Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Е те другите чакат корекция или там каквото чакат. После ще купуват в ATH.

Подходящо меме за тях (нищо че е за BTC, мързи ме да го преправя).

uiwew0qcm8d81.png
 
Не мисля, че някой чака нещо, а по скоро има макс още 2-3, които вероятно не са толкова активни в купуватено и същевременно не казват нищо. :)
Освен ако няма още десетки други, но си мълчат изцяло.
Здраве да е, вече съм на $220 PADI :)
 
Според мен си чакат, защото бяха по-активни в края на 2021г.

Конкретно за тази тема не са нужни големи суми, а постоянство. Може и с 20лв. в брокер без такси.
 
"Затуй" пуснах меме-то. Явно не съм достатъчно убедителен и ще трябва да измисля нещо подходящо.

Всъщност в други канали имам по-голям успех, но хората та са с повече опит и са наясно, че корекция или не най-важното е да си в играта.
 
Аз съм много на вие още за да пиша каквото и да е,само чета и после търся в гугъл значението на термините които използвате.За 1 месец от както имам акаунт в IBKR купих акции на AMZN,GOOGL, и TSLA(по-малко),за които четох из форумите че ще се вдигнат,за сега съм -600$.Идеята беше да използвам момента когато всичко пада да купувам,после като се нормализира пазара да продам и да обърна всичко в дивидентни акции и etf.
 
Аз съм много на вие още за да пиша каквото и да е,само чета и после търся в гугъл значението на термините които използвате.За 1 месец от както имам акаунт в IBKR купих акции на AMZN,GOOGL, и TSLA(по-малко),за които четох из форумите че ще се вдигнат,за сега съм -600$.Идеята беше да използвам момента когато всичко пада да купувам,после като се нормализира пазара да продам и да обърна всичко в дивидентни акции и etf.

Това звучи малко като - ще трейдна.

Да наблегна, че ако форумите и социалните мрежи са базата, която използваш за да взимаш информация няма да ти се получи.

Пускал съм много книги по темата - започни с тази https://www.amazon.com/Little-Book-Common-Sense-Investing/dp/0470102101
 
То в сегашните условия, ако чакаш нещо да се катери, че да изкараш горница и да купиш друго... почти на 100% всичко ще се е покатерило и файдата е никаква.
А точно тия трите компании всеки очаква някога да тръгнат нагоре, ама тва не значи, че преди това няма да паднат още толкова.
И все пак да не е негативно - и аз очаквам да има рали вече, но после пак надолу.
 
Аз си търся за февруари ама не си харесвам нищо засега. Вероятно ще добавя към съществуващите, които плащат тогава (ABBV и PG).

Също искам да разкарам EPD и VZ, че са с много слаб DG. Може и там да купя малко за да сваля средната цена. Трябват ми $4-5.

Дано трейдърите ги бутнат нагоре покрай dividend capture стратегията.

Screenshot 2022-12-21 at 0.34.01.png
 
Темата се чете и следи от доста потребители, просто повечето хора не искат да инвестират в stocks в момента, защото цените са сериозно завишени. Нормално е. Никой не купува ATH, около който сме в момента на доста графики (дори след -20% корекция). Всички залагат на идващата рецесия и пазаруването "на килограм" през нея, нормално. Лошото е, че сметката ще се окаже вярна.

А сега по темата - @metaverse , за Февруари имах същия проблем като теб. Може да погледнеш този списък и да видиш какво ще си харесаш - има хубави неща:

https://we.tl/t-sRbp60Vs1H
 
Това е интересно твърдение, но се сещам за хора, коита купуваха в началото на годината и вярваха, че е голяма промоция. => не са много тия дет сега не пазаруват, поради такава причина. :)
Иначе ще пада, то е ясно.
 
Темата се чете и следи от доста потребители, просто повечето хора не искат да инвестират в stocks в момента, защото цените са сериозно завишени. Нормално е. Никой не купува ATH, около който сме в момента на доста графики (дори след -20% корекция). Всички залагат на идващата рецесия и пазаруването "на килограм" през нея, нормално. Лошото е, че сметката ще се окаже вярна.

Това е трейдърски манталитет и е доказано, че не работи. Ние не сме трейдъри (поне не в тази тема).

Скъпи са според какъв обективен показател? Защото ако гледаш PE си в заблуда. Има компании, които дори сега са в ATH - означава, че няма да купим ли? Има други, които в рецесия винаги се държат добре.

Или пък сме си харесали компания и сме купували на $100. Сега е $50 - пак ли няма да купим? Ако избираме по фундамент, а не по емоция при положение, че общия пазар се движи заедно - както сме купували на $100 така трябва и на $50.

Един вид бичи пазар е ще чакам, защото е скъпо. После мечи пазар е ще чакам да мине корекцията. Накрая все си чакам. Рискът да не поема риск. ;)

Невъзможно е да знаеш кога ще обърне посоката, а когато се случи става изключително бързо. Особено с компании, които имат висока бета. Айде тук в тая тема няма такива, но все пак обръщалото е внезапно.

Истината е, че по-малко от 1% от хората са способни да нацелят подходящ момент. Всички останали просто трябва да купуват с DCA за да се защитят и да спечелят от волатилността.

А сега по темата - @metaverse , за Февруари имах същия проблем като теб. Може да погледнеш този списък и да видиш какво ще си харесаш - има хубави неща:

https://we.tl/t-sRbp60Vs1H

По-удобно е ако вкараш параметрите за fcf, eps, pe, ex-date, payment date, dividend growth, и др. в табличката. В Google Sheets динамично могат да се теглят. Или пък в някоя апликация като snowball и trackyourdividends.

Все пак ще ги разгледам, благодаря.
 
Това е интересно твърдение, но се сещам за хора, коита купуваха в началото на годината и вярваха, че е голяма промоция. => не са много тия дет сега не пазаруват, поради такава причина. :)
Иначе ще пада, то е ясно.
Купуваха, защото Mr Market вървеше само в една посока и обещаваше, че ще има нови ATH. Обаче изненада - лека корекция. Това не значи, че не е възможно да се случи все още де, просто хората масово залагат на друго.
 
Не мисля, че сега е ATH, а точно обратното, почти всичко е яко в червено, така че не лошо за покупки. Декември попринцип си става още по-зле, защото всички продават нещо на загуба за да нулират и да нямат данъци. И аз го направих това. Забавното е, че без да се опитвам да градя дивидентно портфолио, така ми се случи че за годината имам около 400$ дивиденти, заради ресурсните компании.
 
  • Like
Реакции: Ivo_
Не мисля, че сега е ATH, а точно обратното, почти всичко е яко в червено, така че не лошо за покупки.

Има много компании близко до ATH или над. От споменатите тук се сещам за ABBV и WM. И на двете рецесия няма да им попречи особено.

Едит: ето още няколко споменавани тук. Някой са нагоре с по 18% ytd.

Screenshot 2022-12-21 at 10.15.33.png
 
Последно редактирано:
Това е трейдърски манталитет и е доказано, че не работи. Ние не сме трейдъри (поне не в тази тема).

Скъпи са според какъв обективен показател? Защото ако гледаш PE си в заблуда. Има компании, които дори сега са в ATH - означава, че няма да купим ли? Има други, които в рецесия винаги се държат добре.

Или пък сме си харесали компания и сме купували на $100. Сега е $50 - пак ли няма да купим? Ако избираме по фундамент, а не по емоция при положение, че общия пазар се движи заедно - както сме купували на $100 така трябва и на $50.

Един вид бичи пазар е ще чакам, защото е скъпо. После мечи пазар е ще чакам да мине корекцията. Накрая все си чакам. Рискът да не поема риск. ;)

Невъзможно е да знаеш кога ще обърне посоката, а когато се случи става изключително бързо. Особено с компании, които имат висока бета. Айде тук в тая тема няма такива, но все пак обръщалото е внезапно.

Истината е, че по-малко от 1% от хората са способни да нацелят подходящ момент. Всички останали просто трябва да купуват с DCA за да се защитят и да спечелят от волатилността.



По-удобно е ако вкараш параметрите за fcf, eps, pe, ex-date, payment date, dividend growth, и др. в табличката. В Google Sheets динамично могат да се теглят. Или пък в някоя апликация като snowball и trackyourdividends.

Все пак ще ги разгледам, благодаря.

Скъпи са според много показатели, г-н Стефанов.
PE не е достатъчен показател за преценка при текущия пазар, но това е ясно, предполагам
(ще отворя скоба тук - PE при текущия пазар не може да се сравнява нито с конкурентите в категорията, нито с маркета като цяло, нито с нищо в момента, в който маркета върви в ясна посока).

По-скоро проблемите са другаде, примерно в Debt показателите и покачващите се лихви, страха в инвеститорите и тнт. Но не само, не само...
 

Горе