Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Мислех, че е ясно от написаното - да.

Айде сега ми отговерете на въпросите по-горе. А не само да пишете, че е загубена работа да има високи данъци за богатите.

И още един пример - щото явно само с примери можете да боравите, а не с принципи, и въпрос:
Мой познат се премести в Англия. Предпочита да му взимат 45% данък печалба там, пред 10% в България. Имам и подобен познат в Германия. И още много българи са така, дето не ги познавам.


Кажи ми морално ли е човек който е жертвал от други много да му се взимат десетки пъти повече?
В самолета на връщане над 90% бяха българи. Дори да са патриоти англичаните, и да летят само с английски самолети, нито съм чел, нито чул, да се натискат да идват у нас и да плащат ниски данъци.
Не броя свръх големите фирми, които търсят глобално присъствие. Пък и Шел, Метро и подобни не са си преместили седалищата в София или Варна, нали?
Защо, като е толкова добър пропорционалния данък, при това нисък у нас, няма англичанин, открил строителна фирма? Или да построи оранжерия и да произвежда домати - климата ни е много по-удачен от английския, работната ръка е много по-ефтина. Или да е отворил хотел, фабрика...?
Кой - в България, има полза от пропорционалния данък?

Не отговори така, че не знам кво се въртиш сучиш, че не искаш да отговориш:
Съгласен ли си да ти взимат на всеки 1т домати 500 кила?

Явно имаш малко познати - аз имам познати с фирми в офшорките. Мога ти дам десетки примери за огромни корпорации в офшорките - фирмите не плащат почти нищо - всичко се плаща от населението.
В УК 5 пъти по-малко пари влизат от корп. данък спрямо само ДоД.

Защо не идват ли?
Прекалено просто е бюрокрация, тежка административна норма, липса на ефективна съдебна система да продължавам ли? Все неща, които излизат по евтини на запад, тук е по скъпа цената - за агрото ти!
Също така в Пловдив се създават нови компании със стотици работни места, които явно тази цена им излиза по евтино от колкото в УК или от там където са!

Вискярски, в икономиката има едно нещо като алтернативна цена и скрити разходи! Всяка индустрия си е различна, така че не ги меши!

Но да вдигнеш данъците, ще прогниш и тези, които мислят, че тук е изгодно и идват.
Виж прихдоите от ДоД през 2006 като процент БВП и виж сега после ми говори няма ли разлика и то в правилната посока!

Пак ми отговори склонен ли си да дадеш 500 кила - не вдявам какъв е този доброволен комунизъм!
 
Последно редактирано:
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Специално за феновете на високите данъци и как без държавата не може нищо:

1422389_1569743313255697_3683317548893810186_n.jpg
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Как не са ги глобили :lol:
 
Re: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Специално за феновете на високите данъци и как без държавата не може нищо:

1422389_1569743313255697_3683317548893810186_n.jpg

Ако знаеш колко такива места има, и то не само във Варна. А иначе данъците като в центъра. :)
 
Последно редактирано:
Re: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

До 2% нов данък върху доходите
Ние тука си пишем, а то какво се задава...

Такива неща вдигат в пъти сивата икономика. Няма нормален човек по света, който да плаща данъци и в същото време да не получава нищо в замяна. Така, че тук принципа е по-скоро 3тия закон на Нютон. Като цяло ефекта на бумеранга е в сила. Просто така го правят, че точно това да получат като резултат.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

@blackout8 по-горе отговори с Крива на Лафер

Courbe_de_Laffer.PNG

България е най-вляво, а Англия по-към средата. Сигурно затова не се натискат да идват тука... :arrow:

Следователно, всички патриоти и родолюбци трябва да искат 50%. Да сложим малко себичност и егоизъм - около 1/3, и попадаме в минимум 35%.
Отговорът е прост - защото тук цари хаос. Не е проблемът в данъка, а в беззаконието. Отделно, много знаеш колко регистрирани тук фирми работят в Англия. Нищо не пречи фирмата да е регистрирана тук, а да не развива дейност тук.

Да видим статистиката:
Ако попитате либерален икономист, как може да се помогне на икономика в криза, той ще ви препоръча едно основно лекарство – намаляване на данъчната тежест. Логиката на това лекарство е, че с ограничаването на средствата, които държавата взема от бизнеса, в предприемачите ще остават повече пари и с тях ще се създават повече потребление и работни места. Друго логично заключение е, че ниските данъци стимулират притока на инвестиции. Нали?

Как обаче стоят нещата на практика. Страните с най-ниска данъчна тежест в Европейския съюз по данни на Евростат са Литва (27.1%), следвана от Румъния (27.2%), Латвия (27.3%), България (27.4%), Словакия (28.1%) и Ирландия (28.2%). Нито една от тези държави не е в цветущо икономическо състояние.

В Литва нивото на безработица в края на 2011 г. е 15.4%, в Латвия е също толкова, в Румъния е 7.4%, в Словакия е 13.5%, в Ирландия е 14.4%, а в България е 11.2%. Във всяка от тези страни младежката безработица се приближава или надхвърля 30%.

Наистина, за периода от 2010 г, до 2011 г. и Литва, Латвия и Словакия регистрираха впечатляващи понижения на нивата на безработица, но пък в България, Румъния и Ирландия страни с ниски данъци беше отчетено влошаване на ситуацията на пазара на труда. В същото време силен спад на безработицата има и в страни като Швеция, която е сред водещите по данъчно бреме в ЕС. В скандинавската държава делът на безработните е 7.5% в края на миналата година.

Общата данъчна тежест в Швеция се равнява на 45.8% от брутния вътрешен продукт на страната, преди нея по този показател е само Дания с данъчна тежест от 47.6% от БВП.

Швеция е държавата с най-високи подоходни данъци в ЕС – средно 56.6% от доходите на физическите лица. България пък е европейската държава с най-нисък подоходен данък – 10%.

По отношение на корпоративните данъци, най-високи са нивата във Франция – 36.1% и Белгия – 34%. И тук българската държава е отличникът на ЕС, с корпоративен данък от 10%.

Между 2009 и 2010 г. Най-голям спад в съотношението на данъците към БВП, е регистрирани в Унгария (от 40.1% до 37.7%), Литва (от 29.2% до 27.1%), България (от 29.0% до 27.4%) и Естония ( от 35.7% до 34.2%), а най-голямо увеличение в Испания (от 30.7% до 31.9%), Великобритания (от 34.8% до 35.6%) и Латвия (от 26.7% до 27.3%).

Средното ниво на ДДС в ЕС се е увеличило силно от 2008 г. насам. През 2012 г. стандартната ставка варира от 15.0% в Люксембург и 17.0% в Кипър до 27.0% в Унгария и 25.0% в Дания и Швеция. Тук България се намира по средата с данък добавена стойност от 20% и диференцирана ставка от 9% за туристическия сектор.

През миналата година преките чуждестранни инвестиции в България са достигнали едва 1 341.2 млн. евро, спрямо 9 051.8 млн. евро през 2007 г.

Видно е, че промените в данъчната политика не могат да бъдат решение за проблемите на една държава. Въпреки ниските си данъчни ставки българската икономика не съумява да генерира достатъчно работни места и да привлича достатъчно чуждестранни инвестиции.
Данъците имат два основни параметъра - количество и качество, взаимосвързани. Количество е колко се взема. Качество е как се харчат.
Без данъци няма общество.
Без обществен контрол за правилно харчене на данъците няма общество.

Тоест, не става само с количеството взети данъци.
Като членове на обществото участваме с плащане на данъци. Но не контролираме харченето. А при такова положение всяка теория за данъците става на пух и прах. Пък вие си ги повтаряйте като мантра.
Ще ремонтираме МиГ 21, щото нямало пари.
Министерството на отбраната обяви обществена поръчка за ремонт на двигателите и агрегатите на изтребителите МиГ-21 - ветераните от времето на Студената война.
...
На въоръжение все още има 7-8 машини. Повечето от този тип самолети вече са извън строя. През юни в Несебър бе открит паметник на МиГ-21. Идеята е тези двигатели и машините да се ремонтират в българските авиозаводи. Не е ясно откъде ще бъдат доставяни резервните части, тъй като те се произвеждат единствено в Русия.
Ръководството на МО изпадна в безизходица, тъй като в бюджета няма пари за нови изтребители, а договорът с руската РСК „МиГ“ за поддръжка на изтребителите МиГ-29 изтече. В момента вървят преговори двигателите да бъдат ремонтирани в Полша, но повечето експерти са скептични, че това ще се случи.
Ами... време е за армия на коне.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

И темата е "Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?"
А не "Искам/неискам да плащам и как да се скрия в офшорка".
 
Re: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

И темата е "Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?"
А не "Искам/неискам да плащам и как да се скрия в офшорка".

То бате, всеки си отговаря сам на въпроса, който е и заглавието на самата тема, така че е неизбежно да има и такива отговори. Честно казано, не може да се обвиняват хората в ова, че не намират голям смисъл да им взимат парите, а в същото време да не получават нещо в замяна. Но други реално са Ок, а трети просто не им прави впечатление и така. ;)

Темите за данъците и дали те са Ок за тях и бизнеса им винаги съдържат подобни мнения и ще е много странно, ако ги няма. Дори и да не говорим за обикновения данък, а за тези, които плащаш към общината, пак нещата не седят добре. То въобще седят ли някъде добре. И като стане на въпрос това, с един приятел, винаги стигаме до извода, че има две генерални решения - говоря за недоволството от данъчно облагане най-вече, % няма какво да се обсъжда, той е решен (макар, че сега едни 2% се опитват да вкарат). И това е, че или трябва всеки да плаща абсолютно всичко и да обявява (както е редно да се случва), за да се увеличават данъците или се крие, стимулирайки сивия сектор. Вторият е реално реалността, не за друго, а защото в първия случай хората очакват при платени данъци и всички там таксички адекватно поведение на държавата след това - създаване на благоприятна среда за живот и развиване на бизнес; адекватни социални пакети към хората нуждаещи се и заслужаващи помощ в дадения момент. За да се завърти колелото, трябва всичко да е 1:1. Плащаш - получаваш. Каквато е и логиката на търговията. Когато някой не намира това взаимоотношение - познайте какво му хрумва първо - да, точно така, че е ощетен.

За това няма начин този въпрос да не следва след всеки един свързан с данъците. :)
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Тука пълно с икономисти wanna be-та, нали вдявате, че кривата на Лафер, е перфектен модел.
Истинската крива е нещо примерно на САЩ в периода на управление на Рейгън и точно когато е измислен модел е това:

figure2.jpg


Виждате ли къде е точката на максимизиране?

Вискярски, ДА ПОЛЕЗЕН Е!

За 3-ти път те питам били бил склонен да ти взимат 500 кила домати на всеки тон домати, просто защото си вложил и рискувал в пъти повече от бай Иван?

Моля те спри да четеш некви икономисти даващи за пример преки данъци, без да взимат косвените данъци - защото тогава данъчната тежест в БГ минава 60%

Дай да смятаме прости сметки:

На 1к заплата директно ти се взимат 220 лв в данъци от заплатата ти, както и близо 200 лв работодателя ти плаща - значи реално ти бачкаш за 1200 лв но получаваш чисто 780 лв.
Да продължим - 20% ДДС И акцизи, като да не забравим, че тези 20% ДДС се начисляват след акциза и имаш двойно облагане!

Хайде да си говорим с цифри:
http://www.tita.bg/page/318

Близо 3 милиарда са преките данъци на физически лица .... и близо 12 милиарда са от ДДС и акцизи! Почва ли да ти сече пипето, къде е проблема с данъците?
И тук не си говорим за местните данъци и такси.

Само за спорта 3.5 милиарда отиват в чиновниците това е повече от бюджета на НЗОК, МОН + инфрастурктура! Значи, чиновника яде толкова колкото за теб трябва да е функцията основната функция на 1 държава!
Вдяваш ли нещата?
Вдяваш ли, че държавата взима 16 милиарда лева от преки доходи и колко ненужни милиарди харчи! Ако се орежат субсидиите и тази чудовищна адмистрация ще има толкова парии колкото за пенсии, другото остава за отбрана и изброените по-горе!
Само с един акт на превеждане в 21 век цялата администрация и оразяване на редица вредни харчове ще доведе до 5 милиарда спестени от РАЗ! Или до 5 милиарда на разположение на народа!
Ако тръгнем ефективно да оптимизираме ще разбереш, че разхода на държавата може да падне с 60% и то всеки може го сметне това без да има каквито и да серизони познания!

А ти искаш да вдигаме данъците :shock:
 
От: Re: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

То бате, всеки си отговаря сам на въпроса, който е и заглавието на самата тема, така че е неизбежно да има и такива отговори. Честно казано, не може да се обвиняват хората в ова, че не намират голям смисъл да им взимат парите, а в същото време да не получават нещо в замяна. Но други реално са Ок, а трети просто не им прави впечатление и така. ;)

Темите за данъците и дали те са Ок за тях и бизнеса им винаги съдържат подобни мнения и ще е много странно, ако ги няма. Дори и да не говорим за обикновения данък, а за тези, които плащаш към общината, пак нещата не седят добре. То въобще седят ли някъде добре. И като стане на въпрос това, с един приятел, винаги стигаме до извода, че има две генерални решения - говоря за недоволството от данъчно облагане най-вече, % няма какво да се обсъжда, той е решен (макар, че сега едни 2% се опитват да вкарат). И това е, че или трябва всеки да плаща абсолютно всичко и да обявява (както е редно да се случва), за да се увеличават данъците или се крие, стимулирайки сивия сектор. Вторият е реално реалността, не за друго, а защото в първия случай хората очакват при платени данъци и всички там таксички адекватно поведение на държавата след това - създаване на благоприятна среда за живот и развиване на бизнес; адекватни социални пакети към хората нуждаещи се и заслужаващи помощ в дадения момент. За да се завърти колелото, трябва всичко да е 1:1. Плащаш - получаваш. Каквато е и логиката на търговията. Когато някой не намира това взаимоотношение - познайте какво му хрумва първо - да, точно така, че е ощетен.

За това няма начин този въпрос да не следва след всеки един свързан с данъците. :)

Хайде дай да си говорим ако отидеш и купиш лаптоп за 2 бона и ти дадат лаптоп за 500 лв - какво ще стане? 1-во няма платиш, а 2-ро ако си платил ще си искаш пари обратно и пак ще си ок! Ако ти дадат лаптоп за 2к всичко е ток.
Сега с държава номера е че и даваме за 2к, а тя ни дава за 200 лв щайга и по никакъв начин не можеш да и опонираш, а ако не искаш да даваш това бой и у затоворо!

Единият пример е на пазара доброволният, 2-рият насилственият на държавата. Държавата в кой бизнес е? Какви стимули има? Това минава ако има някой който да ги контролира, както и някой да контролира контролиращия и т.н - и в един момент разбираме, че няма оферта и е като пазара пазара сам се регулира! Едно общество може само да се регулира без държава - давам пак пример БГ под робството, няма ли сме държавност но сме имали народ - как става това?
 
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

До 2% нов данък върху доходите
Ние тука си пишем, а то какво се задава...

Разбирам ги общините и са прави, но решението е друго!
Нашата община излива много в централният бюджет на страна и получава малко за издържката си, но пък в софето получва разликата ... Или трябва някаква децентрализация или нещо да се реформира това, защото не е логично община която генерира 500 милиона, да получава 300.
Идеята на този местен данък е точно това - дано да не мине!
 
Последно редактирано:
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Вискярски, в икономиката има едно нещо като алтернативна цена и скрити разходи! Всяка индустрия си е различна, така че не ги меши!

Но да вдигнеш данъците, ще прогниш и тези, които мислят, че тук е изгодно и идват.

И аз имах предвид алтернативната цена, когато дадох по-горе примера с 5-те и 10-те процента доходност:

Да кажем инвеститорът има n на брой валутни единици. Ако ги инвестира в страна с високо данъчно облагане ще изкара 5% доходност за година. Ако ги инвестира в страна с ниско данъчно облагане ще изкара 10% за година. Защо да се набутва в страната, която облага повече?

Решението: за да се съгласи да инвестира в страната с повече данъци ще вдигне цените на продуктите за да може да реализира по-голяма печалба, която след облагане да е 10% от инвестирания капитал. Това работи само ако тези продукти/услуги не могат да прехвърлят лесно и евтино от друга държава през границата. Например няма как да се абонираш за GSM телефонни услуги, ако фирмата не се облага данъчно в страната (защото възниква място на стопанска дейност там, където има служители и т.н.).


За тези, които ги мързи да посетят Уикипедия давам цитат от там какво е алтернативна цена:

Алтернативна цена (или алтернативни разходи) в микроикономиката е цената на дадена дейност, базирана на пропуснатите ползи от следващата най-добра възможност. Понятието се основава на идеята, че в свят с ограничени ресурси няма възможност да бъдат реализирани всички алтернативи. Затова в цената на дадено решение трябва да бъде калкулирана и цената на възможностите, пропуснати с реализацията му.

В моя пример алтернативната цена е разликата между 10-те процента възможна доходност и 5-те процента доходност (при една и съща цена на крайните цени). Тоест, инвеститорът би избрал да инвестира във фабрика за консерви в държавата, където ще има 10% ROI (при една и съща крайна цена), защото транспортът е евтин и може да си реализира продукцията в съседната държава без да се налага фирмата му да се облага там.

За други продукти и услуги това не е така - например зъболекарите ще са принудени да вдигнат цените, защото пациентите искат да ги посещават в същата държава (с високите данъци). По-бедните пациенти ще ходят на здравен туризъм в съседните държави с по-ниско данъчно облагане. Обаче ако те боли зъб и трябва спешно лечение - теглиш кредит и плащаш на близкия зъболекар...
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Следователно, всички патриоти и родолюбци трябва да искат 50%. Да сложим малко себичност и егоизъм - около 1/3, и попадаме в минимум 35%.
Родолюбците не сме малоумни. Аз бих давал и 50%, но ако всеки си върши работата и мога да разчитам на всички държавни органи. Смятам обаче, че всички данъци и вноски трябва да бъдат поименни, а парите си да ги даваш като в един вид инвестиционен фонд. Така например е било в Царството - индивидуални партиди, а държавата е действала като инвестиционна банка, трупали са се лихви и прочее от пенсионните вноски на хората. В момента не виждам смисъл и смятам, че системата е нарочно мутирана така, че да ни взима, без да дава. Кажи ми, как мога да искам да плащам големи здравни вноски, след като на два пъти ме повредиха сериозно заради лекарска некадърност и добре, че имам пари, за да отида на частно и да се ремонтирам? От тогава - нищо държавно, просто си плащам на професионалисти и съм спокоен. Та, щом съм докаран до такова положение, защо да не мога да се откажа от принудителните вноски, които ми изисква държавата за услуги, които не получавам? Това е само прост пример, мога да дам още 100 за каквото се сетиш.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

В момента действителната ефективна данъчна ставка е близо до 50% (като сметнеш ДДС, осигурителен рекет и т.н. - без да смятаме акцизите, с тях може да се вдигне над 50%).

И искат още да нараства.

Тема: Ще гласуват въвеждане на нов данък, който ще се събира с допълнително бюрокрация! - отворих темата преди няколко минути.
 
От: От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Каква нужда имам от държавен хор?

:cry: :cry: :cry: :cry:

ми к'во искаш бе :mrgreen: да разбирам, че предпочиташ купчина ламарина за 300к пред хор.

Това икономистите сте много интересни хора. Не стига, че се занимавате с псевдо наука, ами имате и претенции. Всички говорят врели некипели, въпреки, че прогнози е невъзможно да се направят и после ако не се случи, никой не им търси отговорност.
 
От: От: От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

:cry: :cry: :cry: :cry:

ми к'во искаш бе :mrgreen: да разбирам, че предпочиташ купчина ламарина за 300к пред хор.

Това икономистите сте много интересни хора. Не стига, че се занимавате с псевдо наука, ами имате и претенции. Всички говорят врели некипели, въпреки, че прогнози е невъзможно да се направят и после ако не се случи, никой не им търси отговорност.
Кажи, честно ти нормален ли си - как направи връзката избирам 300к пред хор?
Аз съм австрийски икономист и до сега няма грешка - още не е доказано, че е псевдо наука, но ти сам емпирично доказа, че имаш псевдо умения по водене на спор - слагаш думи в устата на другия!

Добре хубаво като толкова те жегна хора - за какво ми е БГ РАДИО и БНТ и БТА-то? На година имат бюджет 110 милиона лв - ако приемем, че една чисто нова линейка наблъскана с фул макс с най-модерното оборудване струва 200к - то ще можем да купим с тези пари 550 линейки! За 1 година! Другата година може да купиш 10 медицински хеликоптера! Следващата година да купиш десетки последен модел пожарникарски коли и да вземеш няколко пожарни хеликоптера! Да продължавам ли?
И това само от парите за БНТ, БГ Радио и БТА!

Стига с тази комунистическа риторика, не ми вкарвай думи, които не съм казал - ти все още не отговори на въпроса, как ще обясниш на Гошо, че е добре да му взимат 50 пъти повече от този, които не е жертвал нищо - като двамата получват едно и също!
Както си и чакам Вискярскят, да ми каже да ли е за да му вземат 500 кила на всеки тон.
Момчета стига с тази коми риторика, като ви питат отговаряйте, а не нападайте или не бягайте по тъча!
 
От: От: От: От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Добре хубаво като толкова те жегна хора

Не ме е жегнал. Ти като икономист би трябвало да намериш пари за всичко :) А не да казваш вместо хор - да купят пожарни. По тази логика за всичко може да се каже така.
В развитите страни инвестират в култура, не само в тенекии за 300к
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Тъй като ние сме бедна страна нямаме право да гласуваме за политици, които вместо да помогнат на умиращите деца дават пари за глупости (Българско национално радио, някакви паметници със светещи очи и т.н.).

Когато уредят здравеопазването, когато уредят образованието (учителите отказват да работят за мизерна заплата - останаха само такива на пенсионна възраст и най-големите идеалисти), тогава да ми дават за "култура". Образованието е по-важно от песводокултурата (паметници, хорове, БНР, БНТ, смяна на мебелите в Народното събрание, спонсориране на театри и т.н.)!
 
От: От: От: От: От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет проце

Не ме е жегнал. Ти като икономист би трябвало да намериш пари за всичко :) А не да ми казваш вместо хор - да купят пожарни. По тази логика може да се каже за всичко така.
В развитите страни инвестират в култура, не само в тенекии за 300к

Пак продължаваш с комунизма братче.
Икономиката е наука за задоволяване на неограничени потребности с ограничени възможности! Затова винаги в икономика има нещо като алтернативна цена!
И пак с този комунизъм, едно е човек да си купи с неговите пари кола за 300к, друго е държавата да ги купи, вместо хор!
В икономиката има нещо като потребност и пределна норма на потребност.

Сори пич, ама БТА, БГ Радио и БНТ, ако не бяха на издръжката да гълтат по 110 милиона на година от отдавна да са фалирали и пак щяхме всички сме информирани! Но искаш икономика, е цената на тази глупост - са стотиците линейки, пожарни, хеликоптери и т.н и в крайна сметка човешки животи! Почва ли да вдяваш? За какво ми е това + хора - като културата и информацията мога да си я набавя по други начини - но някой не може си набави линейка с часове и умира!
 

Горе