Политически тест - провери своя резултат

Сигурно заради онова частно нещо наричано "Федерален" резерв.

Най-сетне си призна, че не държавата е виновна.
Може ли да кажеш, къде съм признал, че държавата не е виновна?
 
А кой тогава е виновен за частното нещо "Федерален" резерв. Значи искаш хем "бизнесът" да е свободен да прави каквото си поиска, хем държавата да носи отговорност за това.
 
Абе, не се ли уморихте да ровите във википедия, да показвате интелектъални мускули. Сещам се в момента как не се дигитализираха библиотеките, че тогава верно само щеше да ни остане википедията, а дали там информацията е достоверна, вече ще кажат специалистите в тази ниша
 
А кой тогава е виновен за частното нещо "Федерален" резерв. Значи искаш хем "бизнесът" да е свободен да прави каквото си поиска, хем държавата да носи отговорност за това.
Ако беше се образовал по темата - щеше да си наясно, че ФЕД е колкото държавна толкова и частна, но това не е проблема, а че има връчен монопол и никой друг няма такова, за да издава валута. С други думи това е Централна Банка, в момента на инститциализиране на централна банка и фиатни пари, можеш да кажеш чао-чао на системата ;)
До тогава бизнесът се е конкурирал в издаването на банк-ноти, обезпечени със злато - като единствената регулация е била пазарна. След 1913 регулацията е не е пазарна, а централна.
За кой ли път ти казвам образовай се по темата.
 
Абе, не се ли уморихте да ровите във википедия, да показвате интелектъални мускули. Сещам се в момента как не се дигитализираха библиотеките, че тогава верно само щеше да ни остане википедията, а дали там информацията е достоверна, вече ще кажат специалистите в тази ниша
Ами колегата Вени, пише без да знае - би било overkill, ако му дам да чете някоя от книгите на Мизес или Хаяк.
Все пак той си с комунистически убеждения - това трябва ти говори колко е застъпено любопитството, логичното мислене и причинно-следствената връзка в комунистите. Всичко по-различно от ограбване и кражба, е тегаво :)
 
Ами колегата Вени, пише без да знае - би било overkill, ако му дам да чете някоя от книгите на Мизес или Хаяк.
Все пак той си с комунистически убеждения - това трябва ти говори колко е застъпено любопитството, логичното мислене и причинно-следствената връзка в комунистите. Всичко по-различно от ограбване и кражба, е тегаво :)
В рамките на две сложни изречения назова две имена/книжки като дублика. Не мога да повярвам, че човек от твоя ранг продължава да няма собствено мнение и се осланя на мнението на други.
 
В рамките на две сложни изречения назова две имена/книжки като дублика. Не мога да повярвам, че човек от твоя ранг продължава да няма собствено мнение и се осланя на мнението на други.
Тавариш, нещо пак да не те хващаме във фаза - толкова ли не можеш да хванеш от контекста какво ти писах преди малко?
 
От контекста само схванах, че колегата Veni8 те затапи, а ти се опита да игнорираш това. Правилно ли разсъждавам в момента?
 
От контекста само схванах, че колегата Veni8 те затапи, а ти се опита да игнорираш това. Правилно ли разсъждавам в момента?
Пробвай пак :)
Няколко пъти му писах на колегата да се образова по темата - след като реши отново да пише по теми, които не разбира, в случая какво е неолиберализъм и да дава "становище", просто му копнах няколко реда от уикипедия(все пак е някаква начална отправна точка за поетапно преминаване към по-сложните неща, в случаят, да четеш книги по материята), което не мисля, че е трудно, но явно не го прави(чудно ми е как си е изградил колегата тези коми убеждения...)
Сега виж какво ми писа по-горе и какво ти отговорих - дано този път са ти правилни разсъжденията :)
 
Това неолибизма, да не е някаква модерна дума на демокрцията, аз понеже съм си простоват човек.
 
Това неолибизма, да не е някаква модерна дума на демокрцията, аз понеже съм си простоват човек.
Що така се принизяваш?
 
Що така се принизяваш?
Не разбирам, нали неолибизма сега замества капитализма, вече се обърках от термините.
 
Не разбирам, нали неолибизма сега замества капитализма, вече се обърках от термините.
Да, обърка ги - не знам какъв неолиберализъм те гони, когато всичко е държавно регулирано до най-малкия детайл.
Провери си термините и утре ще пишем пак :)
 
Добре, но не забравяй за неолибизма, модерни политолози като нас трябва винаги да са нащтрек за новите течения в политиката.
 
9156538q.png
 
Да, обърка ги - не знам какъв неолиберализъм те гони, когато всичко е държавно регулирано до най-малкия детайл.
Провери си термините и утре ще пишем пак :)
То регулацията е следствие от необходимостта, а не "насаждане" на схемата. Ако в една държава всички са много богати, тогава неолиберализмът има шанс да съществува. Така е можело да бъде например в Англия, докато е била колониална, защото е харчела "чужди пари" (не твърдя, че е била такава). Иначе резултатът от липсата на регулации освен пазарните води до такава бедност на голяма част от хората, че последните се вдигат на бунт и събарят системата! А богата държава има или ако е с огромни ценни залежи, или пък ако паразитира ефективно върху останали пари или пък ако е нарочно наливано в нея от други страни.
В САЩ отдавна са разбрали това, като преди години са пуснал свободен пазар. Резултатът е бил това, че негрите след като обеднели, то изпотрошили всичко в града си. И така са разбрали управляващите, че не става тази схема. След това са дали на негрите жилища, които цял живот ще ги изплащат, но без и опит да им ги взимат, ако последните закъсат финансово.
 
То регулацията е следствие от необходимостта, а не "насаждане" на схемата. Ако в една държава всички са много богати, тогава неолиберализмът има шанс да съществува. Така е можело да бъде например в Англия, докато е била колониална, защото е харчела "чужди пари" (не твърдя, че е била такава). Иначе резултатът от липсата на регулации освен пазарните води до такава бедност на голяма част от хората, че последните се вдигат на бунт и събарят системата! А богата държава има или ако е с огромни ценни залежи, или пък ако паразитира ефективно върху останали пари или пък ако е нарочно наливано в нея от други страни.
В САЩ отдавна са разбрали това, като преди години са пуснал свободен пазар. Резултатът е бил това, че негрите след като обеднели, то изпотрошили всичко в града си. И така са разбрали управляващите, че не става тази схема. След това са дали на негрите жилища, които цял живот ще ги изплащат, но без и опит да им ги взимат, ако последните закъсат финансово.
Ама и ти как плещиш неща, стил чул, не дочул :)
САЩ от 1800 до началато на 20 век от тотална плюнка, стават световен икономически хегемон, задминавайки именно британската империя - именно след годините на робството се вижда и брутален подобрени на благосъстоянието в САЩ - имало няколко десетилетият дефлация с икономически разстеж - нещо невъзможно според редицата кейнсианци, т.е. цоцалните икономисти, които подкрепят идеята пазара не струва, държавата трябва да регулира всичко.
Можеш ли да ме светнеш това огромно богатство, което е окрадено от комунистите след 44-та година в БГ, как е генерирано?
Обясни ми хора като Атанас Буров, братята Георгиеви или златният милиардер(към днешна дата) Пенчо Семов, та те робовладелци ли са били, или в случая на Семов срещу системата ли се бунтували,щото от бедняк става изключително богат. Да знаеш, кой е благодетеля на Габрово?
Когато имаш широко застъпено предприемачество и липса на държавна намеса в свободните и доброволните отношения имаш машина за благоденствие както лично така и кумулативно - цялата икономика расте.
Елементарна справка преди великата депресия САЩ е минала през 1 дузина рецесии траещи между 6-18 месеца според случая, пазара е чистил дисбалансите и неефективността, до депресията от 29 се стига с една брутална кредитна експанзия, а продължителността е функция на умните държавни политики - един прост пример правителството е изкупувало от фермерите кораби с жито и царевица и ги е изхвърля в окените, за да стимулира цените нагоре, защото фермерите тотално си осрали целият бизнес, но реват за държавна помощ - тогава се възприема концепциите и на Кейнс на съвкупното търсене, че то стимулира икономиката и че пазара не струва и затова държавата да регулира и да чисти дисбаланс - е от средно 1 година на 10 години, супер ефективно - и то само защото става ВСВ и фокусът е сменен.
 

Горе