Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Да, и при мен е грешно, тъкмо и аз мислех да пиша за такъв проблем.
Няма лошо за реферала, пусни линк на ЛС, но аз вече съм регистриран.

Ако решиш да вземеш платен план може с код. Ще ти го пусна.

А колкото до проблема: вече го оправиха. Което автоматично ме убеди, че си струва, защото ми отговориха с фикс след 3 часа и то в неделя. Поне докато не реша да направя моя апликация, защото е много готина идея за пасивен доход. :)

Screenshot 2022-11-27 at 17.45.21.png

Това са инструкциите. Цъкаш да синхронизира всички транзакции като изтриеш датата в полето.

image-1.png
 
В момента има толкова много варианти за пазар, че чак става сложно кое по-напред да се вземе.
Следващите ми покупки ще са в REIT сектора, но по-конкретно в elderly care на Healthcare компаниите в сектора.
Застаряващото население на западния свят ще ползва все повече тези услуги. Think about it :)
Надявам се да имам $500-600 за харчене през тази седмица за подобни покупки.
 
В момента има толкова много варианти за пазар, че чак става сложно кое по-напред да се вземе.

Ако търсиш по-конкретни параметри не са толкова много. В зависимост от сектора вече държа да има поне 3-5% дивидент и ако е възможно толкова в ръста на дивидента за 5г.

Следващите ми покупки ще са в REIT сектора, но по-конкретно в elderly care на Healthcare компаниите в сектора.
Застаряващото население на западния свят ще ползва все повече тези услуги. Think about it :)

В западния свят не е толкова застаряващо. САЩ е под 20%. Цъкни.

Надявам се да имам $500-600 за харчене през тази седмица за подобни покупки.

Кои си избрал? Имам MPW от medical REIT ама не пречи да запиша още. Само не ми предлагай някакви пенита.
 
NHC ми допада за някоя бъдеща покупка и определено ще си я запиша да я проверя в детайли.

Останалите не минават филтъра ми. Според мен дивидента им е много нестабилен или липсва консистентен ръст.

Screenshot 2022-11-27 at 18.12.21.png
 
Е ти като ползваш филтър що изобщо е нужно да гледаш извън филтъра, не ти ли вади топ 10 на желаните компании?

Иначе аз пред HNC бих избрал OHI и LTC като първи покупки. Ама аз не гледам екс дейта.

Не пречи да се пита с филтрите може да се сбърка. А и предложи NHC за REIT и малко не бях сигурен как да реагирам.

Постепенно ще си напиша мои инструменти ама ще отнеме време, защото не съм програмист, а тъп SRE. :)

Те пример с Medical Care Facilities и Healthcare REIT с дивидент поне 1%.


Като се добави за стабилен дивидент и payout под 90% остават 2.

 
С тея профити като проценти, сигурно таксите са повече да им пуснеш парите и да вземеш каквото искаш, отколкото профита за 6 месеца. Поне аз се сещам за по-бързи начини да се развъртят едни пари, дали с домейни, дали с някакви инвестиции за собствени сайтове, и парите да отидат в статии, след това листинг във флиппа - или си ги държите. Много слабо ми се вижда на мен от тея неща, които се постват.
 
С тея профити като проценти, сигурно таксите са повече да им пуснеш парите и да вземеш каквото искаш, отколкото профита за 6 месеца. Поне аз се сещам за по-бързи начини да се развъртят едни пари, дали с домейни, дали с някакви инвестиции за собствени сайтове, и парите да отидат в статии, след това листинг във флиппа - или си ги държите. Много слабо ми се вижда на мен от тея неща, които се постват.

Не особено учудващо, но показваш, че си възрастен човек, а не би преминал теста с бонбонките. :) Така наречения маршмеллоу тест. https://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_gratification

И за да дам малко контекст.

При $300 месечно дори без да броя рисковите си портфолиа (да кажем TSLA и крипто отидат на $0) след 20г., когато детето ми получи достъп до този акаунт то ще има:
- около $5,255 годишен дивидент.
- около $256,000 обща стойност.

Какво ще ги прави вече си е негова работа, но от ранна възраст ще получи ясно обяснение как работят парите.

Колкото до превода към IB и таксите около него:
- Превалутирането от лева в евро няма такса. Който има да си смени банката или просто да използва Revolut.
- SEPA превод към IB няма такса.
- Превалутирането от евро в долари също няма такса.

Имаш:
- 1% ако транзакцията за покупката на акцията е <$100
- $1 ако е >=$100.

Абсолютно нищожно при положение, че в зависимост колко пари си вложил още с първия дивидент се избива.

Бонус: ако си юридическо лице таксата ще си я приспаднеш като разход и ти остава 5% данък дивидент поне що се отнася компании на американските борси.
 
Последно редактирано:
  • Sad
Реакции: Sky
По-рано споменах, че работя над нещо, което ще използвам за ребалансиране на портфолиото на база риск вместо суми в долари.

Според калкулациите така трябва да изглежда портфолиото.

Screenshot 2022-11-28 at 21.48.53.png


А в момента изглежда така.

Screenshot 2022-11-28 at 21.51.19.png

Утре ще си играя да добавя и изчисления за Шарп коефициент като искам да сравня с популярни индекси.

Това е ноутбука, за който му е интересно. https://notebooksharing.space/view/9f2c977c19999eb598873be424166a1fcd138171d51d525495da4180926684d9
 
Мда, EPD и ET са си трепач.

Трепач е викаш. :) Изобщо не предполгах, че имат 37% данък на дивидента.

Пак си ме подвел. :D И без това планирах да я махам с тоя 2.4% ръст на дивидента за 5г. де.

Screenshot 2022-11-30 at 22.02.36.png

И кой казва, че скучните акции нямат доходност или няма как да се правят пари по време на корекция? Май ще хвана да търгувам с дивидентни компании и ще зарежа рисковите.

GILD wtf?

Screenshot 2022-11-30 at 22.21.25.png
 
Последно редактирано:
Не си струва да разделям buying power-a при положение, че Revolut даже няма опции и марджин. На всичкото отгоре по-евтиното ти излиза по-скъпо по други пътища. За заигравка става, но не и за нещо сериозно. :)

Едни от първите ми акции бяха там. После исках да ги преместя в IB и се оказа, че няма как. Трябваше да ги затворя, да платя данък и да си прехвърля парите по нормален път.

Абсолютен мики маус "брокер" са. Повечето брокери позволяват миграция без да закриваш.

Останалите им услуги са супер. В други държави имат даже кредитни карти и заеми.
 
Може да преместиш акции от Револют в IBKR, само частичните остават.
Обаче от 2023 ET и EPD няма да се продават в Револют и трябва преди това да си ги продал, или ще ти ги закрият служебно - така че тая врътка вече не работи.
 
Последно редактирано:
Може да преместиш акции от Револют в IBKR, само частичните остават.
Обаче от 2023 ET и EPD няма да се продават в Револют и трябва преди това да си ги продал, или ще ти ги закрият служебно - така че тая врътка вече не работи.

Правил ли си го? На теория уж става. :)

Съпорта тогава ми казаха да се свържа с брокера им.
Отзад използват Driveweatlh, а те направо ме отрязаха, защото не съм директен клиент.
 
Не може да прехвърляш - поне не и на теория, защото тъкмо се зарадвах и проверих. Ако @freelancer го е правил на практика, нека сподели. :)
Иначе за старт Револют си е добро решение и преди да вкарат тия допълнителни такси си бяха ОК.
Аз също постепенно местя, защото и аз там стартираx и имам голяма позиция - himx ми е там. Не мога да ги плюя, защото и за дивидента от himx не ми удържат данък и разполагам с чистата сума, която в случая бързо завъртях и съм си избил всичките им такси и занапред, както и данъка за дивито, което ще платя през идните месеци.
Вероятно същото можеше и в IBKR да направя, но в случая просто приемам, че не е толко зле, че позицята е в Revolut. :)
Естествено бих прехвърлил.

Друг голям плюс е, че при изплащане на дивидент, можеш да си ползваш париците на момента, ако искаш да си ги харчиш. Което за хора, които примерно търсят някаква доходност от парите си, в стил банков депозит - то в дивидентни акции с доходност 5-6% и нагоре си е перфектно.
 
Доста хора са го правили, въобще не ти трябва да питаш съпорта, щото не помагат.

Не може да се прехвърля. Питай съпорта ако не ми вярваш.
- В IB ще те препратят към Revolut.
- От Revolut ще ти кажат да питаш Driverwealth.
- Те от своя страна ще ти кажат, че няма как. Каква беше причината не си спомням.

Мисля. че за някои други държави в Drivewealth се водиш по друг начин и тогава може. Ако не се лъжа беше нещо свързано с клиентския номер и някакви регулации.

Често пъти е едно на теория и съвсем друго, когато тръгнеш да го правиш.
 
Последно редактирано:
Може да се прехвърля - НЕ питай съпорта :)
Не знам как да ти го кажа по друг начин - няма теория, има няколко човека около мен, които вече са се прехвърлили. Става само с целите акции, тези които са част си остават в Revolut.

Това е процедурата - https://www.facebook.com/groups/clubnainvestitora/permalink/5278007355582779/
 

Горе