Спомени от следосвобожденска/царска България

Иво Инджев и Асен Генов са техните богове. Не знаеш ли? От ковида темата още 99% от мненията са им копи пейст на тези двама клоуни...
Нека си вярват на който искат, мене темата ме радва, че има интрига и както казах и преди.. уча нова история. Тия неща за предварителните уговорки и аз не ги знаех, то реално няма статия или книга в която да се споменават. Графикска нека да си вярва на тортите.

Иначе в Англия имат интересна система.. искат ми 8 паунда да проверят дали даден документ може да снима и ако може, още парички да ми изпратят копие... Ако не може горя с кинтите. То щеше да е ок, ако е за някъв списък с документи, ма за всеки поотделно и то без гаранция, че ше получа копие.. тцЪ.
 
Можеш ли да посочиш документа където Англия се позовава на тях?
Говоря за Австрия естествено. Англия се позовава на други:

От друга страна, както Англия, така и Австро-Унгария не могат да приемат постановленията на този мирен договор. Англия вижда в него посегателство срещу решенията на европейския ареопаг от 1856 и 1871 г.,



Нарушават се интересите на Австрия за черногорието и Босна, оттам се разпада тройния съюз.
Бе тука друго се твърди:

Андраши не възразява за Бесарабия, но решително се противопоставя на искането за голяма България. Той се позовава на Райхсщадското споразумение и Будапещенската конвенция и въз основа на тях изказва следните контрапретенции: Българското автономно княжество да се ограничи на юг от Стара планина, а от останалите земи южно от Балкана да се образува „една гръцка провинция”, която да бъде организирана като самостоятелна държава. България по никакъв начин не бива да достига до Бяло море.

Как се получава това, след като уж се били разбрали и всичко било ясно? Тук се подразбира, че при тия споразумения не било предвидено достигането до Бело море при тия обстоятелства.


Ето какво са разбрали в Райхсщад:

б) Ако християните спечелят:

Силите ще действат съвместно, за да разрешат последиците от войната.

Те няма да допринесат за образуването на голяма славянска държава, но Черна гора и Сърбия ще имат възможност да анексират: първата - Херцеговина и пристанището на Адриатическо море, втората - някои части от стара Сърбия и Босна.
Но в този случай Австрия ще има право да анексира турска Хърватия и някои граничещи с нея части от Босна по линията, по която ще бъде сключено споразумение.
От своя страна Русия в този случай би имала право да си върне частта от Бесарабия, отстъпена според договора от 1856 г.

До тук България въобще не се споменава. Споменава се чак при съгласието, какво да се случи ако се стигне до пълното разпадане на Османската империя в Европа (такова след войната няма). Тогава се споменава за образуването на княжества България и Румелия в естествените си граници.

Ако в крайна сметка последствието от християнския успех е пълното разпадане на Османската империя в Европа, България и Румелия биха могли да образуват независими княжества в естествените си граници. Епир и Тесалия биха могли да се присъединят към Гърция.

Константинопол може да стане свободен град.

На кратко, още 76г. преди започването на войната Русия и Австрия се споразумяват, при частична победа да няма голяма славянска или друга страна, а при пълен разгром над Портата да се създадат княжества България и Румелия в граници, които не ясно какви са. По-късно, единия от подписалите се в договора, позовавайки се на него не иска България на юг от Стара планина...

За мен темата е ясна и приключена, повече не мисля да си губя времето и да се повтаря едно и също нещо по 100 пъти.
 
Последно редактирано:
За мен темата е ясна и приключена, повече не мисля да си губя времето и да се повтаря едно и също нещо по 100 пъти.

За мен тепърва започва. По-късно ще се спра на тия абзаци. Само мое да се сетиш, че Османците са напълно победени, затуй търсят бързо премирие, че да не иде и Цариград, както знаем Европата не позволява това.

Попаднах на документ каква славянска държава не иска и къде точно не трябва да бъде тя.

Иначе документ от тебе все още няма.. само рязсъждения. То поне да бяха собствени.., а не преразказ на Инжито.
 
Та.. най-после имам малко свободно време..

По принцип е хубаво човек да прочете цялата коренспондеция (т.е. това, което е дигитализирано) в хронологичен ред, че да си навърже целите на едните и на другите... Та, след моя прочит, моем смело да заявим, че всеки, който има проблем, че наред с нашето и руското знаме се вее на Шипка е ПЪЛЕН ДЕБИЛ и ако е имал такива претенции по време оно е щял да бъде пребит с кaмъни, вероятно същите, с които сме замеряли и чалмите.... :D

По темата.. излязоха доста интересни нещица.. както споменахме, Австрия с представител Андраши повтаря както днешните промити едно и също.. Райхсщад, Райхсщад... На няколко пъти се опитват да му обяснят, че се е имало предвид създаването на Велика... Сърбия, която като голяма славянска държава би могла да "застраши" Австро-Унгария, ма ония са прай на бита лисица, понеже вече играят с Англия, а там претенциите са други, a Русия е отслабена.

По време на преговорите с Н. П. Игнатиев най-острите възражения на Андраши се отнасят до Санстефанска България. Той настоява за отделянето на Западна България, позовавайки се на договор, според който Русия отказва да образува голяма славянска държава на Балканите. Той не приема възраженията на Игнатиев, че в Райхщад се говори за възможността за създаване на Велика Сърбия. Той отхвърля всичко, което е прието по отношение на България на Цариградската конференция. В крайна сметка Игнатиев заявява, че „няма какво повече да прави във Виена“ и ще докладва на Александър II, че Андраши „иска с всички средства да унищожи основните резултати, постигнати във войната, и да издигне пречки по пътя към завършване на великото хуманно дело”
Това, че отхвърля всичко, което е ПРИЕТО по отношение на България на Цариградската конференция е без значение за днешния промит... Райхсщад, Райхсщад.... Само да напомним, че там са определени и естествените граници на България...

Поради това, че граф Андраши бързаше, той успя да прочете в мое присъствие само първата част от поверителната нота от 31 януари, а именно тази, която се отнасяше за автономията и границите на България.

Без да започва дискусия, той изложи като възражение, както винаги, принципа, установен от нашата конвенция и изключващ създаването на една единствена голяма славянска или друга държава.

Тъй като разумното съдържание на нотата изчерпва въпроса за правото, засега се ограничих да изложа на министъра аргумента за интереса на самата Австро-Унгария.

Казах му, че познавам твърде добре вътрешното положение на монархията, за да греша в преценката на истинското значение на принципа, на който той се позовава. Създаването на Велика Сърбия ще служи като магнит за всички народи от една и съща раса, населяващи южната част на Австро-Унгария, и може да съдържа опасност за целостта на тази сила. Но аз се изказах различно, като чух същите преценки за създаването на българската държава. Всъщност изглежда, че като се има предвид съперничеството между българите и сърбите, създаването на Велика България трябва да бъде желателно за Австро-Унгария като средство за ограничаване на твърде голямото разпространение на сърбите и установяване сред разпръснатите елементи на славяните баланс на силите, който да ги направи безвредни за бъдещата монархия.

В отговор министърът се ограничи до това да признае аргументите ми за разумни до известна степен. Но възможно ли е, от друга страна, да се дадат на България граници, които засягат интересите на гърците и албанците? Трябваше ли да се жертват интересите на всички други народи на Изтока само в името на интересите на славяните?

Когато Е. П. Новиков възрази на Андраши, като посочи, че текстът на Райхщадското споразумение има предвид Сърбия, той (Андраши) изложи ясно английска гледна точка за заплахата на българската държава за гърците и албанците, развита по-късно от английската делегация на Берлинския конгрес. Солсбъри, говорейки на заседание на 5 (17) юни 1878 г., заявява, че създаването на „Велика” България е опасно.

Та... Солсбъри.... информация, която е дооооста интересна... и пряко свързана с уловията, които ни вкарват отново под Турско... след Съединението...

Обичайният отговор на лорд Солсбъри е, че Русия сама може да премахне всички тези трудности, тъй като именно тя има достатъчно влияние върху българите, за да ги принуди да приемат или отхвърлят решенията на Европа.

Само преди няколко дни аз отхвърлих тази гледна точка, като казах, че ако българите не се подчинят на отделянето на Румелия, то вината няма да е Русия, а онези, които смятаха за възможно да разделят нацията на две части, като рязане на лист хартия с ножица и че българското единство е естествено и неизбежно, а Европа напразно се опитва да се бори срещу него.

Маркизът ми отговори с думи, които ме изненадаха, на които ви обръщам внимание.

Той ми каза: „Нямаме никакво намерение веднъж завинаги да се противопоставим на образуването на Велика България. Въпрос на време е**. Искаме да се приложи Берлинският договор, за да съществува Източна Румелия няколко години. За постигането на този резултат е необходимо българите да знаят, че ако се разбунтуват след заминаването на вашите войски, те неизбежно ще се подложат на смесена окупация“.

Няма съмнение, княже, че бъдещата задача на европейската дипломация ще бъде да не допусне българското единство да стане причина за всеобщ конфликт.

Друг документ...
В никакъв случай не трябва да се поддаваме на техните предложения за разделяне на България за период от 10-15 години. Ние сме готови да вярваме, че ако през този изпитателен период се окаже, че българите са податливи на британско влияние и са готови да служат като инструмент за враждебни действия срещу Русия, както гърците и румънците са се оказали в ръцете на Англия, тогава британското правителсвто би било много склонно да задоволи желанието им за национално единство.

Но това би бил странен начин да им се даде възможност да покажат своята политическа жизненост, като ги постави отново под властта на бруталния турски режим.

Но всички идеи, изразени от лорд Солсбъри, водят именно до това. За комбинацията с турските гарнизони в Румелия не искам да говоря. Неудобството й е преди всичко в това, че формално противоречи на Берлинския договор, а това още веднъж доказва, че Англия изпълнява подписаните от нея споразумения само ако не са изчислени оправдано.

Но лорд Солсбъри има собствено тълкуване на двусмислената формулировка на г-н Уодингтън относно правото на генерал-губернатора на Източна Румелия да призовава турски войски, „при условие че тази мярка, както и причините за нея, бъдат доведени до знанието на кабинетите. ”; това тълкуване клони към нищо по-малко от унищожаване с един удар на всички гаранции за автономия, предвидени в полза на тази провинция.

Тук се крие най-сериозната опасност. Наистина, за генерал-губернатора няма нищо по-лесно от това да предизвика вълнения, които да го накарат да изпрати турски войски в Румелия. Така умиротворяването на страната, предвидено с европейското решение в Берлин, е оставено на османската тирания.

Това са документи, които разкриват плановете на Англетата за България, а условията с които се съгласяваме след Съединението само доказват, че планът е изпълнен. Добре, че пак има една мразена от нами страна, която отново се намесва.
 
Още малко размисли за България... от гадните руснаци..

Преди Берлинската тесла:
Ако обаче образуването на България, както е предвидено в Санстефанския договор, бъде възпрепятствано от непреодолими обстоятелства, ще трябва трезво да се прецени дали ще бъде по-благоприятно да се приеме проектът за Македония, строго ограничена до долината на Вардар, както е предаден от княз Бисмарк на нашия посланик в Берлин, или да се върнем към двете провинции, предложени от Цариградската конференция.

В първия вариант на една редуцирана Македония живеещото там българско население, въпреки числения си превес, скоро ще бъде морално заробено от гръцкия елемент, който непрекъснато агитира; освен това, дори и да е възможно Стара Сърбия да бъде присъединена към тази провинция, това няма да парализира гръцките интриги, а ще даде повод за сръбска пропаганда, която също ще действа в ущърб на българите; към всичко това щеше да се прибави и албанският елемент и чрез католически прозелитизъм за Австро-Унгария щеше да е лесно да подчини на практика тази провинция, населена с разнородни и враждуващи помежду си националности. В този случай македонските българи трябва да се смятат за загубени за бъдеща България.

Вторият вариант за разделяне на България на две части има голямото предимство, че не се жертва бъдещето: външните граници на България, предвидени от Санстефанския договор, ще бъдат запазени с цената на вътрешно разделение, при което българският елемент никъде няма да остане извън тези граници. Освен това възможността за по-нататъшно обединение на двете княжества би останала отворена и в крайна сметка би зависела само от самите българи. Вярно е, че с разширяването на Западна България полето на действие на Австро-Унгария щеше да се разшири, но това действие вече нямаше да бъде насочено към разнородни народности без историческо наследство и минало, а към мощния български елемент с център в София, разполагащ с достатъчно материални и морални сили, за да асимилира чуждите елементи или поне с някакъв шанс за успешна борба с тях.

Ако бъдем принудени, отстъпвайки на цяла Европа, да приемем варианта за разделяне на България на две части, границите, определени от Цариградската конференция, ще трябва да бъдат частично променени, за да се адаптират както към общите граници, определени от Санстефанския договор, така и към промените за България, предизвикани от загубата на териториите на Ниш, Лесковац и др., от една страна, и на Добруджа, от друга. Столицата на източното княжество вероятно ще бъде Филипопол. Границата му ще започва от сръбската граница край планината Свети Никола и ще върви по Балкана до околностите на Златица, където ще се съедини с границата на Софийския санджак, по която ще се простира до сливането с границата на Сереския санджак; по тази граница ще стига до река Карасу и по нея по-нататък до морето. По този начин загубата на Добруджа ще бъде компенсирана чрез включването на санджаците Видин, Драма и част от Серес. Западна България ще има за столица София и ще обхваща останалата част от страната в границите, определени в Санстефанския договор, с включването на Солун. Между двете държави ще бъде установено равенство в правата, предимствата и привилегиите.
От гледна точка на интересите ни, това крие риск Западното княжество да бъде предадено на австро-унгарското влияние, но в същото време ни дава възможност да му противодействаме. И двете комбинации несъмнено ще предизвикат недоволството на българите, които няма да престанат да настояват за обединение на целия народ, дори с цената на отказ от някои от правата, които дава независимостта.

Баси изродите, как гледат само техните си интереси.
 
Още размисли... от братушките.

Към казаното нека да добавим и онова, което руският посланик в Цариград Зиновиев е казал в средата на 1903 г., малко преди Илинденското въстание на управляващия германското посолство в Цариград барон Вангенхайм:

„Ние (т. е. русите) днес можем да бъдем благодарни на Германия, че по време на Берлинския конгрес не бяха запазени разпоредбите на Санстефанския договор, защото след това ние разбрахме, че българите не желаят да слушат Русия, но искаха да бъдат независим народ с определени стремежи и за сметка на другите да образуват голяма държава. Но една Велика България никак не схожда с руските интереси. Тя би си присвоила хегемонията над други балкански държави, би обърнала Солун във военноморско пристанище и би се споразумяла с Англия. По-далечните цели на великобългарската политика биха били завладяването на Цариград. Понеже по вътрешни и външни причини България не можа да бъде присъединена към Русия, то затова трябва своевременно да се попречи на една българска експанзивна политика. Македония в никой случай не може да бъде българска, нито да бъде присъединена към някоя друга Сила (разбирай Австрия). Също не може засега да става дума за автономия, защото това би предизвикало гражданска война, ето защо има само едно разрешение на Македонския въпрос: там да се запази турската власт."* Това се прие и в Мюрцщег.
 
Още размисли... от братушките.

Аха.. само че са от твоите братушки..

В дните на процеса тази подла банда убийци, които все още оскверняваха съветската земя със своето съществуване, с ефективността на професионални убийци, разказаха пред съда за зверствата, които са извършили и подготвяли. Изметта на човечеството, обединена в троцкистко-зиновиевския център, те използваха за своята подла дейност методи на провокация, предателство и невиждани в историята лъжи; всичко най-нечестно и престъпно от най-мръсните арсенали на изметта на човечеството беше избрано от тях за оръжие за борба. Години наред се плетеше мрежа от провокации, диверсии, шпионаж и подготовка на убийства. Смъртта на любимия народен трибун, пламенен борец за каузата на Ленин-Сталин, очарователен човек, Сергей Миронович Киров, е дело на тези три пъти презрени убийци. Няма престъпления, които да не са включени в самопризнанията на Зиновиев, Каменев, Евдокимов, Смирнов, Бакаев и други убийци. И всички те са неразривно свързани с името на главния престъпник и вдъхновител на всички тези зверства, с името и делата на Юда Троцки. Именно той – Троцки обедини убийците в троцкистко-зиновиевския център за извършване на терор срещу великите лидери на комунизма. Именно той – Троцки, заедно с германската тайна фашистка полиция (Гестапо), изплита шпионска саботажна мрежа в най-важните сфери на народното стопанство и отбраната на социалистическата страна. Именно той - Троцки провокира войната срещу Съветския съюз, мечтаейки да вземе властта в свои ръце. Презреният Юда е заклеймен от съда на историята като подъл предател и водач на убийци

1733862433231.png

Който се е запознал с реланата коренсподенция от освобождението до секирата на запада му е напълно ясно за намеренията на Русия..
 
Получих доклада ви от 3 декември, доставен по куриер от Берг. Вече не виждам нито маркиз Солсбъри, нито лорд Биконофийлд, тъй като те прекарват коледните празници в страната и скоро ще пристигнат в Лондон. Възползвах се от заминаването на германския полеви агент, за да Ви изпратя чрез берлинския си колега копия от писмата, които си разменихме с главния държавен секретар. Напоследък се повдига въпросът за демарш, сякаш предприет от английския кабинет във Виена в очакване на смесена окупация на Източна Румелия, както и на други територии, населени с българи. От друга страна, знам, че английските министри са загрижени за бъдещето. Те се опитват да договорят позиция с други правителства, в случай че българите през 1879 г. не се подчинят на новия ред на нещата, установен в Берлин. Лорд Солсбъри често ми е намеквал по този въпрос. Постоянните му обвинения срещу императорското правителство и руските власти обикновено му дават повод да говори за това.
За съжаление трябва да отбележа, че всички членове на Комисията за организиране на Източна Румелия, без изключение, поддържат в своите правителства постоянно недоверие към нашите действия и обвиняват нашите служители, че тайно насърчават българите и се противопоставят на решенията на Берлинския договор. Научих това от докладите на тези господа, които моите колеги от Лондон ми дават поверително да прочета. Маркиз Солсбъри припомня, че руските пълномощници на конгреса категорично се противопоставиха на идеята за смесена окупация. Той знае, че тя е против възгледите на императорския кабинет, затова постоянно се опитва да я държи над главата ми като Дамоклев меч.

Непрекъснато възразявах, като обръщах внимание на държавния секретар най-вече на опасността от наличието на няколко армии от различни националности и на това, че тази комбинация по своята същност няма да може да укрепи мира в Европа. Обичайният отговор на лорд Солсбъри е, че единствено Русия може да премахне всички тези трудности, тъй като само тя има достатъчно влияние върху българите, за да ги принуди да приемат или отхвърлят решенията на Европа. Преди няколко дни отхвърлих това мнение, като заявих, че ако българите не се подчинят на отделянето на Румелия, това не е по вина на Русия, а на онези, които са сметнали за нужно да разрежат нацията на две, както се реже лист хартия с ножица, и че българското единство е естествено и неизбежно и Европа напразно се опитва да се бори срещу него. Маркизът ми отговори с думи, които ме изненадаха и на които обръщам внимание.

Той ми каза: „Ние нямаме намерение да се противопоставяме веднъж завинаги на създаването на Велика България. Това е въпрос на време. Искаме Берлинският договор да бъде изпълнен, за да може Източна Румелия да просъществува още няколко години. За да се постигне този резултат, е необходимо българите да знаят, че ако се разбунтуват след заминаването на вашите войски, те неизбежно ще бъдат подложени на смесена окупация. Няма съмнение, княже, че бъдещата задача на европейската дипломация ще бъде да предотврати превръщането на българското единство в причина за общ конфликт. Що се отнася до Англия, тази опасност вероятно ще бъде елиминирана при правителство на вигите. Приемете, принц, уверението за моето дълбоко уважение и пълна преданост

Много пречи тая Русия на Съединението... баси гадовете.
 
Уважаеми графе! В последния ми разговор с Вас лорд Солсбъри Ви каза, че намерението на британското правителство не е да се противопостави веднъж завинаги на образуването на Велика България, че това е въпрос на време, но че е необходимо да се изпълни Берлинският договор, за да може Румелия да просъществува няколко години, и че поради това е необходимо българите да бъдат предупредени, че ако се разбунтуват след изтеглянето на нашите войски, те неизбежно ще бъдат подложени на смесена окупация. Главният държавен секретар на Нейно британско величество не за първи път изразява тази идея. Още в Берлин той ви каза, че рано или късно двете Българии трябва да се обединят. Пред лицето на подобно твърдение човек се пита как такива практични английски държавници са могли да се противопоставят на решението, което се изисква от силата на нещата, защо са настоявали ненужно да удължават страданията на населението, което вече е подложено на толкова много изпитания, за да го принудят да купи на кървава цена резултат, който се смята за неизбежен в бъдеще, резултат, който всъщност вече е реализиран от победите на нашите армии и който Европа трябваше само да санкционира, за да осигури на тези нещастни региони просперитета, който може да се очаква в бъдеще.
Трябва ли да се смята, че английското правителство не е искало да предостави тази услуга на българите, защото те биха я дължали на руското оръжие и биха били пълни с благодарност към нас? Дали то е предпочело да ги накара да чакат, за да могат по-късно да получат тази услуга от ръцете на Европа и да се освободят от връзките на любов и благодарност, които ги свързват с Русия? Или пък английското правителство просто е отложило окончателното решение, докато то не бъде допълнено с предпазните мерки, които смята за необходими, за да го направи безвредно за английските интереси? Това са въпросите, които сме в правото си да си зададем, за да си обясним целта на тази игра с живота на народите и с интересите на света и човечеството. На практика ние предпочитаме да заемем същата позиция като маркиз Солсбъри, т.е. тази за необходимостта да се осигури точното изпълнение на Берлинския договор, за да се даде време да свърши своята работа и да се подготви почвата за предвидените решения. Но от тази гледна точка ни се струва, че маркиз Солсбъри греши, като смята, че е достатъчно да се заповяда на българите да не се бунтуват под заплахата от помитаща окупация. Според нас този резултат може да бъде постигнат само ако от своя страна силите се съгласят да осигурят стриктно изпълнение на обещанията, дадени на българите в Източна Румелия, т.е. автономна администрация с гаранция срещу връщане към злоупотребите на турския режим. Само тогава, според нас, можем да изискваме от тях благоразумие, което е трудно да се очаква от един все още неизкушен народ, чиито страсти са силно възбудени както от минали обиди, така и от страх от бъдещето. И не само жаждата за отмъщение или пламенността на националните стремежи могат да накарат българите в Румелия да протестират срещу решенията на Берлинския конгрес. Те знаят, че договорът фактически ги поставя отново под турско владичество, че Турция скоро ще си възвърне реалната власт чрез правото да назначава генерал-губернатор, военачалник и офицери от милицията, както и да поддържа турски войски на Балканите; те са се убедили от печален опит, че Портата не само ще упражни правата си, но и ще ги използва, за да възстанови предишното потисничество, станало още по-жестоко от желанието за отмъщение, което тя лесно може да задоволи чрез завръщането на мюсюлманските емигранти, Те със страх се питат кой ще ги защити от нови гонения и нови потисничества.
Единственият начин да ги успокоим е да им покажем, че Великите сили са твърди и единни в намерението си да накарат не само българите, но и турците да спазват решенията им, е да пристъпим към организиране на държавата по такъв начин, че да подкрепим автономните институции на Източна Румелия с гаранции, способни да вдъхнат на народите пълно доверие в тяхната ефективност и в намеренията на силите да ги защитят. Накратко, за да можем да кажем на българите: „Русия направи всичко възможно, за да ви освободи и да ви даде независимо национално съществуване; интересите на общия свят й попречиха да осъществи напълно каузата си, но Европа, която й се противопостави, пое задължението да ви предостави автономия, което е значителен напредък към по-добро бъдеще. Тя се ангажира да гарантира това и ще го изпълни. Повярвайте в това и от своя страна докажете с търпението си и уважението си към желанията на Силите, че заслужавате тяхното благоволение и че сте достатъчно зрели, за да превърнете предоставените ви предимства в гаранция, а не в заплаха за общия мир“. Ще попитаме маркиз Солсбъри дали настоящата ситуация изисква такива гаранции от наша страна. Причината за това положение се крие най-вече във взаимното недоверие, което разделя правителствата, разпростира се върху второстепенните представители и на места придобива характер на истински антагонизъм. Английският кабинет ни подозираше и обвиняваше, че се опитваме да превърнем България в руска провинция, и затова сведе България до минимум, без изобщо да приеме желанията и правата на населението.
Той ни подозираше и обвиняваше, че се стремим да увековечим окупацията на България, и затова определи категоричен и кратък срок, без да вземе предвид събитията, които могат да настъпят след изтичането на този срок. Той и днес ни подозира, че се опитваме да установим в България и Румелия изключителното влияние на Русия, да подкрепяме и насърчаваме двете части на българската нация да се противопоставят до степен на бунт на решенията на Европа, които ги разделят, за да унищожим каузата на Берлинския конгрес чрез игра на политически интриги. От наша страна не можехме без основание да подозираме Англия, че желае да лиши Русия от резултатите от нейните победи и жертви, да разруши с помощта на дипломацията си освободителното дело, извършено от руското оръжие, да възстанови пълната власт на намалената Турция на юг от Балтика чрез налагането на илюзорни автономни институции и да премахне християнския елемент от Румелия чрез изтребване, прогонване и преследване. Тези взаимни подозрения за съжаление бяха подхранвани от поведението на официалните лица на двете правителства. Някои необмислени изказвания на наши представители може би засилиха недоверието, на което сме обект. Начинът, по който действат британските представители, лекотата, с която приемат и разпространяват необосновани обвинения срещу нашите военни командири и срещу българите, очевидното им желание да възпрепятстват по всякакъв начин действията на нашите власти под претекст за помощ и контрол и да поемат управлението на окупираната страна под претекст за организирането му - всичко това не може да вдъхне нито на нас, нито на българите увереност в ефективността на европейското покровителство след евакуацията на нашите войски от тази страна. Бихте ли се обърнали, драги ми графе, към чувството за справедливост на лорд Солсбъри? Англия току-що отпразнува коледните празници. Самият маркиз е вдъхновен от дълбоко християнски чувства. Любезно му припомнете за потоците от кръв и дълбочината на мизерията и бедствията, резултат от предишното недоверие и неразбирателство между нашите две правителства, и го попитайте дали не е дошло времето да се сложи край на това и дали не поемаме ужасна отговорност, като провокираме повторение на всичко това. Войната имаше своите крайности, които повлияха на Берлинския конгрес, който трябваше да стигне до компромисни, т.е. много несъвършени резултати, за да запази преди всичко всеобщия мир. Всичко това вече е зад гърба ни.
Въпросът е дали силите смятат за свой дълг да гарантират, че това несъвършено дело ще доведе до истинско умиротворяване, или го смятат само за отсрочка, под чието прикритие подготвят нови усложнения, укрепвайки, всяка в сферата на своите лични интереси, позициите, завоювани по време на тази тригодишна дипломатическа война. Що се отнася до нас, ние имаме най-високо мнение за мисията на правителствата и за задълженията на дипломацията. Нещастията, до които вече доведе ожесточеното им съперничество и които се понасят от всички, въпреки гордостта от привидните им успехи, далеч не са изчерпани. Съществуващото вече положение в Македония, което застрашава бъдещето на Румелия, и накрая, несигурното състояние на нещата в самата столица на Османската империя, дават твърде много основания да се предвидят по-нататъшни неизчислими усложнения, ако великите сили не поемат по пътя на помирението и взаимната справедливост. Можете да уверите маркиз Солсбъри, че сме готови да се срещнем с него на тази основа, ако той се съгласи на това. Приемете, скъпи графе, уверенията на моите най-искрени чувства.

Горчаков

В случая подозренията на Русия към Англетата се оказват правилните, доказателство - условията, при които се случва Съединението.
Това е първия документ, в който се споменава "руска провинция" и да отбележим, че израза идва от страна на страхливите англета, а не от пъкли планове на гадните руснаци.

Колкото повече се четат тези документи, толкова по-ясно се разбира защо е трябвало да "чакаме". Тва за тия дето четенето с разбиране не им е проблем, другите да си режат тортите.
 
Това е първия документ, в който се споменава "руска провинция" и да отбележим, че израза идва от страна на страхливите англета, а не от пъкли планове на гадните руснаци.

Четене с разбиране...

Уважаеми Иван Василиевич, ние тук, в Петербург, не Ви разбираме. Станали сте такъв ярък сторонник на българите и привърженик на някои си Петко Каравелов и Драган Цанков. Нима е възможно конституционно управление в България в тази форма, в която то е създадено благодарение на известните цели на княз Черкасов и впоследствие на Дондуков-Корсаков? В действителност не е ли смешно: великата Русия със стомилионно население живее, процъфтява и никой не помисля за някаква си конституция, а на Петко, Иван и Драган им е нужна конституция? Нима създателят може да даде на създадения повече от това, което той самият има: Вие, Иван Василиевич, още поддържате стремежите на тези полудиви люде и говорите, че в България всичко е благополучно. Наистина е тъжно след толкова велики жертви, толкова грамадни разходи, принесени от нас за освобождаването на България, и в резултат какво достигнахме? Създадохме там опора за нихилистите-анархисти и убежище за враговете на нашето отечество? Княз Александър уведомява нашето правителство, че ръководители на неговите министри са руски емигранти и че България се управлява от руски нихилисти. Всичко, което принц Батенберг пише за България, се потвърждава и от Нашия Департамент на държавната полиция. Нашите представители пък отричат този факт, говорейки, че няма руски емигранти в техните райони. Г-н Кумано отива още по-далеч, опирайки се на конституцията, той говори, че в България всичко се върши на законна основа, което значи: нашите емигранти имат в България убежище на законно основание, разпространяват в България разни забранени книги на швейцарски издания на законно основание, насяват сред младото интелигентно българско население вражда и ненавист към нашето правителство на законно основание; пропагандират там против монархическите принципи на законно основание. Г-н Кумано разчита на своите руски поданици напълно. За тяхната благонадеждност и че те не се занимават с четене на забранени издания; те като хора комерсиални се грижат за своята търговия, другите пък - хора интелигентни, заемат военни и граждански служби в качеството на инструктори и са предани на нашето правителство и не биха се занимавали с четенето на забранени книги и


нецензурирани издания. Впрочем по твърде основателни сведения на Департамента на полицията оказва се съвършено обратното - именно комерсиалните хора продават тези забранени издания, а интелигентните хора ги купуват и разпространяват дори сред българското население. Вие мислите, че изменението на формата на управление в България е преждевременно, а ние мислим, че то трябва да се извърши именно в скоро бъдеще. Г-н Кумано в свое частно писмо до директора пише, че ако ние извършим в България държавен преврат и изменим формата на управление, тогава можем да се лишим в бъдеще от възможността за съединяване на Княжеството с Източна Румелия. Но ето в какво се заключава несходството на нашите възгледи. Вие гледате на България като на отделно европейско княжество или провинция, например a la Швейцария, а ние гледаме на България като на една от руските губернии, управлявана не на общо основание.



Предстои възможност да се измени формата на управление и да се направи крачка към присъединяването на България към Империята и не трябва да се отлага за утре според пословицата „Кови желязото, докато е горещо“.
Според мнението на г-н Кумано чрез български държавен преврат бихме могли да се лишим от възможността за обединение с Източна Румелия. По наше мнение всяко начало е трудно. Трябва да се направи крачка напред в България и сетне да се помисли относно Румелия, а в противен случай ние можем своевременно да присъединим съседната нам Румелия и по други начини. Целта оправдава средствата! Вие се отнасяте към принц Батенберг с недоверие и търсите някакви вдъхновители или партийни страсти, а ние му се доверяваме напълно и имаме за това неоспорими доказателства. Г-н Кумано е на мнение, че младият Княз Български, стремейки се към изменение на формата на управление, действа по настояване отвън или, по израза на г-н Кумано, вдъхновителите на княза се явяват наши врагове. Но ние тук не разбираме на какво се основава мнението на г-н Кумано. Каква изгода за Австрия е изменението на формата на управление в България? Нали на нея ѝ е нужно нашето влияние на Балканския полуостров да не бъде трайно и преобладаващо! С какви средства може да постигне тя това? Единствено при съществование в Княжеството на настоящия ред на нещата, с който ние по никакъв начин не можем да се съгласим и сме длъжни да се борим за установяването на такъв вид управление, което е нам желателно. Но да си представим, че нашата цел е достигната и формата на управление в


Княжеството е уредена по нашето начертание, да не говорим за възможностите за други направления, тогава между нас и българите ще се въдвори пълно съгласие - къде тук е изгодата за Австрия? Вие говорите, че не се доверявате на немеца, той ще ни излъже. Бих искал да знам за какво може да ни излъже. По какъв начин ще постигне измамата? Нали Ви е известна пословицата „Сам в полето не е воин“. Вие не се доверявате на немската дружба, аз също съм съгласен, но ще Ви кажа едно - да ни избави Бог от приятели, с враговете сами ще се справим!


Сърдит съм Ви, драги Иван Василиевич, Вие сте стар дипломат, а не разбрахте искането на нашите жандарми. Вие знаете, че с тези господа е нужно винаги да се погаждате. За добро ги няма, но за пакости господата жандарми се явяват първи.


Под секрет ще ви кажа, че щом бъде представен докладът пред Господаря Император, г-н Кумано ще бъде отзован и по всяка вероятност на негово място ще бъде назначен г-н Хитрово. Опасявам се и за Вас, и за другите консули и затова ви съветвам да помолите по телеграфа за преместване. Има свободно място в Требизон, за него се домогва г-н Лодиженски; но аз ще изчакам Вашата телеграма и тогава Ладиженски може да бъде назначен в Русчук.“
 
Четене с разбиране...

видно от конфиденциалното писмо на един от тогавашните деловодители в Азиатския департамент, г-н Батарски, до русчукския консул като до бивш приятел по служба

Уж вдигнахме нивото с Горчаков, а сега го смъкхме до лична коренсподенция, ама друго си е деловодител..

Точно тоя "документ" е вмъкнат само като цитат, нема дата и номер, ма карай.

Иначе, мерси много за тия фейсбук постове, отвориха още една страница с документи, които доказват доста от нещата, за които се избягва да се говори... и като цяло хвърля голяма яснота, около съединението.

Нашият посланик в Константинопол довежда до знанието наимператорското Министерство на външните работи това, че принц Батенберг и неговото министерство влизат в непосредствени отношения с правителството на султана. В противоречие с основните закони на страната Батенберг и неговите министри имат намерение да направят териториални отстъпки на части от Източна Румелия на турското правителство, така че родопската укрепена позиция и граничещите с нея селища ще бъдат предадени на турските власти. Освен това принц Батенберг има намерение да сключи стурското правителство и военна конвенция при изгодни за последното условия

Неудачната авантюра на принц Батенберг и неговите сподвижници по отношение на обединението на Княжеството, а така също позорният за достойнството на българската победоносна армиямирен договор, сключен в Букурещ между България и Сърбия посредством делегат на турското правителство, усилват недоволството на населението против княза и неговото правителство.Местните власти по заповед на централното правителство заусмиряване на възбуденото настроение на народа прибягват към извънредни мерки на терор и изтезаване на мирните граждани.Тревожните известия, достигащи дотук от Източна Румелия, за това, че там царува пълна анархия, твърде вредно влияят на настроението на умовете на местната интелигенция.За усмиряване на селското население, доведено до нищетавследствие на разни незаконни, непосилни данъци, принц Батенберг и неговите съветници прибягват към възмутителни средства,издържайки разбойнически шайки, на които местните власти заповядват да извършват нападения над беззащитните селяни, разоряват техните стопанства и позорят техните семейства.В страната отсъства правосъдие и всякаква защита от страна насъдебните власти. В съдилищата делата се решават по нарежданена централното правителство в полза на неговите привърженици,без да се гледа на справедливия иск и на правото на противнатастрана. Съдиите и прокурорският надзор са в пълна зависимост отполицейските агенти и по разпореждането на които се преустановява изпълнението на решения, влезли в законна сила.

Осигурявайки си подкрепата на Англия, той е извършил акта на обединение на Княжеството, смятайки, че той ще намери съчувствие от Русия, стремящасе към създаването на велика България и осъществяването на Санстефанския договор
 
Така става ли?

Но в отговор на всички забележки аз изказах пред генерал Обручев нашето правилно виждане. Казах му, че те, господата военни, ако разчитат да установят протекторат в България без възможно никакви усложнения, то доста грешат.



Военният съвет постанови за протекторат, но позволете да Ви запитам в каква форма да се приведе това постановление в изпълнение. Да се застави българското Народно събрание да приеме оставката на принц Батенберг и да се провъзгласи протекторат, т.е. България да бъде призната за Велико Княжество и Господарят Император да приеме титлата Балкански Велик Княз? Нима Великите държави ще се отнесат равнодушно към такъв поврат? Къде е в крайна сметка Берлинският договор, забраняващ на царските особи да бъдат едновременно и Князе Български? Да допуснем, че всичко това е станало и европейските сили протестират против това, готови ли сме ние да отстояваме нашите права? Зная, че ще кажете - не. Аз изключвам за известно време


въоръжения протест на европейските държави, но допускам, че Турция ще завземе Източна Румелия, за да укрепи границата, тогава готови ли сме да встъпим в нова борба, бидейки необезпечени с неутралитет от страна на европейските сили? Зная, че ще кажете - не. Следователно при оценката на едни или други начини за привеждане в изпълнение на нашите предначертания е нужно да се направи заключението, че настоящата стъпка, направена от нас в България, е правилна, вярна и действително допринасяща за достигането на благите цели. На вашия въпрос, какво ни влиза в работата вътрешният ред в България, смятам за свой приятен дълг да отговоря на Ваше Превъзходителство, че именно вътрешните порядки в България ни интересуват повече от всичко. Нашата задача там е възпитателна, нашата загриженост за България възпитава младото поколение в монархическа посока, в уважение към православната вяра и църква. Ние не можем да допуснем, щото бъдещото поколение да бъде възпитавано подобно на Каравелов и Цанков, които отричат всичко свято за православните люде. Не ни трябва да се обръщаме към архивни справки, пред нас е живият пример на Румъния. Малко кръв ли се проля за румънската свобода и независимост и какво излезе от всичко това? Румънците, възползвайки се от постигналото цяла Русия нещастие, когато цялата Русия се намираше в дълбок траур, когато тялото на пресветата особа на покойния император още се упокойваше в Петро-Павловската черква, именно на 14 миналия март се провъзгласиха за независимо кралство начело с Карл Хохенцолерн. Ето Ви, любезни генерале, плода на нашето нехайно отношение към Румъния, с която рано или късно ще ни се наложи да се съобразяваме. И така, имайки пред очите си такъв жив пример като Румъния, ние не трябва да правим същите тези грешки и в България, и следователно нашето пряко задължение е да следим за вътрешното развитие и за вътрешното протичане на нещата в България и така да предпазим страната от глупави последици. Вие говорите, че не сме воювали заради някакъв си принц Батенберг? Аз съм съвършено съгласен с това, но още по-малко сме воювали заради някакви си Петко, Драган и Степан. Под секрет ще Ви кажа, че не е било и заради каквито и да са братушки. Нашата задача беше да прочистим пътя до известен пункт, в косвен смисъл ние постигнахме това, но в Берлин ни преградиха този път, следователно сме длъжни да го постигнем с други средства, които са избрани сега от нас. Достигането на тези цели е възможно само тогава, когато ще имаме работа

с едно лице, а не с уличната тълпа, която българите наричат Народно събрание. Какво можем да искаме от принц Батенберг, каква услуга може да ни окаже той, когато той не само е толкова ограничен в своята власт и когато всичко зависи не от него, а от неговите министри и от народните представители? Дайте на княза права и чак тогава искайте изпълнение на задълженията! Дайте му пълномощия за самостоятелно управление на страната и тогава искайте изпълнение на поставените условия!

Относно обединението на България, този въпрос по наше мнение засега е преждевременен. Наистина в постановлението на Военния съвет това е предвидено, но не са установени нито времето, нито срокът на обединението. Обръщайки се към същността на въпроса за обединението на България, ние приемаме, че това е мислимо само тогава, когато в българското княжество бъде установен най-малкото траен протекторат. Ако на първо време, т.е. в течение на двугодишното самостоятелно съществуване на българите, за преустановяване на действието на конституцията в малкото княжество бе нужно да се прибегне до държавен преврат, какво щеше да бъде при увеличаване на границите на Княжеството, и чрез присъединяване към него още и на Румелия, Добруджа и Македония не създаваме ли ние втора Румъния? И то в по-големи размери? И едва ли тогава щеше да е възможно да се предприемат такива извънредни мерки както в даденото време и ние за самите себе си ли създавахме славянска Турция, или пък щяхме да сме принудени веднъж завинаги да се откажем от нашите исторически задачи.“

Та... не воювали щот сме им братушки ми си разчиствали пътя за задачите, в Берлин ги спрели и са ше мислят друг вариант. Ша се обединява България ма не е ясно кога, всъщност ясно е, когато се установи протекторат - демек коги сме руска губерния. Иначе рискуват да стане кат в Румъния и да зеем да се обаяим за независими и да тряяло се съобразяват и с нас... ужас, ни на е срам.

Та, като четеш тия документи и като видиш някъде "обединение на България" разбирай - протекторат, а не независима страна. Четене с разбиране ли...
 
Последно редактирано:
Така става ли?



Та... не воювали щот сме им братушки ми си разчиствали пътя за задачите, в Берлин ги спрели и са ше мислят друг вариант. Ша се обединява България ма не е ясно кога, всъщност ясно е, когато се установи протекторат - демек коги сме руска губерния. Иначе рискуват да стане кат в Румъния и да зеем да се обаяим за независими и да тряяло се съобразяват и с нас... ужас, ни на е срам.

Та, като четеш тия документи и като видиш някъде "обединение на България" разбирай - протекторат, а не независима страна. Четене с разбиране ли...

Дай началото на писмото де... или го няма из фейс постовете...

Драги Николай Николаевич, наскоро писах на Михаил Александрович, молейки го, колкото е възможно по-често, да ни известява за развоя на нещата в България. Наистина ние своевременнополучаваме номерирани донесения и доклади, но Вие Знаете, че оттези донесения никога не може да се стигне до правилно заключение. Тези донесения аз смятам само за официална опора, а съставянето им за отдих от безделието. Друго нещо е частното, приятелско обменяне на мисли. Не зная защо Вие в последно време стетолкова затворен, сякаш по заповед се ограничавате до писма набланки с изходящ номер. Междувременно у нас общественотомнение е ужасно настроено срещу нашите действия в България.Ще Ви кажа, че в Петербург сега се образуваха два лагера: т.е. въввойнстващия лагер се намираме ние, а в противоположния - военните, и, разбира се, на нас, пишещите хора, ни е трудно да се борим с въоръжената сила. Преди няколко дни имах случай да сесрещна с генерал *** в генералния щаб, той ми прочете такава нотация, която никога не съм очаквал. Благоволете да си представите това: общоуважаваният генерал едва-едва не ни нарече изменници!

Голям план... чак под секрет трябва да се споделя с тия дето са на терен (в България) и тряба да го изпълняват и то няколко години след освобождението.. и то в приятелско обемняне на мисли. :D

Естествено писмото отново е вмъкнато като цитат, без номер за официална коренспонденця
 
Написане е ясно, че военния съвет иска протекторат, че нивки братушки не идват, а си разчистват пътя. Ние требе да сме под техен контрол, за да не им пречим кат Румъния, та затва не бързат с обединението, чакат първо протекторатчето да стане и тогава, че иначе по-голем проблем. Иронията нема да промени фактите.

Ето и от трето място същите планове:

Писмо на вицедиректора на Азиатския департамент от април 1883 г.


„Отново българският въпрос, отново. Ние смятахме в 1881 година, че българските дела в крайна сметка за седем години могат да бъдат предадени в архив, но за съжаление тези дела се намират на нашите маси и, струва ми се, няма така скоро да се избавим от тях.


Засега при нас има само подготвителна работа, но за решителна крачка на действие нищо определено няма. Предлагат да се възстанови конституцията и да се предложи на княза да снеме пълномощията, но се спираме на въпроса с какви мерки да се приведе в изпълнение и за избора на способни хора.


Ние ни най-малко не съжаляваме за това, че нашите действия се увенчаха с такъв неуспех, задоволявайки се с това, че сега стоим на твърда почва. Замисленият от по-рано от принц Батенберг план на действие стана очевиден за нас и също така се изясни пътешествието на княза на Изток.

При нас се разминават мненията в случай на отричане на княза. Военните смятат да подготвят войската в случай на отричане за

установяване на временна военна диктатура и незабавно да се провъзгласи протекторат.
Другите смятат, че самото отричане и предполагаеми от нас действия могат да изострят нашите отношения с Австро-Унгария, която вероятно за обезпечаване на своите граници ще заеме сръбска територия и окончателно ще присъедини към своите владения Босна и Херцеговина. При все това въпросът за възстановяване на действието на конституцията в Княжеството и унищожаване на дадените на принца пълномощия е окончателно решен.


Както изглежда, до коронацията на Техни величества всичко ще си остане в сегашното положение, дори назначението на дипломатически агент в София е отложено дотогава.


След това при нас на сцената се появи новият въпрос за обединение на България, т. е. да се присъедини към Княжеството Източна Румелия. Този въпрос има много действена поддръжка от Славянското благотворително дружество и в лицето на Михаил Никифорович. Иван Алексеевич настоява за това, щото сега да не се възбуждат никакви подобни въпроси. Преди всичко той смята да възстанови в Княжеството действието на конституцията и да се отнемат от принца дадените му пълномощия. След това според възможностите да се подготви населението на Княжеството и Източнорумелийската провинция за съединението. Мнението на Николай Карлович се свежда приблизително до същото. След възстановяване на действието на конституцията в България щатс-секретарят смята да застави принца да се отрече от престола, едновременно с това да се подготви населението на Източна Румелия за съединение и след извършване на акта на отричането да се обяви Княжеството под върховното управление на Негово величество. Във всеки случай след коронацията всички въпроси ще бъдат окончателно решени и проектите за решаване ще бъдат представени за височайше одобрение.

Общо взето се обсъжда същия план, мащане на Принца и под майчиното крило на Императоро.

Секретно съобщение на извънредния императорски пълномощен дипломатически агент в България до консула в Русчук от 28 август 1883 г., № 458

На Негово величество Господаря Император бе благоугодно височайше да ми повели да употребя всички мерки в границите на възможностите за възстановяване в България на действието на дарената на освободеното от нас население в Княжеството конституция, а също да се застави принц Батенберг да свали дадените му в Систов пълномощия за самостоятелно управление на Княжеството. Предавайки на княза моите акредитивни писма в установената форма, имах честта при настоящата аудиенция да му заявя, че императорското правителство смята, че българският народ може да се управлява самостоятелно въз основа на съществуващата конституция. Отговорът на княза беше крайно неудовлетворителен, така че смятам да прибягна до по-радикални мерки. След съвещание с нашите министри в България генералите Соболев и Каулбарс решихме да заявим на княза, ако той до тезоимения ден на Негово величество не възстанови действието на конституцията в България, то той, принц Батенберг, трябва да остави страната под управлението на регент председателя на Съвета на министрите.
 
Написане е ясно, че военния съвет иска протекторат, че нивки братушки не идват, а си разчистват пътя. Ние требе да сме под техен контрол, за да не им пречим кат Румъния, та затва не бързат с обединението, чакат първо протекторатчето да стане и тогава, че иначе по-голем проблем. Иронията нема да промени фактите.

Ето и от трето място същите планове:



Общо взето се обсъжда същия план, мащане на Принца и под майчиното крило на Императоро.

И? Кое та притеснява тука? Искат да разкарат човека, който работи против интересите на България в явно сътрудничество с Англетата и Австро-унгарците. Това го доказахме с даването на родопите и връщането на турчолята след неговото "съединение". И с неговото самопризнание.

Русия иска да задейства, след като се върне конституцията и да разкарат друго-интересчията, а ако не минем под управление на Русия, нали се сещаш какво ще стане с нас след като не спазваме Берлинската секира и как ни точат зъбки съседите.

То и да не се сещаш се видя... и добре че пак бяха гадните руснаци да размахат пръст на турчолята, че и на румънците да не на пипат. Само на сърбите не можаха да повлияят, ама според техни виждания, те нямало как да ни бият. И познаха. (тва за Румъния и Сърбия го има из тия документи)

Оказва, се че информация за съединението имало месеци преди да се случи..

Из wikipedia:
Поставен пред свършен факт, Каравелов се заема да утвърди Съединението в сътрудничество с княза

Из документите няколко месеца преди Съединението...
От верни на мен източници ми е известно, че г-н Каравелов ипредседателят на Народното събрание г-н Стамболов, намирайкисе в тайни връзки с румелийската опозиционна партия, предвиждат да провъзгласят съединението на Румелия с Княжеството с принц Батенберг начело. В моя беседа с г-н Стамболов аз му направих намек за необходимостта от отстраняването на принц Батенберг, предлагайки му под благовиден предлог няколко хиляди наполеона. Отговорът на последния на направеното предложение, макар изразен в твърдеучтива форма, е съвсем неудовлетворителен. Господата Каравелов и Стамболов, макар съзнавайки, че принц Батенберг под влияние на Австро-Унгария, Германия и Англия несъблюдава народните интереси на Княжеството, все пак не се решават на извършването на държавен преврат. Първият може би отстрах да не загуби властта, а последният поради сляп патриотизъм.

Свършен факт, организиран от тях.. и англетата.

Като заговорихме за факти.. Интересен е фактът, колко много информация излезе за плановете на западните грездеи, как за техни си интереси на разделят.. докато те си решат, което довежда до още кръв по нашите земи... ма коня с капаци си пелтечи едно и също.. планът на Русия..
 
Ааа, то било за убаво да станем руска губерния, как ни са сетих. Не било за територия и разчистване на пътя, а на пазили от запада. Не чакали да си турат подчинен човек (Батемберг треело да е такъв ма са объркале, като настоявали за него) за да праат обединение, че после по-трудна ще е манипулацията и превратите, ша зеем да станем независими кат Румъния, лоша работа. Некви лоши ора у нас, нагледали се на поробители и покровители, са осетили че се готви сателита и зели та действали. Всичкото добро дет ни правят братушките е с цел да сме подчинени тям, губерния и плацдарм към дарданелите. Не случайно дават примера с Финландия.
 
Ааа, то било за убаво да станем руска губерния, как ни са сетих. Не било за територия и разчистване на пътя, а на пазили от запада. Не чакали да си турат подчинен човек (Батемберг треело да е такъв ма са объркале, като настоявали за него) за да праат обединение, че после по-трудна ще е манипулацията и превратите, ша зеем да станем независими кат Румъния, лоша работа. Некви лоши ора у нас, нагледали се на поробители и покровители, са осетили че се готви сателита и зели та действали. Всичкото добро дет ни правят братушките е с цел да сме подчинени тям, губерния и плацдарм към дарданелите. Не случайно дават примера с Финландия.

Аха, така са се усетили, че решават да на върнат под турско и да им дадат още малко българска земя. Факт, който се е случил. А другото.. планове и лични мисли.

Неем проблем, че драпаш към турско, проблема ми е, че цялата тая история с предателя Александърчо липсва...
 

Горе