Adam McKay не бил случаен, каза някой. Със сигурност.
Евтинджийският пародик е надянат на чичоСамовият и яко се клати в ритъм поне от 2015г.
2015: приказка "показваща как финансовата криза от 2007–2008 г. е предизвикана от балона на жилищата в Съединените щати"
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Big_Short_(film)
2018: миене на гъза на Dick Чейни с филма Vice "американска биографична политическа черна комедия...проследява Чейни по пътя му към най-мощния вицепрезидент в американската история." ("Това е вторият театрален филм, който изобразява президентство на Джордж У. Буш , след W. на Оливър Стоун (2008)" - другият партиен ибрикчия.)
'Усмихнатият висш партиен другар - сталин/чърчил/хитлер - с дете в скута.' Розовата, изпрана с омекотител версия за житие-битието на другаря.
en.wikipedia.org
2021: Споменатият Don't Look Up - "алегория за изменението на климата... сатира на правителственото, политическото и медийното безразличие към климатичната криза"
"
Този филм дойде от моя нарастващ ужас относно климатичната криза и факта, че живеем в общество, което е склонно да го поставя като четвърта или пета новина или в някои случаи дори да отрича, че се случва, и колко ужасяващо е това, но в същото време нелепо смешно."
Адам Маккей , писател, режисьор и продуцент на Don't Look Up"
en.wikipedia.org
Чакайте да кажа, че филма не казва, че хамериканците "толкова много вярват на президента, че тя им казва да не гледат към небето, където идва падащата комета и те слушат и изпълняват, до момента, в който ги удари и всички измреха." Филмът намеква за "неглижирането" (в кавички, щото беше фалшименто и целево) от Тръмп на климатичната и ковидалната (в началото, ужкем де) "кризи". Тогава, когато "лошите" президенти дават лоши съвети (в случая Тръмб - наужкем) с/у напътствията на директивата, наивността на хората е лоша. Когато съветите са в съзвучие с директивните, наивността е добра. Кометата е "климата и кьовида" - ужасните, удостоверени, факт-проверени кризи, лошите президенти са тия, дето ги неглижират, а наивниците - които им вярват. Обратното - добри президенти с добри съвети и също толкова верни последователи - е супер правилно(според Маккей и другите Мекийци).
Всъщност това е всичко - "вярната" приказка за децата. И е показателно, че на евтинджок като Маккей се поверява тая задача за опростачаване. Образованието на масите, които обикновено се образоват от филми и медийни сказки, трябва да е от простоват човек с тъп стил. (Всъщност точно заради филмово-сериалното си образование, мнозина дори от тези с по-изяснена визия за ковидемията, се присмиват на "дългогодишните планове на елитните фамилии и кръгове", считайки себе си за рационални. Малоумници.)
-----------
А в Чайна
By Beiyi Seow The first rule of Fight Club in China? Don’t mention the original ending. The second rule of Fight Club in China? Change it so the police win. China has some of the world’s most restrictive censorship rules with authorities only approving a handful of foreign films for release each...
hongkongfp.com
"Филмовите фенове в Китай забелязаха през уикенда, че версията на филма, наскоро достъпна на платформата за стрийминг Tencent Video, получи преобразяване, което трансформира анархисткото, антикапиталистическо послание, което направи филма световен хит.
В заключителните сцени на оригинала, героят на Нортън Разказвачът, убива въображаемото му алтер его Тайлър Дърдън – изигран от Пит – и след това гледа как множество сгради експлодират, което предполага, че планът на героя му да събори съвременната цивилизация е в ход.
Но новата версия в Китай има много различен подход.
Разказвачът все още продължава да убива Дърдън, но сцената на експлодиращите сгради е заменена с черен екран и код: „Полицията бързо разбра целия план и арестува всички престъпници, като успешно предотврати взривяването на бомбата“. След това се добавя, че Тайлър - плод на въображението на Разказвача - е изпратен в "лудница" за психологическо лечение и по-късно е изписан."
Снимка: Tencent Video
===============
Затва я правя тая петминутка за култура, де