То регулацията е следствие от необходимостта, а не "насаждане" на схемата. Ако в една държава всички са много богати, тогава неолиберализмът има шанс да съществува. Така е можело да бъде например в Англия, докато е била колониална, защото е харчела "чужди пари" (не твърдя, че е била такава). Иначе резултатът от липсата на регулации освен пазарните води до такава бедност на голяма част от хората, че последните се вдигат на бунт и събарят системата! А богата държава има или ако е с огромни ценни залежи, или пък ако паразитира ефективно върху останали пари или пък ако е нарочно наливано в нея от други страни.
В САЩ отдавна са разбрали това, като преди години са пуснал свободен пазар. Резултатът е бил това, че негрите след като обеднели, то изпотрошили всичко в града си. И така са разбрали управляващите, че не става тази схема. След това са дали на негрите жилища, които цял живот ще ги изплащат, но без и опит да им ги взимат, ако последните закъсат финансово.
Ама и ти как плещиш неща, стил чул, не дочул
САЩ от 1800 до началато на 20 век от тотална плюнка, стават световен икономически хегемон, задминавайки именно британската империя - именно след годините на робството се вижда и брутален подобрени на благосъстоянието в САЩ - имало няколко десетилетият дефлация с икономически разстеж - нещо невъзможно според редицата кейнсианци, т.е. цоцалните икономисти, които подкрепят идеята пазара не струва, държавата трябва да регулира всичко.
Можеш ли да ме светнеш това огромно богатство, което е окрадено от комунистите след 44-та година в БГ, как е генерирано?
Обясни ми хора като Атанас Буров, братята Георгиеви или златният милиардер(към днешна дата) Пенчо Семов, та те робовладелци ли са били, или в случая на Семов срещу системата ли се бунтували,щото от бедняк става изключително богат. Да знаеш, кой е благодетеля на Габрово?
Когато имаш широко застъпено предприемачество и липса на държавна намеса в свободните и доброволните отношения имаш машина за благоденствие както лично така и кумулативно - цялата икономика расте.
Елементарна справка преди великата депресия САЩ е минала през 1 дузина рецесии траещи между 6-18 месеца според случая, пазара е чистил дисбалансите и неефективността, до депресията от 29 се стига с една брутална кредитна експанзия, а продължителността е функция на умните държавни политики - един прост пример правителството е изкупувало от фермерите кораби с жито и царевица и ги е изхвърля в окените, за да стимулира цените нагоре, защото фермерите тотално си осрали целият бизнес, но реват за държавна помощ - тогава се възприема концепциите и на Кейнс на съвкупното търсене, че то стимулира икономиката и че пазара не струва и затова държавата да регулира и да чисти дисбаланс - е от средно 1 година на 10 години, супер ефективно - и то само защото става ВСВ и фокусът е сменен.