Регистрация на фирма

От: От: Регистрация на фирма

Благодаря за изчерпателната информация. Под запориране на дружествения дял какво имате предвид? Аз ще съм управител и собственик на фирмата и това ме притеснява, да не се получи така, че да ликвидират фирмата по някакъв начин. Всъщност от цялата процедура само това ме притеснява...

Не е болка за умиране. Просто на фирмата не трябва да има нищо. Ама това вече не са много разговори за по форумите ;)
 
От: От: Регистрация на фирма

1. Не правете бизнес като ЕТ. Е/ООД плаща 10% корпоративен данък, както и 5% данък дивидент при разпределяне на печалбата.

Рядко го споменават, затова ще допълня: ако имате много печалба е изгодно да си вдигнете заплатата за да не плащате данък печалба и данък дивидент (14,5% общо) - вместо това ще плащате данък върху дохода (на физическо лице) 10% + осигуровките, като общата данъчна тежест може да е под 14,5% заради тавана на осигуровките: доходите над тавана на максималния осигурителен праг се облагат само с 10% данък върху дохода (сметнете например с 30 000 лева месечна заплата колко са разходите за осигуровки данък върху дохода - ще се получи ефективна данъчно-осигурителна тежест под 14,5%).

Друг е въпроса дали не може по някакъв друг начин да си намалите дължимите данъци и осигуровки (и доколко легално ще бъде това). Начини има, но това е свързано с други разходи и накрая ще излезе, че е било по-изгодно просто да си платите данък върху дохода + осигуровките (или данък печалба + данък дивидент - ако имате по-малко печалба).
 
От: От: От: Регистрация на фирма

Рядко го споменават, затова ще допълня: ако имате много печалба е изгодно да си вдигнете заплатата за да не плащате данък печалба и данък дивидент (14,5% общо) - вместо това ще плащате данък върху дохода (на физическо лице) 10% + осигуровките, като общата данъчна тежест може да е под 14,5% заради тавана на осигуровките: доходите над тавана на максималния осигурителен праг се облагат само с 10% данък върху дохода (сметнете например с 30 000 лева месечна заплата колко са разходите за осигуровки данък върху дохода - ще се получи ефективна данъчно-осигурителна тежест под 14,5%).

Друг е въпроса дали не може по някакъв друг начин да си намалите дължимите данъци и осигуровки (и доколко легално ще бъде това). Начини има, но това е свързано с други разходи и накрая ще излезе, че е било по-изгодно просто да си платите данък върху дохода + осигуровките (или данък печалба + данък дивидент - ако имате по-малко печалба).

Правили сме го за клиенти, но си струва само при определени условия. Клиентът работи на трудов договор, по който се осигуряваа на максималния доход, което означава, че няма нужда да плаща други осигуровки. Отделно си има фирма и всеки месец получава фиксирано плащане от друга фирма за услуга в размер на 2000 лева. Направихме му заплатата 2000 лева и плаща 10% данък върху нея, като по този начин не може да генерира никаква печалба и реално избягва данъка дивидент на 100%, което е много удобно. При други обстоятелства по-скоро не си струва занимавката.
 
От: Регистрация на фирма

ЕТ си е доста рисково ... отговаряш с личното си имущество, аз лично ще правя ЕООД
 
От: Регистрация на фирма

ЕТ си е доста рисково ... отговаряш с личното си имущество, аз лично ще правя ЕООД

Също, ако искаш да вкараш съдружник във фирмата, няма как да стане. Може да се прехвърля само като предприятие, не може да прехвърлиш само част от нея и т.н.
 
От: Регистрация на фирма

Някой случайно да има опит с регистрация на фирма в Швеция?
 
Здравейте.Мога да помогна за регистрацията на такава в Испания и САЩ
 
Последно редактирано:
Здравейте, може ли да попитам: За онлайн магазин при откриване на фирма какъв Предмет на дейност да попълня. Много се затруднявам. освен с онлайн магазин бих искал и да запиша че предлагам и онлайн услуги.
 
Пишеш каквито искаш конкретни дейности и накрая добавяш "и други дейности, позволени от закона".
 
Пишеш каквито искаш конкретни дейности и накрая добавяш "и други дейности, позволени от закона".

Всичко е позволено, освен това, което е изрично забранено, или е на лицензионен/ разрешителен режим.
Можеш да извършваш всякаква дейност, да предлагаш всякакви услуги и да продаваш всякакви стоки, дори и да не са изрично упоменати в "Предмета на дейност".
Някои от изключенията за които се сещам - лекарства, оръжия, посреднически услуги по наемане на работа и временна заетост, застрахователен брокер/ агент и др.
 
Много Ви благодаря и на двамата. Да разбирам че ако напиша - "Електронна търговия, онлайн услуги и други дейности, позволени от закона" е достатъчно. Аз четох че това други дейности нямало смисъл. А да попитам това за закона за потребителските данни заедно с регистрацията на фирмата ли трябва да го правя?
 
Много Ви благодаря и на двамата. Да разбирам че ако напиша - "Електронна търговия, онлайн услуги и други дейности, позволени от закона" е достатъчно. Аз четох че това други дейности нямало смисъл. А да попитам това за закона за потребителските данни заедно с регистрацията на фирмата ли трябва да го правя?

Регистрацията в КЗЛД е след като се регистрира фирмата в ТР и получиш ЕИК. Влизаш в сайта на Комисията, регистрацията е онлайн, попълваш формата, подписваш с електронен подпис или разпечатваш заявлението и го подписваш с нотариална заверка на подписа. Няма никакви такси /само нотариалната заверка - 6 лв./ Ако се затрудниш - звъниш на лелките в КЗЛД, изключително търпеливо обясняват.
 
За ЕООД ако се водиш МОЛ на фирмата се осигуряваш всеки месец 2 пъти. т.е минимум по осигурвки на две минимални заплати, което ще рече по груби сметки едно 150 лв. Ако не потръгнат нещата процедурата по спирането е бая тегава. Май 6 месеца беше. Има и някаква опция за замразяване на фирмата, което става сравнително бързо, но пак си стои.
За ЕТ не знам как е, но май е по-малко, лошото там е, че отговаряш с цялото си имущество.
 
Последно редактирано:
Благодаря много, до сега сме попълвали като луди с един приятел, който тъкмо завърши право но не работи по специалността ни. Стискайте палци. Като проверявам името на фирмата е свободно според търговския регистър и така мога да си спестя едни 50 лева, но въпросът ми е, дали запазените имена, за които хората са си ги запазели, но ще не регистрирали, също се водят и те в регистъра
 
Благодаря много, до сега сме попълвали като луди с един приятел, който тъкмо завърши право но не работи по специалността ни. Стискайте палци. Като проверявам името на фирмата е свободно според търговския регистър и така мога да си спестя едни 50 лева, но въпросът ми е, дали запазените имена, за които хората са си ги запазели, но ще не регистрирали, също се водят и те в регистъра

Задължително провери и списъка на запазени фирми в сайта на ТР: меню Справки - Списък на запазени фирми, и след това по първата буква на името.
 
Бай Иван, много ти благодаря. Точно това ми трябваше Още един въпрос към теб или някой друг, който може да помогне. Освен при Нотариус и в Банка, къде трябва да отида преди да си занеса документите в агенцията по вписванията. Нещо до някое от съдилищата или друга Агенция. благодаря предварително.
 
Бай Иван, много ти благодаря. Точно това ми трябваше Още един въпрос към теб или някой друг, който може да помогне. Освен при Нотариус и в Банка, къде трябва да отида преди да си занеса документите в агенцията по вписванията. Нещо до някое от съдилищата или друга Агенция. благодаря предварително.

Никъде другаде.
При нотариуса - спесимена на управителя.
В банката - внасяне на капитала и плащане на таксата.
Ако нямаш електронен подпис - изкарай си, ще си избиеш цената още с регистрацията.
Държавната такса за ООД/ ЕООД е 110 лв., без електронен подпис, и 55 лв. - със.
В момента цените са около 40 лв. за 1 година, т.е. си на плюс с 15 лева още при регистрацията.
Всички такси в ТР са наполовина, когато пускаш документите по електронен път.
Миналата година около Коледа бяха пуснали промоция - 12 лв. на година за физически лица.
Ако нещо друго ти трябва - питай.
 

Горе