„Президентът ще посети Европа, за да се увери, че оставаме единни“, заяви Джейк Съливан – съветникът по националната сигурност на САЩ преди отпътуването на президента Байдън миналата седмица.
Визитата обаче не мина по план. Това може би е най-катастрофалното – и опасно – президентско задгранично пътуване.
САЩ и съюзниците ни от НАТО многократно са декларирали, че „защитата на демокрацията в Украйна“ никога не е заплашвала Русия. Въздържането на Украйна от членство в НАТО и изпращането на милиарди долари военно оборудване в тази страна, започвайки при Тръмп, не заплашвало Русия. Тренировъчните лагери на ЦРУ в Източна Украйна, където паравоенни групи са обучавани да боравят с американски оръжейни системи, не били заплаха за Русия.
На всяка спирка обаче президентът Байдън проваляше изявленията, които собствената му администрация внимателно бе сътворила. Първо, предупреждавайки, че Русия може да използва химически оръжия, Байдън обеща, че „в отговор ще задейства същото“, което означава, че САЩ също ще използват химически оръжия. А това би било сериозно военно престъпление. И Съливан трябваше да обяснява, че САЩ „нямат намерение“ да използват химически оръжия.
След това, говорейки пред 82-ра въздушнодесантна бригада в Полша, президентът Байдън каза, че американските войски скоро ще бъдат в Украйна. Той каза: „Ще видите, ще видите жени, млади хора, стоящи пред… танк, просто казвайки: „Няма да си тръгваме“. Оставаме на земята си.”
Говорителят на Белия дом отново трябваше да поясни, че „президентът ясно казва, че няма да изпращаме американски войски в Украйна и няма промяна в тази позиция“.
Ясно ли? Не, наистина. Току-що беше казал обратното на собствените ни бойци!
В последната си реч в Полша, президентът по невнимание каза истината: участието на САЩ в Украйна цели „смяна на режима“ в Русия. Споменавайки руския президент Путин, Байдън каза пред публиката почти на границата с Украйна: „За бога, този човек не може да остане на власт“.
Президентския екип за управление на бедствия незабавно се мобилизира в лицето на държавния секретар Антони Блинкен, който предложи твърде каширана интерпретация на ясното изявление на Байдън: „Мисля, че президентът, Белият дом, казаха снощи, че просто президентът Путин няма право да води война или да участва в агресия срещу Украйна или друга страна."
Не, не това каза Байдън. По конституция президентът има водеща роля във формиране на външната политика на САЩ и той каза публично, че „смяната на режима“ в Русия е политика на САЩ. Всеки опит на неговия екип да го обяснява различно, наистина е ужасяващ: или президентът няма представа какво говори, така че не трябва сериозно да приемаме това, което по същество е обявяване война на Русия, или на границата с Украйна президентът по същество обяви война на Русия.
Президентите Рейгън, Форд и Буш-младши са известни със своите гафове. Някои бяха смешни, а други сериозни. Но никой от тях не обяви война на ядрено въоръжен противник в собствения му заден двор и след това да праща служители, за да обясняват, че президентът не е имал предвид това, което току-що е казал.
Интересното е, че Байдън запази най-ястребските си и бомбастични изявления за тази последна реч в Полша, на която не присъства представител на нито един от по-предпазливите партньори на НАТО като Германия и Франция. Толкова за „единството“, което бе обявената основна цел на пътуването.
Има истински проблем в администрацията на Байдън и колкото по-скоро го осъзнаем, толкова по-добре.