Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Револют е стартъп, поема таксите за сметка на акционерите си, а такива такси има, акционерите всяка година наливат пари, ако видиш отчетите им, 5-та поредна година са на загуба, която не може да продължава безкрайно, освен ако не перат пари и някакси избиват загубите.
 
Револют е стартъп, поема таксите за сметка на акционерите си, а такива такси има, акционерите всяка година наливат пари, ако видиш отчетите им, 5-та поредна година са на загуба, която не може да продължава безкрайно, освен ако не перат пари и някакси избиват загубите.

Т.е. само защото има шанс нещата да се променят не трябва да използваме услугите?

SEPA преводите в много банки са безплатни и е стандартна практика. Не е ограничено за финтех като Revolut. Това, че нашите банки ни джугат е отделен въпрос.

Също ако не е Revolut ще е друга алтернатива. Не е като да няма и постоянно се пръкват нови. :) А дали са на загуба мен лично не ме интересува, защото нито съм акционер, нито бих купил акции ако направят IPO.
 
Следващите дивиденти. До тук този месец общо $0.71 + $1.88 + $1.62 = $4.21

Септември бяха $0. Ще го сложа в една табличка, която следи реалните транзакции за по-добър допаминов бууст. ;)

IMG_7765.PNG
 
Следващите дивиденти. До тук този месец общо $0.71 + $1.88 + $1.62 = $4.21

Септември бяха $0. Ще го сложа в една табличка, която следи реалните транзакции за по-добър допаминов бууст. ;)

Виж файлът 26215
С тоя допаминов бууст ще получиш ниска чувствителност на допаминовите рецептори и после ..
Сори за офтопика
 
Това е нотификация от IBot. Има го в уеб, на телефона и в TWS.

Мисля, че няма удобен начин да ги следиш без репорт или ръчно да ги описваш в датата на плащане.

За това и в табличките, които си правя получения дивидент и самите покупки са част от ръчните стъпки. Почти всичко останало може да е автоматично.

Можеш да си напишеш скрипт, който да парсва репортите и да плюе каквото ти трябва.
 
Понеже продължавам проучвам какви дивидентни компании да избирам за това портфолио. Политиката на компанията относно дивидентите има много голямо значение.

Какво точно е влиянието на различните политики?
  • растящ
  • наличен
  • без промяна
  • без дивидент
  • ако често го режат
  • и спрямо S&P500

Излиза, че най-добра доходност и най-слаба волатилност имат компаниите с растящ дивидент (дори да е по-слаб). Нещо, което съвпада с моите лични бектестове и защо се стремя да поддържам бета под 1. Т.е. волатилност под тази на S&P500.

Нека не бъркаме пасивната доходност с избора на компания за друг тип портфолио, защото ми прави впечатление, че повечето хора тук не са наясно каква е целта на темата и това портфолио.

Screen-Shot-2022-10-19-at-15-48-13.png
 
Да демонстрирам как дивидентите имат отражение дори ако са съвсем малки суми както е сега.

Това е част от една нова секция в табличките. Най-после успях и да намеря начин да дърпам Industry без бъгавия IMPORTXML от yahoo finance или finviz.

Скоро ще я пусна да може да се изтегля. Работи доста по-добре от https://trackyourdividends.com/, защото можеш да добавяш много допълнителни параметри, които там са платени.

Много съм доволен как се получава. ;)

Последната снимка е "projected income" на база конфигурируеми параметри за:
- колко добавяш на годишна база.
- предполагаем ръст в дивидентите.
- предполагаем ръст в акциите.

Screen Shot 2022-10-22 at 22.25.34.png

Screen Shot 2022-10-22 at 22.26.11.png

Screen Shot 2022-10-22 at 22.32.18.png
 
Някой може ли да предложи компания с дивидент през следващите 30-тина дни? Т.е. да плащат през ноември?

Нещо не успявам да си харесам нищо, което да мога да му хвана ex-date.
 
Едни рискови вкарай в ARR, ежемесечно да ти капе.
Пък и в момента играеш с джобни пари, не е страшно, но пък за целта ще ти върши работа. :)

Ти с твоите рискови... Дай поне компанията да не е на загуба. :)

Джобни или не - не смятам да ребалансирам в следващата 1г.
 
Някой може ли да предложи компания с дивидент през следващите 30-тина дни? Т.е. да плащат през ноември?

Нещо не успявам да си харесам нищо, което да мога да му хвана ex-date.
Виж EPD ... мисля края на октомври екс дев , а ноември плащаха
 
Мда, EPD и ET са си трепач.

п.п. а ARR ти го предложих, за да чийтнеш по-лесно към подсигурени ежемесечни плащания, ако ще и с $50 инвестиция, че да почнеш да си избираш следващите компании по нормален начин и търсене на изгодна цена, вместо време на плащане. :)
 
Мда, EPD и ET са си трепач.

п.п. а ARR ти го предложих, за да чийтнеш по-лесно към подсигурени ежемесечни плащания, ако ще и с $50 инвестиция, че да почнеш да си избираш следващите компании по нормален начин и търсене на изгодна цена, вместо време на плащане. :)

Е брат, намери какво да предложиш. :hankey:

Realty Income също има месечен дивидент. Компанията е дивидентен аристократ и пак е REIT. Тя ми е в списъка с бъдещи покупки.

Кажи си, че харесваш рискови позиции. И аз харесвам, но не в това портфолио. :)
 
За следващата покупка ще събера около 300лв. и в разрез с мирогледа си ще ги вложа в EPD. :)

Това ще увеличи годишния пасивен доход от $72 на $83. Или 15%.

- една малка задача в Upwork, която ми отне 30 минути.
- планираните 100лв. на месец.
- 50-тина лв. от spare change в Revolut.

А тъй като месеците са много близки по доходност другия път пък ще се възползвам от някоя компания, която предлага месечни дивиденти. Вероятно O.

Ето как изглежда услугата на Revolut, която заделя стотинки на всяка покупка. Аз съм го сложил с множител х2 щото why not?

IMG_7771.png
 
Ха, превода от преди няма и 3 часа пристигна в IB. :)

В крайна сметка си взех 7 бройки.

Edit: EUR.USD е виртуална позиция и IB я създава, когато направиш покупка без предварително да превалутираме. Така избягваш таксите. По принцип може да се скрие, но засега следя превалутирането.
Screen Shot 2022-10-25 at 18.27.57.png
Screen Shot 2022-10-25 at 18.29.12.png

Screen Shot 2022-10-25 at 18.27.28.png

Screen Shot 2022-10-25 at 18.31.54.png
 

Горе