Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Е и аз съм така, но именно марджина ми дава да пазарувам във всяка валута без да се налага да превалутирам. Обаче в стейтмънтите се вижда, че FX-а може да ти е на плюс или минус според валутните курсове. Имах случай дет реших да затворя една позиция, уж на стотина долара печалба. Вземи тая форекс загуба, щот връщам долари, които преди са били с 20 ст. по-евтини.
Накрая съм на загуба от трейда. :)
Затова сега не те разрах дали ти прави ликвидация или ти държи някакви превалутирани и зависещи от курса на долара?
Щот в тоя акаунт не искам да имам подобни и примерно си платих 2 китна за превалутиране от евро в долари, че да не държа нищо различно от долари.

Каква ти е основната валута? При мен е в долари и може да има значение?

В моя случай това, което според мен се случва отзад е, че прави две FX транзакции (продава евро и купува долар) и с доларите купува акциите.

НО! Понеже трябва да следиш все пак какво се случва ти отваря виртуална позиция, където се вижда в превалутирането как си.

Те ти в стейтмента как е. Не виждам нищо свързано с правалутиране. Купено и продадено в долари. Превалутирането е при покупката.

Screenshot 2022-12-10 at 14.42.27.png

Отделно си има раздел за форекс, където можеш да си смяташ спрямо курса дали си напред или назад.

Screenshot 2022-12-10 at 14.44.00.png

Те я и виртуалната позиция, където мога да гледам общо какво става. По-малко е, защото чак след 2-3 транзакции се усетих, че може да се превалутира без такса.

Screenshot 2022-12-10 at 14.45.02.png

Ми различни акаунти, ама настройките са ми едни и същи. А и в тоя акаунт имам и повече кеш и по-голям марджин, спрямо другия, в който отдавна ми дадоха квото съм искал.

Повечето неща зависят от това колко пари имаш вътре и е индивидуално за акаунт май, защото в 3-тия с малкото пари нямам как да пусна опции. Опитах.

Е то и ти си доста далеч от първоначалните ти $50-100 месечно. :) Нали това казвам, че ако не влизат повече в портфолиото е демотивиращо.
В случая е нужно точно да има един бърз старт от поне 2к и после по възможност 400-500 месечно и нещата започват да стават мотивиращи. :)

Аз съм по-напред, защото се натиснах да изкарам някой лев и да ги вложа тук. Всеки може да го направи. Това беше и целта - да покажа, че поне за по-младите изобщо не е трудно.

Ако сумите са по-малки просто бих гледал процентите. Пак е мотивиращо. Поне за мен.

Там не е ли много скъпо за живот, що не си ползваш тия пари за инвестиции. :)

Не всичко е пари в прекия смисъл. :) Искам по-качествен живот. В София е отвратително мръсно (един от най-мръсните градове в Европа) и хората са ужасно смотани/негативни. Искам и контакти с хора с моето мислене. Тук почти ги няма.

България е между страните са най-застаряващо население в света наред с Япония. За съжаление колкото повече време минава толкова по-трудно ще е да е се оправи това и е огромен проблем за икономиката.

То и Швейцария е със застаряващо население, но поне стандарта на живот е много висок.

А скъпо е според зависи. Търся заплата от поне CHF 140к на година, което се връзва на около 9к чисто на месец и ми е повече от достатъчно. Също жената ще кара докторантура там и ще взима някой лев. Имаш ли представа колко дават на докторантите в София? Пълна подигравка е.

Също идеята е за някои неща да продължа да си плащам данък в България. Има няколко врътки, от които ще се възползвам.
 
Каква ти е основната валута? При мен е в долари и може да има значение?
Долари съм и аз.
Просто до този момент не съм виждал такава автоматична ликвидация като твоята. пък реално захранвам в евро и купувам в долари, като дори съм купувал акции в паунди, крони и канадски долари и по никакъв начин не ми ликивдира еврото в друга валута, а директно си ми открива минусова кеш сметка в съответната валута.

Като продам, ако съм на плюс ми остава в баланса, останалото си се връща в евро кеша. Съответно виждам дали имам и минус от FX или плюс, в зависимост какъв е бил курса при покупката и продажбата.

В моя случай това, което според мен се случва отзад е, че прави две FX транзакции (продава евро и купува долар) и с доларите купува акциите.

НО! Понеже трябва да следиш все пак какво се случва ти отваря виртуална позиция, където се вижда в превалутирането как си.

Те ти в стейтмента как е. Не виждам нищо свързано с правалутиране. Купено и продадено в долари. Превалутирането е при покупката.

Виж файлът 26877

Отделно си има раздел за форекс, където можеш да си смяташ спрямо курса дали си напред или назад.

Виж файлът 26878

Те я и виртуалната позиция, където мога да гледам общо какво става. По-малко е, защото чак след 2-3 транзакции се усетих, че може да се превалутира без такса.

Виж файлът 26879



Повечето неща зависят от това колко пари имаш вътре и е индивидуално за акаунт май, защото в 3-тия с малкото пари нямам как да пусна опции. Опитах.
Днес пробвах пак и мисля, че стана. Не знам дали причината е, че преди пробвах през приложението, а днес от сайта. Ама си мисля, че тия трансферираните позиции едва сега са били напълно прехвърлени и преди това все едно не съм имал ликвидационна стойност. Знам ли. Утре ще разбера дали наистина имам пермишън.

Аз съм по-напред, защото се натиснах да изкарам някой лев и да ги вложа тук. Всеки може да го направи. Това беше и целта - да покажа, че поне за по-младите изобщо не е трудно.

Ако сумите са по-малки просто бих гледал процентите. Пак е мотивиращо. Поне за мен.
Не е трудно, ама като имаш силна основа. Ти сега гледаш от друга камбанария, ама при повечето хора не става толко лесно да хванеш да свършиш някаква допълнителна работа и да изкараш $500, че да имаш да си инвестираш в акции. :)
И аз мога да кажа, че ми беше много лесно да изкарам $2к за 2-3 дни, щот шортих след като съм наблюдавал преди това помпенето на LI, XPEV, GEO, BYND и CELH
Естествено с риск, че ако решат да ги помпят за шорт скуиз ще стане тегаво, ама и този път логиката надделя.
Лесно е, всеки може да го направи. :)
 
Долари съм и аз.
Просто до този момент не съм виждал такава автоматична ликвидация като твоята. пък реално захранвам в евро и купувам в долари, като дори съм купувал акции в паунди, крони и канадски долари и по никакъв начин не ми ликивдира еврото в друга валута, а директно си ми открива минусова кеш сметка в съответната валута.

Като продам, ако съм на плюс ми остава в баланса, останалото си се връща в евро кеша. Съответно виждам дали имам и минус от FX или плюс, в зависимост какъв е бил курса при покупката и продажбата.


Днес пробвах пак и мисля, че стана. Не знам дали причината е, че преди пробвах през приложението, а днес от сайта. Ама си мисля, че тия трансферираните позиции едва сега са били напълно прехвърлени и преди това все едно не съм имал ликвидационна стойност. Знам ли. Утре ще разбера дали наистина имам пермишън.

Няма значение платформата. Нещо друго ще да е.

Не е трудно, ама като имаш силна основа. Ти сега гледаш от друга камбанария, ама при повечето хора не става толко лесно да хванеш да свършиш някаква допълнителна работа и да изкараш $500, че да имаш да си инвестираш в акции. :)

Напротив. Част от страничния ми бизнес е да помагам на хора да оптимизират разходите си и да се огледат за допълнителни доходи. Засега в много малък мащаб основно покрай познати.

$500 е елементарно да си докараш. Особено за по-младите.

Проблемите идват оттам, че хората не използват пълноценно времето си. Пак - особено по-младите.

Ще ти дам примери:
- от дълги години не гледам телевизия и не ходя по заведения да плямпам с познати и да харча пари за кафета.
- чета качествена медия, книги, уча нови умения, а в някои случаи използвам новите умения да ми правят още пари.

Още един пример - гледам една баба, която е теоретичен физик и си е направила YouTube канал. Колко български баби биха опитали? Колко са се сетили, че е добре да научат английски? Въпросната баба не е нейтив спикър. Не е като да няма какво да споделят.

Всяко ново умение може да бъде още една вертикала за допълнителен лев.

И аз мога да кажа, че ми беше много лесно да изкарам $2к за 2-3 дни, щот шортих след като съм наблюдавал преди това помпенето на LI, XPEV, GEO, BYND и CELH
Естествено с риск, че ако решат да ги помпят за шорт скуиз ще стане тегаво, ама и този път логиката надделя.
Лесно е, всеки може да го направи. :)

Това е хазарт. Различно е. И аз имам големи печалби (и загуби), но е много произволно и супер рисково.
 
Фифти фифти, като прогнозата за времето. :)

Ще те препратя към Тетлок, защото си много далеч и явно имаш още доста да четеш.

 
  • Haha
Реакции: Ivo_
Много насериозно си се взел. Седи мирен и се радвай на живота. :)

Ама да ти дам ли една лесна статистическа задача да ми кажеш какъв е процентът на хората, на които им се получават нещата в живота. :)
 
Последно редактирано:
Аз? Не мисля. Има по-умни хора от мен с креденшъли, които с правили проучвания цял живот на темата с управлението на риск. Ти явно знаеш повече от тях.
 
Шашавия... Слагам ти диагноза "Прекалил с четенето".

Върни се на Земята и ми кажи колко процента от хората успяват да стартират бизнес примерно. Елементарна задача ти давам, че ти иначе отиваш да търсиш в докторантските трудове на разни издигнати за много умни хора.

И ако не схващаш какво е общото с тва дет написах, за риска да вложиш време и пари за придобиване на нови умения...
 
Шашавия... Слагам ти диагноза "Прекалил с четенето".

Върни се на Земята и ми кажи колко процента от хората успяват да стартират бизнес примерно. Елементарна задача ти давам, че ти иначе отиваш да търсиш в докторантските трудове на разни издигнати за много умни хора.

Повечето бизнеси фалират поради лошо управление на риск и овърлевиридж.

И ако не схващаш какво е общото с тва дет написах, за риска да вложиш време и пари за придобиване на нови умения...

Не са ти нужни пари да придобиеш нови умения.

А времето е... нека да го кажа така - ако например гледаш телевизия или ходиш по кафенета да черпиш фусти си опропАстил повече време и пари. :)
 
Колко бмв-та изпих по тия кръчми... Струвало си е всеке лев. Ся като гледам и резултата от прекаленото прочетени книжки.. Още повече. :))

Мога много да пиша по темата и да ти показвам къде бъркаш, ама виждам че няма смисъл.
 
Тъй е. :) Да се върнем на темата.

Това са следващите покупки, които планирам засега. $81.81 доход на годишна база като остатъците не съм решил къде да бутна. Търси се някоя компания с ex-date около 20-ти декември, която да плаща през януари и да има поне 5% DG.

Общо $225.85 или $18.8 месечно.

Ако изкочи нещо допълнително в Upwork ще добавя още.

П.С. - тъпия Google Sheets отказва да показва правилните ex-date и в Yahoo Finance не са обновили дивидента за AQN, та смята по-висока доходност.

Screenshot 2022-12-12 at 12.05.23.png
Screenshot 2022-12-12 at 12.21.32.png
 
Последно редактирано:
Поредното увеличение. Мисля, че ми е 3-тото за този месец. Кой не обича увеличение на заплатата си? ;)

$AMGEN вдигнаха дивидента с 10% на $2.13
 
Животът е хазарт. Можеш да отделиш време и пари, за да учиш нови умения и накрая да не ти се получи. :)
Тук съм много съгласен, гарантирано нямаш нищо. Най-богатите хора, които познавам, управляващи доста големи бизнеси и капитали са си направо неграмотни, не могат да пишат на български, тъй че не винаги всичко е до четене. Но ученето и развитието са си предимно за теб, това никой няма как да ти го вземе. И все пак всяка крайност не е на добре, черпенето на фусти също не е загуба на време и пари, ако ти носи кеф :)

Иначе аз без да искам направих дивидентно портфолио, защото ресурсните ми компании плащат всички дивиденти и сега ще трябва и да ги декларирам...
 
Тук съм много съгласен, гарантирано нямаш нищо. Най-богатите хора, които познавам, управляващи доста големи бизнеси и капитали са си направо неграмотни, не могат да пишат на български, тъй че не винаги всичко е до четене. Но ученето и развитието са си предимно за теб, това никой няма как да ти го вземе. И все пак всяка крайност не е на добре, черпенето на фусти също не е загуба на време и пари, ако ти носи кеф :)

Ситуацията в България и други подобни държави е леко изкривена по ред причини идващи далеч от нашето минало.

Това, което някой хора му викат късмет аз наричам подходяща среда и начин на мислене. Например ако "приятелите" ти са кварталните пияници едва ли ще научиш нещо полезно от тях. ;)

В същото време ако ходиш в чужбина по евенти свързани с предприемачество има много голяма вероятност да срещнеш хора със сходно мислене и да направиш контакти, които да ти помогнат да развиеш идеите си. Било то финансово или с ноухау. Казвам го от личен опит.

Неслучайно плащаш една торба пари за университетите от Ivy League (Харвърд, Принстън и др.). Не е защото ще ти преподават нещо по-различно :). За контактите и средата е.
 
Последно редактирано:
@metaverse, ти още не можеш да проумееш (което е странно, защото уж си тръгнал от нулата), че ако си сульо дет е тръгнал да се учи на бизнес тепърва и няма даже 20 лв в джоба, ще ти е нужно много дълъг път да извървиш, че да имаш среда от подходящи контакти от умни и мислещи хора.
Отделно мисленето на хора, които нямат пари и / или изкарват колкото да имат за месеца е много различно и не могат да промеят как работят парите. Съответно и проблема им е, че поради мисленето на ниво да изкарат месеца ги спира да мислят за по-големи възможности.
И тук идва и другата ги глупост да твърдиш, че не ти трябват пари за нови умения. Байо, излез от виртуалния свят, в който си се вкопчил, защото не гледаш на нещата адекватно.
Нямаш кинти = не можеш да си купиш инструментите за нови умения, компютър на който да се учиш да програмираш, дизайнваш или друго.
И ако си беден пич и някой ти каже не ти трябват пари, че да се научиш да изкарваш пари... Ще мигаш на парцали, ама на края става ясно, че без пари не става. Взимаш кредит, почваш да си учиш - я става нещо от тебе за тая работа, я не става. Вноските вървят, пари не влизат. Я научил, я не научил, ама никой не ти дава пари. Айде вземи Тва вътрешно и после като ти се появи пак някой като мета версата и ти каже, че много лесно се вадят $500 и е много вероятно да ти натрошат канчето и да ти вземат парите. :)

Не е толкова лесно и Тва че ти понеже си издрапал с твоите си начини не означава, че при всеки става по същия начин. Тва не е шаблон за копи пейст.

Ама тия работи не се виждат в книжките на хората с креденшъли. Там по дифолт като си купиш книжката му и ставаш бизнесмен. :)
 
@Ivo_ я пак? Много си далеч от истината. Всеки ден говоря с млади хора, които са объркани и се чудят как да започнат. Помогнал съм на една дузина вече.

Почти всеки има компютър. Ама айде да кажем, че няма.

Абсолютно всеки има смартфон. Някои нямат една пара в джоба си ама скролват безцелно по цял ден на последен модел iPhone. Даже аз нямам такъв...

Та сегашните телефони има повече компютърна мощ от лаптопа ми преди години. Викаш няма как да научиш ново умение безплатно на телефон за да увеличиш финансовия си поток?

Не можеш да гледаш безплатните уроци от университетите?

Не можеш да правиш кратки видеа за Youtube с телефон? Жената използва 100% телефон за социалните си мрежи, афилиейт партньорствата и магазина си. Въпреки, че има MacBook Air с M1 процесор. Изкарва почти колкото мен от на пръв поглед минимален труд.

Не можеш да научиш чужд език през телефона?

Не можеш да пишеш статии за клиенти от Upwork на телефона?

Не можеш да програмираш на телефона? Аз лично понякога щракам с клауд версията на VS Code и Github Codespaces отзад за compute.

Отделно всеки може да оптимизира разходите си с 50-тина лева на месец. Ще спести от някое излизане, някое кафе, някоя к**ва и ще има за курс в Udemy или да си купи книга/инструмент.

Факт, няма да станеш бизнесмен за една седмица, но нищо не те спира да се развиваш освен тъпия ти навик да се извиняваш. Това е главния проблем на повечето българи. Не са парите.
 
Последно редактирано:
Айде българите виновни. :D
Ти току що оправи световния проблем с бедността.
И отново се връщаме на процента от опиталите и успелите -> минимален.
Що? Ми щот така е устроен света. :)

п.с. Далеч съм от "твоята истина" и тва е съвсем видимо, но не означава, че "твоята истина" е адеквтната. ;)
 
Ако поставим леки "рамки" на казаното от @metaverse , има много верни неща в твърденията му (въпреки че са леко over понякога):
- ако визираме млади хора (~18г., а още по-добре от по-рано)
- ако тези млади хора имат желание да успеят
- ако са физически и психически здрави

Реално в 21-ви век в нормална държава (не Русия, Северна Корея и подобни) здрав млад човек и от 0 да тръгне, с хъс, желание и сериозни усилия може да постигне много за сравнително кратко време.
А че средата е изключително важна, смятам всеки е съгласен. Но средата можеш да я търсиш, и да я сменяш, ако отговаряш на горните 3 условия.

Не знам дали неговата истина е "адекватната", но със сигурност е "трудната" за повечето хора, и затова масово не се харесва :)
 

Горе