и си отивам на село. :)

От колко време се занимаваш с това? На мен ми отне 4-5г. докато зацепя някои неща.

Има фондове, които спокойно могат да ти дадат 30%, а за 2021 даже SPY и VOO бяха горе-долу толкова. BRK е върнал 20% от 1965г. насам.

Защо изобщо се мъчиш с дейтрейдинг ако търсиш само 30%?

5-6% е доста висока доходност за дивиденти. Т.е. по-голям риск.

За себе си го смятах така: с 550,000лв. капитал при два периода:
- до 50г. където да бутам например в SPY със средно 10.72%
- пенсия с 3% дивиденти в 10-тина компании и консервативна обща годишна доходност от 5% от самите акции (гледайки примерно JNJ, Coca-Cola и AT&T)

Ще мога да дърпам около 3650лв./м. без някога да ми свършат парите.

Което е meh..., защото ми трябват поне 10к лв. , а за чужбина трябва да са х4. Те за това казват, че първият $1м е най-труден. :hankey:

Тук го смятах ако сега сега започвам отначало с $0 и искам да се пенсионирам на 50г. :D

Screen Shot 2022-04-05 at 16.11.42.png

До колко бихте държали PayPal ? Купих преди месец на 97$ и се чудя да държа ли до 200$.

Аз купувам с цел да държа поне 5-10г. Така тези спадове, кризи, войни и т.н. не ме притесняват.
 
Бе дей трейдинга не виждаш ли, че ми е с джобни пари? Отделно сега имам време да си правя експерименти, с дей трейдинг и НЕ е случайно с джобни пари. Нямам намерение да цъкам постоянно.
Търся поне 30% доходност от дългосрочните ми позиции. И както съм отбелязвал - дългосрочни не значи, че ще държа ако цената стане неадекватна.

5% от дивиденти ги имаш за следващите десетилетия от всяка голяма енергийна компания, в която влезеш сега.*
*Винаги има риск.
Пример: Мъск се репчи на Путин в последно време, онзи изтрещява и му думка фабриките. :D
 
5% от дивиденти ги имаш за следващите десетилетия от всяка голяма енергийна компания, в която влезеш сега.*

5% е прекалено висока доходност за дивидент и носи много риск ако е за годините, в които искаш защита.

The No. 1 consideration in buying a dividend stock is the safety of its dividend. Dividend yields over 4% should be carefully scrutinized.
 

Горе