Вгледайте се само в тези, които се представят за „реформатори“, “костовисти“, „гербери“ и всякакви други „десни“ алтернативи. Една немалка част от кадрите на тези политически прослойки преди 10-ти ноември 1989 година са били комунисти, а след това стават най-върлите демократи и либерали. Прост пример : новата „реформаторка“ и демократична алтернатива на комунистическите мекерета Меглена Кунева. Защо никой досега не я е попитал какво е правила тя в периода 1988-1990-та година в Комитета по правата на човека, създаден от Секретариата на ЦК на БКП (висша номенклатура!), за да се бори с идеологическите противници на режима ?
Нека сега да обърнем внимание и на окупацията на „Ранобудните“ ни колеги. Интересно е защо самите те са пуснали необезпокоявано при тях да влезнат хора като Ивет Добромирова, Галя Прокопиева, Иван Стамболов – Сула, преподавателят Георги Ганев и блогъра Асен Генов, като самите „Ранобудни студенти“ многократно заявяваха, че искат за идентификация студентски книжки?
Иван Стамболов – Сула е член на движението на г-жа Кунева. Наскоро в „Часът на Милен Цветков“ беше запитан как така са го познали „Ранобудните“ ни колеги и са го пуснали, а той просто отговори : „Ами познават ме.“ Да, убедени сме. Той журналист или студент е? И защо точно него са го „познали“ и „пуснали“.
Георги Ганев пък е преподавател в Университета, като той в същото предаване каза, че дори не са му искали някакъв документ за идентификация в Ректората, просто негови студенти са го познали. Г-н Ганев, освен че е преподавател в Университета и подкрепя силно студентската окупация, се подвизава и във Фондация „Център за либерални стратегии“. Тук компания му прави и „експертът“ Иван Кръстев – един от управителите на „Типинг пойнт“ и понастоящем един от членовете на Гражданския съвет на Реформаторския блок. Г-н Кръстев неведнъж е заявявал, че структурите на гражданското общество създават условия за прокарването на т.нар. „хоризонтални“ връзки. Тук няма да е лошо да намерите и прочетете в интернет статията „Оптимистична теория на хоризонталния протест“. Неин автор е един от организаторите на „Ранобудните студенти“ – новият Ботев, Ивайло Динев. Може да се замислим върху това точно от кого се е повлиявал г-н Динев.
В последно време по медиите наблюдаваме друг преподавател от Университета, който изразява безрезервната си подкрепа към студентската окупация – професор Александър Кьосев. Може би, съвсем случайно, той е бил управител в Институт „Отворено общество“ с партньори като Светослав Божков Божилов – един от управителите на „Типинг пойнт“.
Интересна е и Фондация „14-ти януари“ на популярните Асен Генов и Константин Павлов-Комитата. Естествено, те двамата подкрепят с все сила студентските окупации, като особено активен е Асен Генов, който твърди, че просто прави „гражданска журналистика“. Г-н Генов и Комитата сами заявяват в интервю за вестник „Преса“ от 13-ти август 2012 г., че тяхната фондация засега (до момента на интервюто) е получила три пъти финансиране : два пъти от Тръста за гражданско общество за Централна и Източна Европа и един път от „Отворено общество“.
Когато говорим за мозъчни тръстове в България, няма как да не споменем Български хелзински комитет. В рамките на проведената през есента на 2012 година конференция на БХК на тема „Да опознаем миналото си“, обявената цел е : „третирането на евреите от българската държава да се разгледа комплексно – да се обсъди както спасяването, така и съучастието в геноцида“. „Каузата“ на БХК веднага е подкрепена от добросъвестни колеги – намерете и прочетете материала „Отзвуци от конференцията“ на списание „Либерален преглед“ и материала на вестник „Дневник“ (на Галя и Иво Прокопиеви) „За /не/спасените евреи или цената на дългото мълчание“. Може да проверите и кои са най-четените статии в страницата на „Либерален преглед“ към 2.11.2013г. Не можем да не отбележим и великата награда, която дава Български хелзински комитет на заслужили люде – „Човек на годината“. През 2011 година за тази награда, по ирония на съдбата, е номиниран свръх активния „граждански журналист“ Асен Генов. През 2012 година наградата грабва „Протестиращият от Орлов мост“. Преди няколко дни, от фейсбук страницата на „Ранобудните студенти“ разбрахме, че те също са номинирани за този приз за 2013 година, даван от БХК. Няма и да се изненадаме, ако го спечелят.
Като споменахме списание „Либерален преглед“, се сетихме и за двама от най-активните „Ранобудни студенти“ – Кирил Чуканов и Манол Глишев – да оставим на страна факта, че първият е на 29 години, а вторият – на 30. Няма нищо лошо в това да са докторанти или пък „вечни студенти“ – това е въпрос на лични предпочитания. Интересното е обаче, че и двамата имат публикации в списание „Либерален преглед“. А ако намерите в интернет клипчета, които показват как представители на „Ранобудните студенти“ прочитат пред медиите декларацията, с която обявиха „пълна и безсрочна“ окупация на Университета, ще забележите как г-н Чуканов държи едновременно „ранобудни“ показалеца и средния си пръст – на всички ни е познат този знак.
Разбира се, тук нашите „окупатори“ ще кажат, че това са просто хора, подкрепящи протестите. Не мислите ли, че съвпаденията стават твърде много? Съвпадение ли е, че всички публични личности, деклариращи подкрепа за окупацията, с изключение на някои леви интелектуалци, са обвързани по един или друг начин с различни „мозъчни тръстове“? Съвпадение ли е, че същите мозъчни тръстове от 24 години се упражняват в това да ни обясняват какъв трябва да бъде Прехода? Не е ли странно, че никой не е казал и една дума против тяхната експертиза особено при очевидното им влияние върху политиката на българските управляващи партии след 10-ти ноември 1989 година.