От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Аз имам заведение - кафе бар,денонощно е,намира се в един от кварталите в гр. Варна,имам го от 2001-ва година и има клиентела постоянна,хората си идват всеки ден през деня пият кафета,вечерта пият други питиета и по мои статистики 90% от клиентите пушат.

Заведението ми е голямо,на няколко нива,имам възможност за отделни зали за пушачи и непушачи,опитах се преди време да обособя такива места,но така и не стана,по простата причина,че никой не влизаше на местата за непушачи.Просто всичко живо пуши и не виждам защо трябва да има пълна забрана.Да,това е европейска практика,но какво ни е европейското на нас,че точно това трябва да стане.

Аз лично съм непушач,но тая забрана не я намирам много удачна за България.По света,където съм ходил,в Америка и из Европа манталитета на хората,отношението им към заведенията въобще не е като нашето.В щатите примерно на всеки ъгъл има Starbucks.Да,там не се пуши,но хората отиват в това кафене,вземат си едно кафенце или лате,или капучино и какво ли още не,вземат си за изпът и си тръгват,никой не се заседява,няма ги тия кибици както е при нас ,да стоят по 2 часа на едно кафе или на един чай :).Затова по света много не ги бърка хората дали ще се пуши или не в заведенията,те простоТвзимат гълтат кафето на крак и действат.Това обаче(на всички вярвам е ясно) не се отнася за нас :).Българинът е свикнал да пие кафе продължително време.За ракията се отнася също :)

Но какво да се прави,ще трябва да се съобразяваме,засега ми е хрумнало да раздавам електронни цигари на всеки клиент :) Тва ми измисли главата като решение за изход от кофти ситуацията.
 
Аз нямам желание да се спира пушенето в заведенията. Това го казвам на всеки, с които коментираме темата. Никога не съм пушила. В семейството ми има заклети пушачи, такива, които са ги спрели и такива, които никога не са пушили. Общувам с много и различни хора и в това отношение, както и в други. Не ми пречи да се пуши в заведенията, ако има и места, където да не се (дори и ако не всяко заведение ги има). Ако съм в добро настроение - ще ходя при пушачите с приятелите ми, които пушат. Ако не - не. Разбира се, климатизацията и анти-табако уредите все трябва да работят, нали?

Проблемът ми е като вървя по улицата и "мацката" или "г-нът" пред мен си тръска цигарата докато върви, издиша... въздухът докарва всичко в мен и аз буквално се задушавам. Това ми пречи. Не кой в кое заведение ще пуши или не - ако не искам, няма да ходя там, но по улицата трябва да вървя все пак.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Тука цигарите са по 15лв и като гледам пак си пушат - ревът че са скъпи но не ги отказват

Ама дето викаше Вискяра нали трябва да има забрани та да може после бате ви бойко да ги отмени и всички да му се радват като на цар Освободител :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Сега остава да ни забранят и да дишаме!!!:clap:
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Супер влючване от послдния :clap:
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Сега остава да ни забранят и да дишаме!!!:clap:

To I togava sha ima nqkoi deto da hitruva! - Izvinete me za latinicata s telefona Sam.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Всеки ще се пази от глоби - и заведенията и самите клиенти. На собственика като му лепнат веднъж 5000 лв глоба и за второ нарушение 10 000 и то няма да му остава нищо друго, освен да затвори. По тая логика по-добре да затвори предварително, отколкото след като се е набутал с глоба. То и без това няма да мине много време и заведенията сами ще фалират - нали ги гледам младежите - вече не драпат да ходят по дискотеки като преди, а си стоят вкъщи и си щракат на компа. За какво им е да излизат, като отвкъщи си говорят с всички приятели, а в същото време могат да си ядат, да си пушат, да си пият и то не на ресторантски цени.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А в частните фирми в специално направени помещения за пушене, дали ще може да се пуши?
 
Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А в частните фирми в специално направени помещения за пушене, дали ще може да се пуши?
100% са измислили нещо такова. Поне така е белите държави. Място за пушачи винаги ще има, както се вика тук не знам как точно ще глобяват особено с тези цени на глобите, където има и такива, които са една заплата. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Този закон е страхотен. Много се кефя знам, че след този пост много хора ще ме намразят, но не ми пука. Аз съм непушач и не мисля, че заради пушачи трябва да се тровя допълнително. На много хора пушачи съм отровил живота, заради цигарите. Баща ми спря да пуши. Приятелката ми спря да пуши и то добре, че спря, защото и се пишеше лошо ама се спря навреме. Почти всичките ми познати и приятели са непушачи е аз за какво трябва да търпя дима на разни непознати. Отивам на Комиците в летния театър в Русе човек до човек сме наблъскани някакъв пенсионер не се спря да пуши после плачат такива, че пенсийте им малки. Малко ми остана да светне червената лампичка и да му секна страстта към цигарите. Карал съм се с разни познати, като сме на една маса и ми пушат насреща. А имам един познат в Италия беше набил един заради цигарен пушак. Предупредил го един път два пъти и после му замазал цигарата в лицето с един шамар :)
 
  • Like
Реакции: rak
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Този закон е страхотен. Много се кефя знам, че след този пост много хора ще ме намразят, но не ми пука. Аз съм непушач и не мисля, че заради пушачи трябва да се тровя допълнително. На много хора пушачи съм отровил живота, заради цигарите. Баща ми спря да пуши. Приятелката ми спря да пуши и то добре, че спря, защото и се пишеше лошо ама се спря навреме. Почти всичките ми познати и приятели са непушачи е аз за какво трябва да търпя дима на разни непознати. Отивам на Комиците в летния театър в Русе човек до човек сме наблъскани някакъв пенсионер не се спря да пуши после плачат такива, че пенсийте им малки. Малко ми остана да светне червената лампичка и да му секна страстта към цигарите. Карал съм се с разни познати, като сме на една маса и ми пушат насреща. А имам един познат в Италия беше набил един заради цигарен пушак. Предупредил го един път два пъти и после му замазал цигарата в лицето с един шамар :)
Подкрепям напълно! Преди време имах една колежка, бог да я прости, умря миналата година след два инсулта и рак. Та когато работехме заедно преди 10 години, тя пушеше нон стоп, като постоянно се опитвах да я накарам да излезе да пуши навън, още повече, че бяхме в едно мазе, с едни малки прозорчета високо горе на тавана и всичкия пушек си оставаше вътре. Не стига, че не ми обърна никакво внимание, но и нарочно доведе още 4-5 колежки от други служби през почивката, които запалиха демонстративно цигари и одимиха още повече помещението. Та това е поведението на нашите пушачи - не само, че нямат културата, да не смущават хората около себе си, но и демонстративно нарушават спокойствието на другите, дори след като последните са ги помолили, да не пушат.
Примери имам стотици. Веднъж във влака Пловдив - Бургас, купили сме си билети за непушачи, влизаме в купето - детето беше малко, само на 5 години и една жена влиза заедно с нас. Вътре двама младежи, с по няколко празни бири в краката и пушат, не се вижда нищо в купето от дим, в първия момент помислих, че нещо гори. Веднага всички започнахме в един глас да ги питаме защо пушат в купе за непушачи, а те вдигнаха пара до небето, викове, крясъци, на фона на нашето изумление от поведението им. После викнахме началник влака и той ги изгони, а те си тръгнаха с още повече викове и протести, чак се чудя как не удариха някого. Отгоре на всичкото нямаха нито запазени места, нито нищо. Обаче фасон в изобилие.
 
От: Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

100% са измислили нещо такова. Поне така е белите държави. Място за пушачи винаги ще има, както се вика тук не знам как точно ще глобяват особено с тези цени на глоби те, където има и такива, които са една заплата. :)

Tuk moga da dopalnq che ima obosobeno mqsto za pushachi a tam kadeto nqma horata izlizat ot zgradata I pushat otpred za Uk stava vapros
 
Re: От: Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и о

Tuk moga da dopalnq che ima obosobeno mqsto za pushachi a tam kadeto nqma horata izlizat ot zgradata I pushat otpred za Uk stava vapros
Има, просто не виждам начин да няма. Ако нямаше говорим за засилена дискриминация, което реално ще отвори работа на адвокатите. А там не е като тук, да ги мотат - съдят се та пушек се вдига. Чак тук смърди да драни катерици.

Ако забелязвате вече и във вагоните на влаковете не се пуши, даже не знам дали има обособени места там. Това го разбрах след като ми се наложи да взема маршрута София-Враца. Но пък като минах през т.нар. тоалетна там, си смърдеше на цигари, пък нека не се пуши. Малко трудно се примирява българина и има една силна черта, която малко нации имат - изобретателност и тарикатлък. :)
 
От: Re: От: Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места

Ако забелязвате вече и във вагоните на влаковете не се пуши, даже не знам дали има обособени места там. Това го разбрах след като ми се наложи да взема маршрута София-Враца. Но пък като минах през т.нар. тоалетна там, си смърдеше на цигари, пък нека не се пуши. Малко трудно се примирява българина и има една силна черта, която малко нации имат - изобретателност и тарикатлък. :)
Ученически спомени - да се криеш в тоалетната, за да пушиш 8)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Върл пушач съм, пуша от 17 години(сега съм на 30) и съм с две ръце за този закон, и в двете по един фас :) пуша по около 30 цигари дневно и то не разни тънки фасчета. Но от закон до спазването му има голяма разлика, и да се приеме все ще има разни тарикати дето да сметнат, че са много важни ако запалят. Нищо културно няма да пафкаш в лицето на непушачи и да им тровиш въздуха, да пафкаш на детска площадка (масово се практикува от майки, които по правило имат и претенции някакви) а после детето ти да събира и дъвче вонящи фасове, или пък да мяташ фас където ти падне по улици и тротоари.

На мен лично много често ми става неудобно ако дима ми отива към непушач, дори да сме на по бира в нчкое заведение през лятото. Ама не знам, или аз съм сбъркан или съм объркал мястото...
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Мене ми е се тая.
Обикновено все има вариант да не се натискаш в димящи орляци.

Офис, пушещи колеги, обществен транспорт, одимени заведения от селски тип - се неща с коит съм скъсал.
Единствено га чакаш по разни държавни институции нема мърдане и щеш не щеш дишаш ароматите на разни циганори :) .

Иначе да си пушат, ако щат по 6 кутии на ден, да обедняват, и да си тънат в социалната и физическа мизерия.
Тяхна си работа.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

На цената на цигарите винаги им се намира цаката, гледам мойте познати пушачи все си намират отнякъде по 1 лв кутията. Ако трябва в циганската махала ще идат и пак ще се сдобият с евтини цигари. Обаче после си ги слагат в луксозни кутии :)

Това е много стар номер, и аз имам приятели които намират начин за левче цяла кутия. Иначе за мен - аз съм заклет непушач, до момента съм на 34 години и така и не ги научих, и нямам и намерение. Този закон си има както плюсове така и минуси, важното е дали минусите ще са повече или обратното. Имам двама приятели които отказаха цигарите, защото взеха да правят с калкулатора на Iphone колко пари давали на месец за цигари, и единия изчисли че давал 180 лв. на вятъра, а друг си изчисли че давал около 300 лв. за цигари, и лека по лека с електронни цигари успяха да ги откажат. Хубаво е да направят отделни помещения в заведенията и дискотеките за пушачи и за непушачи, както е в самолетите и тогава да въвеждат закона. Приятелите ми като идват на гости в къщи, просто без да им казвам си знаят - излизат си на терасата и там си пушат, и след това влизат и продължаваме да пийваме. Когато возя някой в колата, разрешвам да запали но да си отвори прозореца и да издишва навънка пушека. Иначе все по рядко ходя по заведения, защото работата ми е такава че не ми остава време, и ако отида гледам да е в заведение където вентилацията работи, а не веднъж на 24 h за 10 мин. понеже икономия на тока че видиш ли бил скъп. Избягвам "икономичните" заведения които пестят ток, където има мъгла от фасове, имам предвид зимата, защото лятото отварят прозорците. Само да не вземат да забранят ракията и винцето ( особено винцето, аз си много си го обичам ) ей на тогава вече ще има ответна реакция. :twisted: Всъщност те се обяха опитали да наложат акциз на ракията преди 3 години мисля че беше, но доста народ се вдигна на протест и не им мина номера, а ракийцата и винцето са в пакет с баш българските традиции от време оно. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Ох, миналия ден един направо ме сащиса - искаше бели кичури на една черна като катран коса, това си е три часа поне време. Настаних го на компютъра да щрака докато му станат бели кичурите и по едно време вика, има ли тук тоалетна, да изпуша една цигара :shock: Изстрелях го навън да пуши, то добре че каза за какво му трябва тоалетна :)
 
Днес докато бях навън видях много хора с електронни цигари, което е все по-често срещано явление, като преди няколко месеца не беше. Или си въобразявам или наистина хората се подготвят за 1-ви, което реално е точно след 2 дни. :)

Някъде четох, ако не се лъжа в Стандарт, че ще пощадят част от пушачите като им предоставят възможност да си поръчат наргиле в заведението. Което за мен лично си е минавка за самия клиент, но е лично мнение. Не виждам как някой ще си разменя лигите с другите, ще пуши в кръга, защото се слага между всички, ще му се случи веднъж, най-много два пъти за цяла вечер и в същото време може да се наслаждава на вечерта. Това е за закоравелите пушачи, не за обикновените, които могат да издържат повече от 4-5 часа без. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А дали ще може да се пуши с електронни цигари?
 

Горе